Išmatos daug pasako apie jūsų sveikatą: į ką svarbu atkreipti dėmesį

Išmatos daug pasako apie jūsų sveikatą: į ką svarbu atkreipti dėmesį
@ Shutterstock

Nepaisant to, kad daugeliui išmatų stebėjimas gali atrodyti gėdingas dalykas, tačiau mes turime atkreipti dėmesį į tai – kokios spalvos, formos ir konsistencijos jos yra. Pakitusios išmatos gali būti ženklas, kad kažkas organizme negerai funkcionuoja, gali įspėti apie besiartinančią ligą.

 

Kokios išmatos yra sveikos?

 

Sveikos išmatos gali atrodyti ne visuomet vienodai, priklausomai nuo to, ką žmogus valgė. Išmatos būna unikalios išvaizdos ir šiek tiek skiriasi, nes kiekvieno žmogaus žarnynas ir virškinimo sistema yra skirtingi. Tačiau yra bendri kriterijai, kurie apibūdina sveikas išmatas:

 

  • Spalva. Sveikos išmatos įprastai būna rudos spalvos. Bilirubinas – pigmento junginys, susidaro skaidant raudonuosius kraujo kūnelius organizme ir suteikia išmatoms rudą atspalvį.

     
  • Forma. Šiek tiek rąstą arba dešrą priminanti išmatų forma reiškia, kad jūsų žarnynas dirba gerai.

     
  • Ilgis. Išmatos turėtų būti bent kelių centimetrų ilgio, lengvai pasišalinančios.  

     
  • Konsistencija. Sveikos išmatos būna tvirtos, bet ne per kietos ir ne per minkštos konsistencijos. Kartais jų konsistencija gali šiek tiek pakisti, jeigu turite laikinų virškinimo problemų arba jums trūksta skaidulų.

     
  • Laiko trukmė (kiek laiko užtrunka sėdėjimas tualete, kol pasišalina išmatos). Sveiko žmogaus sėdėjimas tualete, kol pasišalins išmatos, neturėtų užtrukti ilgiau nei 10-15 minučių, o įprastai tam užtenka vos kelių minučių.

     

Skirtingi išmatų tipai

 

Yra keli pagrindiniai išmatų tipai:

 

1 tipas. Tai – kieti ir atskiri maži gabalėliai, kurie atrodo kaip riešutai ir kuriuos sunku pašalinti iš organizmo. Šios mažos granulės paprastai reiškia, kad jums užkietėjo viduriai. Tai neturėtų atsitikti dažnai.

 

2 tipas. Tokios išmatos primena rąsto formą, bet yra gumbuotos. Tai – dar vienas vidurių užkietėjimo požymis, kuris taip pat sveikam žmogui neturėtų dažnai pasireikšti.

 

3 tipas. Išmatos yra rąsto arba dešros formos, ant paviršiaus matosi šiek tiek įtrūkimų. Tai – aukščiausios kokybės fekalijų standartas, ypač jeigu jos yra šiek tiek minkštos ir lengvai pasišalina. Sveiko žmogaus išmatos turėtų būti šio tipo kiekvieną arba mažiausiai kas trečią dieną.

 

4 tipas. Fekalijos šiek tiek panašios į gyvatės formą. Gydytojai tokias išmatas taip pat laiko įprastomis ir sveiko žmogaus požymiu.

 

5 tipas. Tai – mažos, minkštos ir lengvai pasišalinančios išmatos, turinčios šiek tiek apkarpytos formos kraštus. Tokios išvaizdos fekalijos reiškia, kad jums trūksta skaidulų, todėl turėtumėte įtraukti daugiau skaidulų turinčių produktų – grūdų ir daržovių, į mitybos racioną.

 

6 tipas. Fekalijos būna minkštos, beformių kraštų, šiek tiek primena pūko formą. Tokia išmatų konsistencija gali būti lengvo viduriavimo požymis. Pabandykite gerti daugiau vandens ir vaisių sulčių, kad pagerintumėte situaciją.

