Sąnario pakeitimo arba endoprotezavimo operacija – chirurginis skausmingų ir judesius ribojančių sąnarių pažeidimų gydymo metodas. Ir nors žmonės, nepaisant savo amžiaus ir gyvenimo būdo, nori visada išlikti judrūs, smagūs ir linksmi, sąnario susidėvėjimas dažnai visais atžvilgiais paveikia asmeninį gyvenimą. Darosi sudėtinga vaikščioti, vairuoti, o galiausiai – ir stovėti.
Iš pradžių nežymius nepatogumus, kiek vėliau ir sunkius skausmus dėl susidėvėjusio sąnario išgyvenantys žmonės vis tik turi galimybę savo gyvenimo kokybę pagerinti atlikę Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) biudžeto lėšomis finansuojamą endoprotezavimo operaciją. Dažniausiai tai yra sėkmingos chirurginės procedūros, kiekvienais metais pasaulyje atliekamos milijonams žmonių. Sąnario pakeitimo operacija gali būti atlikta praktiškai bet kuriam sąnariui, įskaitant klubo, kelio, peties, alkūnės, čiurnos.
Gerėjanti gyvenimo kokybė
Apie teigiamus pokyčius po sąnario pakeitimo operacijos galėtų papasakoti bene visi tai išgyvenę.
Viena tokių – 65 metų pensininkė Angelė. Prieš metus atliktą kelio sąnario operaciją moteris atsimena kaip didžiausią stebuklą. „Paskutinieji metai iki operacijos buvo patys sunkiausi. Kankino nuolatiniai skausmai, dėl kurių dienomis tiesiog negalėdavau išeiti iš namų. Teko pamiršti mėgiamus užsiėmimus, keliones. Su didžiausia viltimi laukiau operacijos. Žinojau, kad blogiau būti tiesiog negali. Bet kad operacija iš naujo sugrąžins galimybę judėti lyg prieš gerą dešimtmetį – nesitikėjau. Dabar džiaugiuosi ne tik aš, bet ir artimieji – anūkai jau klausia, kada keliausime su rogutėmis čiuožinėti nuo kalnų”, – prisiminimais dalinasi moteris.
Pasaulio sveikatos organizacijos specialistai prognozuoja, kad 2030 m. dažniausiai pasitaikanti liga pasaulyje bus depresija: šis sutrikimas pralenks net širdies ir kraujagyslių sistemos ligas.
Kitas faktas
Komentarai (1)