Žalingi indai: ką palikti, o ką - išmesti? (II dalis, pabaiga)

Kai kurie iš mūsų kasdien naudojamų indų gali kelti rimtą grėsmę sveikatai. Kokie gi iš jų yra saugūs naudoti, o kurių reikėtų atsikratyti?

 

Žalingi indai iš melamino

Palyginti neseniai prekyboje atsirado gražių indų iš melamino. Šios produkcijos tiekėjos – Kinija ir Turkija. Iš išorės melaminas primena porcelianą, tačiau sveria gerokai mažiau. Kadangi medžiaga atrodo labai patraukli, tarp pirkėjų ji sulaukė didelio pasisekimo.

Tačiau tiesa ta, kad šie indai yra toksiški. Vienas iš pavojaus šaltinių vėlgi yra švino, kadmio ir kitų metalų druskos, kurių yra dažų sudėtyje.

Perkelti paveikslėliai nepadengiami kokiu nors apsauginiu sluoksniu, tad šios medžiagos lengvai patenka į maistą. Kitas pavojus yra tas, kad į melamino sudėtį įeina nuodingas formaldehidas. Jį išskiria daugelis plastikų, tačiau melaminas aplenkia juos visus – norma viršijama dešimtis ir net šimtus kartų. Bandomiesiems gyvūnams tokios formaldehido dozės sukelia mutacinius organizmo pokyčius ir skatina vėžinių ląstelių atsiradimą.

Specialistai, kurie bando ir sertifikuoja tokią produkciją, teigia, kad naudoti ją galima, tačiau tik griežtai laikantis gamintojo instrukcijų.

Paprastas pavyzdys: jeigu nurodyta, kad indas skirtas saugoti tik biriems produktams, laikyti jame skysčių negalima, antraip jie gali sugerti nuodingas medžiagas. Jeigu nurodyta, kad indelis skirtas šaltam maistui, negalima į jį dėti karšto, ir panašiai.

Nerūdijantis plienas

Paskutiniu metu labai išpopuliarėjo nerūdijančio plieno indai. Tikriausiai jų rastume praktiškai kiekvienoje virtuvėje. Jeigu indai pagaminti iš kokybiško plieno (ir jeigu nepažeidžiama gamybos technologija), jie nepakeis maisto skonio ypatybių ir nepakenks sveikatai. Galima sakyti, kad tai – ekologiškai švarūs indai.

Puodų ir keptuvių, pagamintų iš tokio plieno, dugnas yra storas – jis užtikrina tolygų kaitimą ir neleidžia maistui greitai atšalti. Tokių indų negalima perkaitinti – antraip jie pradės traukti maistą. Ir dar: reikia atminti, kad nikelis – stiprus alergenas, todėl į alergiją linkę žmonės turėtų būti atsargūs.

Emaliuoti indai

Seni geri emaliuoti indai atitinka visus saugumo reikalavimus. Pagrindinė šių indų vertybė – emalis, kuris nesąveikauja nei su druskomis, nei su rūgštimis, nei su šarmais. Štai kodėl jie yra taip mėgstami.

Tačiau naudoti galima tik sveikus indus. Pažeidimų vietose, kur yra įtrūkimų, atsiranda rudų neišplaunamų dėmių. Tai – paprasčiausios rūdys, tačiau jos sąveikauja su rūgštimis, taip susidaro kenksmingos žmogaus sveikatai geležies druskos. Be to, plaunant tose vietose gali likti valomosios medžiagos, kuri, savaime suprantama, vėliau pateks ir į skrandį.

Stikliniai indai

Dar vienas ekologiškai švarių indų tipas – karščiui atsparūs stikliniai indai. Bijoti, kad arbatinukas iš tokio stiklo stovėdamas ant dujinės plytos ugnies sutrūkinės ir panašiai, nėra pagrindo. Tačiau reikia atminti, kad įkaitęs stiklas neturi liestis prie labai šaltų paviršių – antraip toks puodas tikrai neliks sveikas.

Stikliniai indai, kaip ir emaliuoti, nekelia pavojaus sveikatai. Be to, juos patogu naudoti – lengva plauti, verdamas ir juose patiekiamas maistas atrodo gražiai.

Sidabras

Kyla natūralus klausimas: ar egzistuoja visiškai saugių indų? Gal geriausia valgyti iš sidabrinių lėkštučių su sidabriniu šaukštu? Juk dabar visi yra girdėję apie šio metalo naudą...

Specialistai teigia, kad sidabro jonai iš tiesų stabdo kenksmingos mikrofloros dauginimąsi vandens tirpale, tačiau pasirodo, kad maistas, praturtintas sidabro jonais, per ilgą laiką gali neigiamai paveikti žmogaus nervų sistemą, sukelti galvos skausmą, sunkumą kojose, pabloginti regėjimą. Per ilgus metus gali išsivystyti netgi gastroenteritas arba kepenų cirozė.

Teflonas

Teflonas – tai medžiaga, naudojama padengti virtuvinius indus. Juk iš tiesų tokioje keptuvėje maistas nepridega, net jeigu paviršius patepamas visai nedideliu riebalų kiekiu. Sutikite, kad mums tai tik į gera. Papildomų riebalų mums visai nereikia, o visokių kancerogeninių medžiagų, kurios susidaro perkepinus maistą, tuo labiau.

Tačiau norint, kad indai tarnautų ilgai ir ištikimai, reikia, kad jie kuo ilgiau išliktų nepažeisti. Būtina naudoti medinius arba specialiai tokiems indams skirtus įrankius, nepalikti tuščio puodo arba keptuvės ant plytos.

Beje, specialistai pataria rinktis keptuves storu dugnu, nes praktika rodo, kad plonos keptuvės, net ir labai saugomos, laiko, deja, neilgai.

Ketus

Tai laiko patikrinti indai, mėgstami ir mūsų dienomis. Dėl porėtos ketaus struktūros temperatūra išlaikoma labai ilgai, o maistas praktiškai nepridega. Tokių indų paviršius turi natūralią nepridegančią dangą, kuri, bėgant laikui, tampa dar tvirtesnė. Prižiūrėti šiuos indus nereikia daug pastangų. Jie taip pat ekologiškai švarūs.

» Rašyti komentarą
» Komentarai
dina
2012-04-25 21:41
labai idomios abi dalys