 

7 tipas. Tai – visiškai vandeningos, be vientisų gabalėlių išmatos. Jos reiškia, kad žarnyno darbas sutriko ir jūs viduriuojate.

 

Ką reiškia fekalijų spalva?

 

Kaip ir dydžio bei konsistencijos atveju, fekalijų spalva gali būti naudingas signalas apie tai, kas vyksta jūsų kūne. Įvairūs rudi išmatų atspalviai yra tai, kas laikoma norma ir būdinga sveikam žmogui. Kitos išmatų spalvos įspėja, kad:

 

  • Juodos. Jeigu valgėte saldymedžio produktus, gėrėte geležies papildus ar vartojote vaistus, kurių sudėtyje ir bismuto – tokia išmatų spalva laikoma normalia. Tačiau, jeigu pastebite, kad jūsų išmatų spalva pakito staiga į juodą, tai gali reikšti, kad kraujuoja viršutinis virškinimo traktas.

     
  • Žalios. Šiek tiek žalsvos spalvos turinčios fekalijos laikomos normaliomis. Visgi tais atvejais, kuomet išmatos iš rudų tampa visiškai žaliomis, tai reiškia vieną iš dviejų dalykų: arba į savo mitybą įtraukėte daug žalio maisto, pavyzdžiui, špinatų, arba jūsų organizmas per greitai virškina ir nespėja pilnai pasisavinti bilirubino (kuris turi daug tulžies druskų ir suteikia rudą spalvą išmatoms).

     
  • Blyškios, baltos arba molio spalvos. Jei jūsų išmatos yra šviesios kreidos atspalvio, tai tikriausiai reiškia, kad jums trūksta tulžies. Tulžis yra virškinimo skystis, gaunamas iš kepenų ir tulžies pūslės, taigi, jei jūsų organizmas gamina baltas išmatas, tai reiškia, kad virškinimo sistema tinkamai nefunkcionuoja. Blyškios fekalijos taip pat gali būti šalutinis tam tikrų vaistų (pavyzdžiui, nuo viduriavimo) šalutinis poveikis. Bet kuriuo atveju, jeigu pastebėjote baltas išmatas, turėtumėte kreiptis į gydytoją.

     
  • Raudonos. Kartais raudonos išmatos gali būti kraujavimo dėl hemorojaus arba kraujavimo apatinėje žarnyno dalyje požymis. Jei jūsų išmatos yra raudonos spalvos, nereikia iškart jaudintis – yra ir kitų mažiau rimtų spalvos pasikeitimo priežasčių. Išmatos gali būti raudonos spalvos ir dėl tam tikro maisto: burokėlių, spanguolių, pomidorų sulčių.

     
  • Geltonos. Riebios, itin dvokiančios ir geltonos spalvos išmatos įprastai rodo, kad organizmas gauna per daug riebalų. Tai taip pat gali būti tiesioginis ryšys su malabsorbcijos sutrikimu, tokiu kaip – celiakija, kai jūsų kūnas nepakankamai absorbuoja maistines medžiagas.

     

Kuomet kreiptis į gydytoją?

 

Kai įvairaus pobūdžio – spalvos, formos ar konsistencijos, išmatų pasikeitimai tęsiasi ilgiau nei dieną ar dvi, turėtumėte kreiptis į gydytoją. Taipogi lėtinis vidurių užkietėjimas gali trukdyti žarnyno veiklai, o lėtinis viduriavimas gali apsunkinti reikalingų maistinių medžiagų pasisavinimą organizme. Tiek lėtinis vidurių užkietėjimas, tiek lėtinis viduriavimas gali būti netgi rimtesnių ligų ženklas, todėl būtina kreiptis į gydytoją, jeigu tai trunka ilgiau nei kelias dienas.

Komentarai (1)

Vilma 2022-01-17 06:42
Kodėl vyrui po stemplės operacijos, užketieje vidureis ir ysmatose baltos, kaip vaiko

Ar žinote, kad...

Jei be perstojo rėktum 8 metus, 7 mėnesius ir 6 dienas, tai pagamintum pakankamai energijos užvirinti vandenį vienam kavos puodeliui

Kitas faktas