Kad išvengtumėte insulto, reikia pasistengti užkirsti kelią faktoriams, negatyviai veikiantiems sveikatą ir skatinantiems širdies bei kraujagyslių ligų vystymąsi. Kokie jie?
Hipertenzija (per aukštas arterinis kraujospūdis)
Šis rizikos veiksnys kuo puikiausiai žinomas visiems: dėl hipertenzijos padidėja širdžiai tenkantis krūvis, todėl jos raumuo padidėja ir nusilpsta. Drauge su kitais rizikos faktoriais (pavyzdžiui, nutukimu, rūkymu, per dideliu cholesterolio lygiu kraujyje arba cukriniu diabetu) hipertonija insulto riziką padidina net kelis kartus. Padidėjęs arterinis kraujospūdis taip pat gana būdingas nėščiosioms ir toms moterims, kurios vartoja geriamus kontraceptikus.
Geriamų kontraceptikų vartojimas
Daugybė atliktų tyrimų rodo, kad preparatai, kurių sudėtyje yra estrogenų, ženkliai padidina išeminio insulto riziką, ypač rūkančioms moterims ir toms, kurių arterinis kraujo spaudimas yra padidėjęs.
Lipidų apykaitos sutrikimai
Negalima neatsižvelgti į cholesterolio lygį kraujyje dėl labai paprastos priežasties: kuo jis didesnis, tuo didesnė ir širdies bei kraujagyslių ligų rizika, ypač tais atvejais, kai prisideda ir kiti rizikos veiksniai. Viena iš per didelio cholesterolio lygio kraujyje priežasčių yra netaisyklinga ir nereguliari mityba.
Ligos ir stresas
Žmonėms, kurie anksčiau jau yra patyrę insultą, pakartotinio insulto tikimybė yra labai didelė. Ši problema gali būti susijusi su neracionaliais krūviais, stresu, stipriais išgyvenimais. Beje, pastebėta, kad susinervinęs žmogus suvalgo daugiau nei įprastai, dažniau užtraukia dūmą ir pradeda piktnaudžiauti alkoholiniais gėrimais. Visa tai daro įtaką insulto vystymuisi.
Rūkymas ir alkoholis
Lyginant su nerūkančiais žmonėmis, dūmelio mėgėjai rizikuoja patirti insultą 2–3 kartus dažniau. Kuo daugiau rūkoma, tuo rizika didesnė. Labai svarbu ir nuo šio įpročio priklausomo asmens amžius: tiek vyrams, tiek moterims iki 55 metų amžiaus rūkymas yra vienas iš svarbiausių insulto rizikos veiksnių. Nuo alkoholio smarkiai priklauso arterinis kraujospūdis, svoris ir trigliceridų lygis kraujyje.
Komentarai (1)