5 taisyklės sveikesnio gyvenimo startui

5 taisyklės sveikesnio gyvenimo startui

Šventės prabėgo, tačiau dažnas vis dar jaučia nesaikingos ir nesveikos mitybos padarinius: priaugtus papildomus kilogramus, išsiderinusią mitybos rutiną, neaiškios priežasties nuovargį, vangumą ir kūno sąstingį. Niekada ne vėlu atlikti detoksikaciją ir organizmą paruošti artėjančiam pavasariui. Kaip tai padaryti, pasakoja Birštone įsikūrusio viešbučio „Vytautas mineral Spa“ kineziterapijos centro vadovas Daniel Lima. 

 

Po švenčių „maratono“ – ilga reabilitacija 

 

„Nors kasmet prieš didžiąsias metų šventes pasižadame valgyti ir alkoholį vartoti saikingai, pasibaigus šiam „maratonui“, jaučiamės panašiai, kaip iš tikro įveikę ilgą bėgimo distanciją: esame pavargę, organizmas – išsekęs, oda papilkėjusi, o kūnas – išsiderinęs. Organizmas yra nualintas riebaus maisto ir alkoholinių gėrimų, ir, nors jis turi daugybę būdų išsivalyti savarankiškai, kad procesas būtų greitesnis, kūnui reikia pagalbos – detoksikacijos“, – sako kineziterapijos specialistas D. Lima. 

 

Pasak jo, „perkrauti“ organizmą galima keliais būdais, tačiau veiksmingiausias – jų visuma: būtina subalansuoti mitybą, įvedant daugiau sveikų produktų ir iš raciono išbraukiant skanius, bet organizmui nevertingus, reguliariai sportuoti ir rūpintis savo kūnu palepinant jį įvairiomis procedūromis bei vartojant maisto papildus ir vitaminus. Tiesa, piktnaudžiauti detoksikacija specialistas nepataria, nes radikaliai keičiant įpročius, imuninė sistema patiria stresą ir turi „perkrauti“ organizmą iš naujo, todėl teisingiausias būdas – pokyčius vykdyti nuosaikiai ir ilgą laiką, kad kūnas įprastų prie naujos rutinos. Optimali tokios reabilitacijos trukmė – 2-3 savaitės. 

 

„Jeigu kelių papildomų kilogramų reikia atsikratyti greitai, nesusigundykite stebuklus per trumpą laiką žadančiomis dietomis, nes greitai nukritęs svoris gali sukelti daug rimtesnių sveikatos problemų. Saugiausias būdas – prieš imantis veiksmų, pasitarti su mitybos specialistu arba dietologu, tačiau į savo kasdienį racioną įvesti daugiau daržovių bei vaisių galite ir be gydytojo recepto. Nuolatos skubame, patiriame daug streso, dirbame biuruose, kur plieskia dirbtinis apšvietimas ir kvėpuojame kondicionierių išsausintu oru, todėl papildomai suvartoti D ir kitų vitaminų bei mikroelementų – būtina. Tiesa, tai – ne panacėja, „įjungti“ apsaugines organizmo funkcijas galima ir sportuojant, tačiau ir čia būtinas saikas bei profesionalų priežiūra“, – patirtimi dalijasi „Vytautas mineral Spa“ kineziterapijos centro vadovas. 

 

Kam reikalingas kineziterapeutas? 

 

Norint pradėti sportuoti, iš pradžių reikėtų pasitarti su savo šeimos gydytoju, kad šis įvertintų širdies, kaulų ir kitų organų funkcionalumą, tada derėtų pasikalbėti su kineziterapeutu, kad šis nustatytų kūno būklę ir, jeigu tokių yra, įvardintų probleminius taškus, į kuriuos derėtų sutelkti dėmesį. Įvertinęs fizinį pasirengimą ir raumenų būklę, kineziterapeutas parinks ir būtinus pratimus, kurie padės susigrąžinti ar įgyti norimą sportinę būklę. 

