Iškrypę pėdos „kauliukai“: kada su skausmu taikstytis nereikia?

Iškrypę pėdos „kauliukai“: kada su skausmu taikstytis nereikia?
@ Shutterstock

Iškrypę pėdos „kauliukai“ – ne tik aukštakulnių avėjimo rezultatas. Nors su šia problema dažniau susiduria moterys, didžiojo kojos piršto deformacija pasireiškia ir vyrams. Pasak Vilniaus „Kardiolitos“ klinikų Ortopedijos-traumatologijos centro gydytojo ortopedo-traumatologo Giedriaus Mazarevičiaus, tai lemia įvairios priežastys.
 
Vienos priežasties nėra
 
Didžiojo pėdos piršto deformacija, kitaip dar vadinama „hallux valgus“, vystosi pamažu. Jos eigą lemia dvejopi – vidaus ir išorės veiksniai. Vidinių priežasčių, pavyzdžiui, paveldimumo, nulemti negalima, tačiau reikėtų pasirūpinti išorės veiksniais: rinktis patogesnę avalynę, dirbantiems sėdimą darbą – daugiau judėti, atlikti tempimo pratimus, mankštintis.
 
 „Yra nurodomi ir kultūriniai skirtumai. Pavyzdžiui tautose, kuriose avalynė nenešiojama, ši deformacija pastebima 2-4 kartus rečiau. Populiacijose, kuriose madingi aukštakulniai, su šia patologija susiduriama dažniau. Įvertinus įvairius aspektus literatūroje, galima teigti, kad avalynė neabejotinai turi įtakos šios deformacijos vystymuisi. Nėra tiksliai apibrėžta, ar ji kalta dėl deformacijos atsiradimo, tačiau ji neabejotinai skatina jos progresavimą“, - avalynės įtaką deformacijai komentuoja gydytojas.
 
Moterys kreipiasi dažniau
 
Moterys į specialistus kreipiasi net 8-10 kartų dažniau nei vyrai. Spėjama, kad tai iš dalies gali būti aukštakulnių ar batų per siauru priekiu įtaka. Per didelis svoris, tenkantis pėdai, ar vietos stoka bate sudaro palankesnes sąlygas padikaulio deformacijai vystytis. Laiku pastebėjus pokyčius, deformacijos eigą galima pristabdyti.  

2 psl. »

Komentarai