Krūties vėžio simptomai: kaip laiku pastebėti onkologinę ligą

Krūties vėžio simptomai: kaip laiku pastebėti onkologinę ligą
@ Shutterstock

Krūtinės vėžys yra dažniausiai pasitaikanti vėžio rūšis moterims visame pasaulyje. Didžioji dauguma krūties vėžio atvejų diagnozuojama vyresnėms nei 50 metų moterims, tačiau šios rūšies vėžiu gali sirgti ir vyrai. Pirmieji požymiai pasireiškia skausmingesne nugaros sritimi, tempimo jausmu arba pastebimas gumbas krūtinėje, kurį kartais duria.

 

Susipažinkite su kitais krūties vėžio simptomais:

 

  1. Padidėjusi krūtinė. Galite pastebėti, kad staiga jūsų krūtinė padidėjo, nors nepriaugote svorio, nepastojote ir neartėja menstruacijos. Taip pat gali padidėti viena krūtis, o kita likti tokio paties dydžio. Krūtinės sustorėjimas, sutankėjimas, paburkimas ar kitoks padidėjimas, kuris neišnyksta ar pasunkėja, gali būti krūties vėžio požymis. Sustorėjimas gali būti odoje (tai yra uždegiminio krūties vėžio požymis) arba giliau krūties srityje. Šis sustorėjimas atsiranda, kai vėžinės ląstelės blokuoja kraujotaką krūtyje (per kraują ar limfinius kraujagysles) arba navikas auga šalia odos paviršiaus, dėl to pasunkėja ir padidėja krūtys arba krūtis.

     
  2. Duobutė. Kartais krūtinėje atsiranda įvairiausių įspaudų dėl nešiojamų per mažų, per daug aptemptų rūbų. Tačiau, jeigu įspaudai, atsiradę krūtinės srityje ilgesnį laiką neišnyksta, tai derėtų nueiti pasitikrinti pas gydytoją, ar nesergate krūties vėžiu. Šis simptomas atsiranda, kai navikas (vienkartinis) giliai krūtyje traukia odą į vidų, sukeldamas joje įbrėžimą. Kartais tai gali būti pajaučiama, o kartais, deja, ne. Pasikeitusią padėtį lengviau pastebėti, kai pakeliate rankas aukščiau galvos, kad pamatytumėte, ar visa krūties oda tolygiai juda, kai pakeliate ir nuleidžiate rankas.

     
  3. Užsidėjusi „odos pluta“ ant spenelio. Odos darinys, primenantis plutą, ant spenelio gali būti nekenksminga odos liga arba tai gali būti krūties vėžio požymis. Taip nutinka tada, kai vėžio ląstelės pasklinda krūties viduje ir gyvena speneliuose, sukurdamos į šašą panašų raudoną ar baltą trupintą paviršių, kuris gali būti skaudus ir neišnykti.

     
  4. Paraudimas ir/ arba karšta krūtinės srityje. Dažniausiai krūtinė parausta ar jaučiamas karštis jos srityje, kai moteris laukiasi, ką tik pagimdė ir žindo vaiką, kartais, kai išsivysto egzema. Visgi, jei su laiku ir/arba vartojant antibiotikus, paraudimas ir nemalonus deginimo jausmas nepraeina, būtina pasikonsultuoti su gydytoju, nes tai gali būti ir krūties vėžio simptomai.  Šio tipo krūties vėžys blokuoja limfos tekėjimą krūtimi, kuris sukelia patinimą ir paraudimą, o kartais – ir deginimo jausmą. Krūties oda taip pat gali net pasidaryti rausva, rausvai violetinė arba mėlyno atspalvio. Kadangi uždegiminis krūties vėžys yra labai agresyvus, jis gali greitai progresuoti, todėl nereikia delsti.

     
  5. Netikėtas skysčių tekėjimas. Skysčių išsiskyrimas iš spenelio yra įprastas ir dažniausiai nekenksmingas (gerybinis) dalykas. Paprastai tai susiję su besivystančiomis krūtimis, infekcija, gerybinėmis cistomis, nėštumu ar žindymu. Tačiau jei iš krūties nutekėjo daug skysčių, ypač jeigu jis visiškai skaidrus arba jame kaip tik yra kraujo, reikia kreipti į gydytoją.

     
  6. Odos opos. Krūties vėžys kartais gali kauptis gan ilgai nepastebimas, kol suskaido krūties srityje esančią odą ir sudaro atvirą žaizdą. Infekcija gali sukelti blogą kvapą ir (arba) skysčių nutekėjimą. Tai yra pažengęs ligos požymis, reiškiantis, kad ji buvo jau kurį laiką.

     
  7. Guzas. Kartais krūties paviršiuje susiformuoja užčiuopiamas guzas. Tačiau ne visi guzai būtinai reiškia, kad yra sergama krūties vėžiu. Daugelis jų yra cistos (laikinos skysčių sankaupos), kurios neretai būna nekenksmingos, taip pat pasitaiko gerybinių gumbelių, sudarytų iš įvairių audinių (fibroadenomos).

     
  8. Pakitusi spenelio forma. Neįprastos formos krūties speneliai, jeigu jie tokie jau susiformavo brendimo laikotarpiu, nėra laikomi klastingos ligos požymiu. Visgi, jeigu jie pradėjo keistis laikui bėgant, ypač jeigu įdubo, išsilygino ar pasisuko, tai gali būti po krūtimi susiformavusio naujo krūties vėžio naviko požymis, kuris spenelį traukia savęs link.

     
  9. Išsiplėtusios venos. Tai retas šios ligos simptomas. Naujai atsirandančios kraujagyslės ar venos paprastai nėra vėžio požymis. Dažniau tai susiję su svorio padidėjimu, žindymu ar Mondoro liga (tai krūtinės ląstos paviršinės venos tromboflebitas). Tačiau, jei venos tampa ryškesnės odoje ne dėl šių pokyčių, ant krūties ar šali išryškėja venos, tai gali būti krūties vėžio naviko, esančio šalia odos paviršiaus, bruožas.

     
  10. Apelsino žievelės oda. Kai krūties oda tampa tamsiai oranžinės spalvos, tai yra krūties vėžio, vadinamo „peau d’orange“ (kaip prancūzai sako „apelsino žievelė“), simptomas. Esant šios rūšies krūties vėžiui, pakinta odos struktūra, dėl ko plaukų folikulai atrodo kaip daugybė mažų taškelių. Beje, oda gali pakeisti spalvą arba ne. „Peau d'orange“ yra uždegiminio krūties vėžio požymis. Šio tipo vėžys blokuoja limfos tekėjimą krūtimi, kas sukelia patinimą ir paraudimą, bei odos pokyčius. 

Komentarai

Ar žinote, kad...

Lietuvoje kasmet užregistruojama per 100.000 sezoninio gripo atvejų.

Kitas faktas