Akių lašai: už ir prieš

Akių lašai: už ir prieš

Gražios ir sveikos akys – tai aiškus žvilgsnis ir švarus, baltas (net sniego baltumo) akies obuolys. Turėti tokias, atrodytų visai paprasta: vaistinėse šiandien siūlomas gausus akių lašų asortimentas, kurie, pasak gamintojų, panaikina bet kokius paraudimus. Atrodytų visiems gerai: mes galime džiaugtis spindinčiomis akimis, o gamintojai skaičiuoja pelną.    

Akių lašai dažniausiai parduodami be recepto. Pirkėjai, kaip taisyklė, nesusimąsto ar šios priemonės turi kokį nors gydomąjį poveikį ar gali net pakenkti. Reklama žada, kad vos pavartojus vaistus, pamiršite visus iki šiol kamavusius nemalonius pojūčius: dings akių paraudimas, sausumo pojūtis ir kiti nemalonūs simptomai.

Tikrovėje kiekvienas vaistas pasižymi skirtingomis savybėmis: vieni vaistai siaurina kraujagysles, kiti tik drėkina. Padėtį apsunkina tai, kad visi vaistai turi daug analogų skirtingomis kainomis, todėl tampa visiškai neaišku pagal ką reikėtų rinktis.  

Tie, kas dirba kompiuteriu, apie akių nuovargį žino ne iš nuogirdų. Sausumo ar deginimo jausmas akyse, išsiplėtę arba sutrūkinėję kapiliarai…Kiekvienoje vaistinėje galima rasti lašų nuo šių problemų.

Iš esmės gamintojai savo pažadus pildo: paraudimas kuriam tai laikui atslūgsta, žvilgsnis tampa žvalesnis. Kitas dalykas, kad lašai nepašalina pačios akies paraudimo problemos, o sušvelnina tik išorinius simptomus. Ir kokia kaina!

Akių nuovargį nuima tetrizolino hidrohloridas ar jo analogas, įeinantis į tokių lašų sudėtį. Šis vaistas sėkmingai vartojamas  alerginių susirgimų atveju. Akių lašai turi savybę siaurinti kraujagysles, kas, tiesą sakant ir išvaduoja nuo nemalonių pojūčių.

Tiesa, tetrizolino hidrohloridas turi ir kitų, ne tokių teigiamų savybių. Ilgai vartojant vaistus, kraujagyslės pernelyg susiaurėja ir akys kurį laiką negauna deguonies, dėl ko dar labiau parausta. Be to, padažnėja širdies plakimas ir išsiplečia vyzdžiai. Vaistus vartojant besaikiai, galimas jų perdozavimas, ko pasekoje gali atsirasti nemiga ar nepaaiškinamas dirglumas, net gi traukuliai.

Būkite atidūs

Visi norime gražių akių. Jų formos gal ir nepakeisime, tačiau kai ką vis dėl to galime padaryti, pavyzdžiui “pabalinti” akių obuolius. Akies rainelė baltame fone atrodo ryškesnė, taigi žvilgsnis savaime tampa išraiškingesnis. Farmacininkai suskubo tuo pasinaudoti ir sukūrė akių lašus, žadančius “atbalinti” baltymą. Tačiau, jeigu vieni akių lašai yra gydomieji, vaistiniai  ir skiriami gydytojo, tai “atbalinantys iki mėlynumo” su vaistais neturi nieko bendro, nors parduodami taip pat vaistinėse.  Kitaip tariant, jų sudėtis nėra griežtai tikrinama ir net nėra aiškus dažiklio, suteikiančio norimą atspalvį, pavadinimas. Kitos šių lašų sudedamosios dalys suteikia tą patį kraujagysles siaurinantį poveikį, kurio dėka išgaunamas kosmetinis efektas.   

Visuose akių lašuose, kurių sudėtyje yra kraujagysles siaurinančios medžiagos, rasite ir daugybę vartojimo apribojimų. Jų nereikėtų lašinti vairuojant automobilį – mat egzistuoja reali regėjimo sutrikimų galimybė. Atsargiai šiuos vaistus reikia vartoti sergant širdies-kraujagyslių ligomis ir  vartojantiems arterinį kraujospūdį kelenčius vaistus.   

Vaistus draudžiama vartoti nėščioms ir maitinančioms motinoms. Akių lašų reikia vengti nešiojant minkštus kontaktinius lęšius dėl galimo pakenkimo jų skaidrumui.

O kaip dėl liaudiškų priemonių? Vis tik gydytojai nepritaria akių praplovimui plačiai reklamuojamoms liaudies medicinos priemonėms, tokioms kaip ramunėlių, kalendulos ar arbatos nuovirams. Juk kiekvienas simptomas signalizuoja apie organizmo sutrikimus, kuriuos turėjo sukelti tam tikros priežastys, o tiek akių lašiukai, tiek akių praplovimai tų priežasčių nepanaikina.
Kodėl paraudo akys?
Štai pagrindinės priežastys, dėl kurių gali atsirasti akių paraudimai

Kodėl paraudo akys?
        

Priežastis Pasekmės Ką daryti
Neišsimiegojote;
Ilgai dirbote kompiuteriu;
Kondicionuotas oras
Nepakankama ašarų gamyba Sureguliuoti dienos režimą, išeiti į gryną orą
Bakterijų ar virusų patekimas į akies apvalkalą   Konjunktyvitas   Kreiptis į gydytoją dėl priešvirusinių vaistų
Neteisingai parinkti kontaktiniai lęšiai Nepakankamas akies drėkinimas ir deguonies patekimas Pasitarus su gydytoju, parinkti tinkamus kontaktinius lęšius
Aštrus glaukomos priepuolis Padidėjęs vidinis spaudimas (paraudus tik viena akis) Nedelsiant vykti pas gydytoją!


3 taisyklės dirbant kompiuteriu

Dirbant kompiuteriu, akių nuovargio pašalinimui būtina kas dvi valandas:

1. perjungti regėjimą: 5-7 minutes žiūrėti tik į tolį
2. kelioms minutėms išeiti iš patalpos ir pasivaikščioti
3. užmerkti akis ir 2-3 minutes pasistengti atsipalaiduoti  
 

Komentarai (2)

irena 2013-09-28 11:40
Neturėjau su akių savijauta jokių problemų, bet darbui ir skaitymui nešiojau akinius, kai nuėjau pas gydytoją, kad juos pakeisčiau, nes akinių lęšiukas susibraižė, ji, apžiūrėjusi mane prigazdino, kad mano akių apsauginiai sluoksniai visiškai nusidėvėję ir man reikia naudoti lašiukus. Aišku, aš paklusau ir nusipirkau. Nuo tada ir prasidėjo problemos. Pabudusi naktį, arba ryte, turiu su pirštais praplėšti akis, nes jos "susiklijuoja". Atrodo, kad vokai prilimpa prie akies obuolio...
Migle 2012-12-23 10:52
As uz akiu lasiukus tikrai jie gerai padeda, as naudoju ocutein sensitiv lasiukus ir labai gerai jauciuosi, akiu sausumas tikrai nevargina, plius dirbant daznai su kompiuteriu nepavargsta akys, dar darau pratimus akims periodiskai :)

Ar žinote, kad...

Jeigu ima smarkiai plakti širdis, pasigaminkite citrinos sulčių ir medaus koncentratą ir išgerkite vienu ypu.

Kitas faktas