 

„Iš savo patirties žinau, kad dauguma nesupranta, kaip kineziterapeutas įvertina kūno būklę ir kokiais principais remdamasis sudaro sporto tvarkaraštį bei jo vaidmens siekiant sporto ar tiesiog sveiko gyvenimo rezultatų. Pirmiausia, kineziterapeutas įvertina paciento raumenų tonusą ir giliųjų raumenų jėgą, kad galėtų sudaryti individualią sporto programą, vėliau, tam tikra prasme, jis atlieka prievaizdo vaidmenį, nes įvertina sportuojančiojo laikyseną ir stebi, kad sporto metu kūno padėtis būtų tinkama, o pratimai atliekami taisyklingai. Tik pakoregavus problemines kūno vietas, be rizikos susižaloti galima užsiimti intensyvesniu sportu“, – sako kineziterapijos specialistas D. Lima. 

 

5 taisyklės pradedantiems sveikesnį gyvenimą 

 

„Vytautas mineral Spa“ kineziterapijos centro vadovas norintiems pradėti gyventi sveikiau pataria laikytis 5 taisyklių: 

 

1. Gerai išsimiegokite. „Miegas yra vienas svarbiausių veiksnių, norint gyventi sveikai. Jeigu jūs miegate gerai, reiškia, kad kūnas ilsisi taip, kaip turėtų, smegenys „išsijungia“ ir visi kasdienėms mini kovoms būtini hormonai (kortizolis, adrenalinas ir pan.) nuslūgsta, todėl kūnas ramiai ruošiasi kitai dienai. Tik pabudę, neskubėkite šokti iš lovos, o ramiai pasirąžykite, kad „prabustų“ ir raumenys“, – pataria kineziterapijos specialistas. 

 

2. Tik pabudę išgerkite stiklinę drungno vandens su citrina. Kambario temperatūros vanduo pažadina virškinimo sistemą ir visą kūną naujai dienai. 

 

3. Pasimankštinkite. „Rytinė ar vakarinė mankšta – asmeninis kiekvieno pasirinkimas, nes žmonės yra skirtingi, tačiau ryte kūnas yra kupinas jėgų, o fiziniai pratimai sužadina kraujotaką, todėl greičiau pabundama ir gaunamas teigiamas impulsas visiems būsimiems dienos darbams. Jeigu ryte nepakanka jėgų ar laiko ilgesnei mankštai, pakanka atlikti keletą raumenų tempimo pratimų ir esate pasiruošęs naujai dienai“, – šypsosi kineziterapeutas D. Lima. 

 

4. Suvalgykite pilnaverčius pusryčius. Nesvarbu, kokios mitybos laikotės – esate veganas, vegetaras ar mėsos mėgėjas, svarbu suvalgyti kokybiškus ir pilnaverčius pusryčius. Rytiniame patiekale turėtų netrūkti baltymų, sveikų angliavandenių (smegenys angliavandenius mėgsta, tad prieš darbus jų pamaitinti nepakenks), tokių kaip avižos ar grikiai, ląstelienos, gaunamos iš vaisių ir daržovių. Nors dažnas galvoja kitaip, cukrus, nors ir ryte, vis tiek yra cukrus, todėl jo derėtų atsisakyti. 

 

5. Padidinkite savo fizinį aktyvumą. „Kad diena būtų kokybiška, o organizmas – neapsnūdęs, reikia stengtis visą dieną išlikti aktyviems. Kartais pakanka automobilį pastatyti šiek tiek toliau nuo savo darbo vietos ir likusią atkarpą įveikti pėsčiomis. Važiuojant viešuoju transportu, derėtų išlipti bent viena stotele anksčiau – žingsniuodami iki darbo vietos, kūną išjudinsite ir pašalinsite rytinį mieguistumą. Nereikės ir kavos (šypsosi). Nepasakysiu nieko naujo, tačiau, jeigu dirbate sėdimą darbą, būtina kas 45 min. padaryti pertraukėles ir pasivaikščioti – puiki proga socializuotis ir aplankyti kolegas kituose kabinetuose, o tuo pačiu – pailsinti akis nuo kompiuterio. Net keli papildomi žingsniai kasdien gerina fizinę ir psichinę mūsų savijautą“, – sako „Vytautas mineral Spa“ kineziterapijos centro vadovas D. Lima.

Komentarai

Ar žinote, kad...

Vienas britų žurnalas yra paskelbęs atlikto eksperimento duomenis, kurio metu nustatyta, kad moteris, gyvenusi 50 metų santuokoje su knarkiančiu vyru, praranda 4-erius metus miego.

Kitas faktas