Gimdymas namuose - Lietuvoje neįteisintas, bet ir nedraudžiamas

Gimdymas namuose - Lietuvoje neįteisintas, bet ir nedraudžiamas

Lietuvoje gimdymas namų sąlygomis vis dar nepalaikomas teisiškai ir kelia nesibaigiančias diskusijas tarp gimdymo ne ligoninėje šalininkų ir Sveikatos apsaugos ministerijos. Vis daugiau moterų ryžtasi išbandyti gimdymą namuose be kvalifikuoto mediko priežiūros. Kas skatina moteris nepaisyti rizikos ir sutikti į pasaulį ateinantį kūdikį ramioje namų aplinkoje?

Gimdymas ne ligoninėje – tai gimdymas namuose ar natūralaus gimdymo centre, tačiau viskas turi būti organizuojama su specialisto priežiūra. Net ir valstybėse, kuriose gimdymas ne ligoninėje yra oficialiai įteisintas, moteriai leidimą suteikia specialistas, kuris visą moters nėštumo periodą prižiūri ją, lankosi šeimos namuose ir įvertina psichologinę poros būseną.

Pribuvėjos statusas

Apsisprendžiant dėl gimdymo namuose ar ligoninėje, svarbus vaidmuo tenka gimdymą priimančiam asmeniui. Kokie specialistai padeda gimdyvėms? Akušeris – akušerijos specialistas, priimantis gimdymą ligoninėje. Šiuo metu Lietuvoje egzistuoja dviejų rangų akušerijos specialistai: akušeriai ir gydytojai akušeriai ginekologai. Tuo tarpu pribuvėja – tai moteris, kuri padeda gimdyvei namuose. Tačiau Lietuvoje šis terminas neapima medicininio išsilavinimo, o ir pats reiškinys beveik išnykęs.

Kitose Europos valstybėse termino pribuvėja reikšmė yra gerokai platesnė, dažnai papildyta medicininiu turiniu. Taip pat yra vartojamas gydytojo ginekologo terminas. Pavyzdžiui, JAV ligoninėje praktikuojanti pribuvėja vadinama nurse-midwife, o laisvai už stacionaro ribų praktikuojanti pribuvėja – direct-entry midwife. Pastarosios pagal savo išsilavinimo ir praktikos pobūdį dar skiriamos į sertifikuotas profesionalias pribuvėjas (certified professional midwife), licencijuotas pribuvėjas (licensed midwife), pribuvėjas nespecialistes (lay midwife).

2 psl. »

Komentarai (1)

vaida 2013-05-21 10:10
kadaryti jiegu naktim blogai miegu ranka skaumais skauda jiegu reike kaska panesti atsiranda pas mane ant rankos guzele po mienisiu isniksta

Ar žinote, kad...

Vidutiniškai suaugęs žmogus turi apie 100 milijardų smegenų ląstelių, iš kurių apie 85000 prarandame kasdien. Jei visas savo smegenų ląsteles sujungtume į siūlą, jo užtektų nuo čia iki saulės ir atgal..

Kitas faktas