Dantys dyla nuo streso?

Dantys dyla nuo streso?

Agnė Kiškytė

Su gydytoja Ieva Bogdanovičiūte–Homoudeh kalbamės apie dantų nusidėvėjimo priežastis ir gydymą.

Kas yra patologinis dantų nusidėvėjimas?


Dantys dėvisi nuolat ir tai natūralu, tačiau patologinio nusidėvėjimo procesas būna intensyvus ir greitas. Negydomas ir nestabdomas dėvėjimasis dar labiau intensyvėja: ne tik dyla dantų kauburai, bet ir lūžinėja patys dantys, apsinuogina dentinas, kuris yra daug minkštesnis nei emalis. Progresuojant ligai, pažeidžiamas danties nervas, dėl ko prarandamas danties aukštis ir gyvybingumas. Pažemėjus sąkandžiui, pakinta apatinio žandikaulio padėtis sąnaryje, o tai yra viena pagrindinių žandikaulio sąnario ligų priežasčių. Be to, gali būti jaučiami žandikaulio sąnario, galvos skausmai, kankinti migrena, ūžesys ausyse, dalinis apkurtimas, ribotas arba užstringantis išsižiojimas, žandikaulio išnirimai ir veidinių nervų uždegimai.

Kas lemia dantų nusidėvėjimą?

Pagrindinis dantų nusidėvėjimo veiksnys – dantų griežimas, kuris gali būti dieninis arba naktinis. Kitos priežastys: stiprus dantų sukandimas, paveldimos ir sisteminės ligos, netaisyklingas sukandimas dėl prarastų dantų, senų nekokybiškų plombų ir blogų protezų, vaistų poveikis, mikroelementų trūkumas, nevisavertė mityba, dietos, intensyvus sportas, nėštumas ir žindymas.

Dėl ko griežiama dantimis?

Dantų griežimas, kaip ir stiprus dantų sukandimas, atsiranda dėl nervinės įtampos, streso, kai naktį neatsipalaiduoja nervinė sistema ir įsitempia veido raumenys. Neretai rytą atsibudę pacientai jaučia veido raumenų, žandikaulio sąnario ir dantų skausmą, kartais randa atskilusių dantų skeveldrų. Tai yra dieną patiriamos nervinės įtampos padariniai.

Gydytoja odontologė Ieva Bogdanovičiūtė-Homoudeh (A.Kiškytės nuotr.)

VŠĮ IEVOS HAMOUDEH KLINIKA
Virbeliškių g. 3-132, Vilnius
Tel. 8 699 40664
[email protected]
www.ihklinika.lt

Kokios ligos gali paspartinti dantų nusidėvėjimą?

Tai – onkologiniai, autoimuniniai susirgimai, inkstų patologija. Taip pat skrandžio ligos, padidėjęs rūgštingumas arba dažnas rūgščių produktų vartojimas. Reikia atsiminti, kad suvalgius rūgštaus maisto (saldumynų, ypač ledinukų), būtina išsiskalauti burną paprastu vandeniu.

Kokie galimi kiti veiksniai?

Kai organizmui trūksta kalcio, pirmiausiai jis pradedamas imti iš dantų, todėl šie itin susilpnėja. Tai ypač aktualu nėščiosioms, žindančioms, daug sportuojantiems, besilaikantiems dietų ir pan. Dantų nusidėvėjimą itin skatina įprotis kramtyti kramtomąjągumą, nes didėja raumenų hipertonusas, taip pat išsiskiria daugiau skrandžio rūgščių ir tiesiogiai skatinamas mechaniškas dantų dilimas. Dėl šio įpročio pacientams netgi gali išsivystyti naktinis patologinis dantų griežimas. Vyrai, ypač kilnojantieji svarmenis, turi nešioti apsaugines kapas, saugančias dantis nuo stipraus sukandimo. Intensyvus sportas sukelia mikroelementų trūkumą, kuris irgi nenaudingas dantims. Dar viena priežastis – prarasti dantys ar nekokybiškai įdėtos plombos, protezai. Dėl to žemėja sukandimo aukštis, pakinta dantų padėtis, o kiti dantys gauna perkrovas, sukeliančias danties kaklelio pleištinius defektus ir dantų nusidėvėjimą.

Kaip šiandien siūloma gydyti dantų nusidėvėjimą?

Dažnai sukandimo aukštis atkuriamas priplombuojant dantis arba protezuojant. Taip pat efektyvios naktinės kapos ir funkciniai aparatai, vadinamieji treineriai (angl. trainer), pravartūs tada, kai dantys nėra visiškai „nuvalgyti“. Anksčiau dantys būdavo priplombuojami įprastinėmis (helio, sidabro ar kitomis) plombomis, o naujausias būdas – kompoziciniai venyrai ir pusiniai vainikėliai, kurių pagalba danties aukštis pakeliamas nešlifuojant. Jie pranašesni už helio plombas, nes išlydyti 300 laipsnių temperatūroje ir suspausti 100 atmosferų slėgiu būna tvirtesni už helio plombas, be mikroporų, nesitraukia, o paviršius apdorotas modernia lazerine technologija. Kai problema jau įsisenėjusi ir skauda žandikaulio sąnarį arba griežiama dantimis, bet danties aukštis dar pakankamas, galima dėvėti naktines individualias kapas arba vis labiau gydytojų ir pacientų pripažįstamą funkcinį aparatą – ortodontinį treinerį, kuris keičia netaisyklingus funkcinius įpročius, panaikindamas parafunkcijas: tinkamai nukreipia liežuvį viršutiniame žandikaulyje, padeda keisti netaisyklingo rijimo įpročius, sukeliančius dantų susigrūdimą, treniruoja pacientą kvėpuoti pro nosį, priverčia tolygiai dirbti visus veido raumenis, taip padėdami juos atpalaiduoti ir išvengti papildomo krūvio. Yra kelių rūšių treineriai, padedantys spręsti dantų griežimo, sąnario skausmų, knarkimo ir dantų susigrūdimo bėdas. Be to, modelis pritaikomas pagal paciento amžių, atsižvelgiant tiek į pačių mažiausiųjų, tiek pačių vyriausiųjų poreikius. Kai dantys jau pavojingai nusidėvėję ir aukščio negalima atkurti išvardytais būdais, tenka protezuoti: sąkandis paaukštinamas vainikėliais, tiltais, implantais, plokštelėmis.

Komentarai

Ar žinote, kad...

40-50 % žmogaus kūno šilumos gali būti išvėdinta per galvą (be kepurės), nes galvoje yra labai daug kraujagyslių

Kitas faktas