Viskas, ką reikia žinoti apie dekoratyvinio muilo gaminimą (I dalis)

@ Pixabay

Rankų darbo muilas – tai puiki dovana sau ir artimiesiems. Ką reikėtų žinoti apie dekoratyvinio muilo gamybą?
 
Natūralus muilas
 
Paplitęs klaidingas įsitikinimas, kad bet koks rankų darbo muilas laikytinas natūraliu. Iš tiesų natūralus muilas yra toks, kurio gamybai naudojami tik augaliniai aliejai, šarmas ir gamtiniai priedai (pavyzdžiui, eteriniai aliejai ir natūralūs dažikliai). Svarbu, kad muilo sudėtyje nebūtų cheminių priedų.
 
Tarp cheminių priedų reikėtų paminėti cheminius dažiklius, muilui suteikiančius ryškią ir patrauklią spalvą. Kiti cheminiai elementai nors ir pagerina muilo savybes (jis geriau putoja, ilgiau laikosi, skaniau kvepia), tačiau yra tiesiog nenatūralūs, t.y. netinkami žmogaus organizmui.
 
Čia aptariamas ne visu 100% natūralaus muilo gaminimas. Išlyga yra specialus muilo pagrindas, turintis cheminių priedų. Jie padeda lengvai, greitai ir be didesnių išlaidų realizuoti drąsiausius muilo dekoravimo sumanymus.
 
Darbo priemonės
 
Muilui virti galima panaudoti įprastinius virtuvės indus – svarbu juos vėliau kruopščiai išplauti. Komponentams maišyti pasirinkite talpų indą, kad darbo turinys nesitaškytų. Indai turi būti atsparūs karščiui ir lengvai plaunami.
 
Komponentams sumaišyti reikės šakutės arba plakiklio. Įvairaus dydžio šaukštai pravers pilant įvairias sudėtines dalis į išlydytą muilo pagrindą, dėliojant mišinį į formas ir daugeliui kitų operacijų.
 
Sietelis reikalingas karštam muilo pagrindui perkošti prieš pilant į formas, kad muilo gabalėlyje neliktų neištirpusių sudedamųjų dalių. Peilio reikės pjaustant muilo pagrindą į gabalėlius, nulyginant paruošto muilo kraštus. Manikiūro peilis bus reikalingas smulkiems ir tiksliems darbams (pavyzdžiui, muilo pagrindų pertekliaus nukrapštymui nuo formos kraštų).
 
Mažas purkštukas su spiritu arba stipriu alkoholiu panaikins oro burbuliukus nuo muilo paviršiaus, pagerins sukibimą su kitu muilo sluoksniu. Prieš pilant kitą sluoksnį, dantų krapštukais galite pašiaušti muilo pagrindo paviršių – tai taip pat pagerins sukibimą. Stiklinės pipetės prireiks dozuojant eterinius aliejus ir skystus dažiklius.
 
Žirklės pravers šiūruoklės ar korių vaško sukarpymui, formų muilo liejimui gaminti. Prieš perlydymą trintuve smulkinamas vaikiškas muilas, papildai. Prireiks ir mikrobangų krosnelės muilo pagrindo ir vaikiško muilo tirpinimui. Alternatyva – karšto vandens vonelė.
 
Muilo pagrindai
 
Pats paprasčiausias muilo virimo būdas – muilo pagrindui naudoti paprastą vaikišką muilą. Šis būdas visiems prieinamas, nes vaikiško muilo galima nusipirkti artimiausioje parduotuvėje, jis nėra brangus.
Tačiau vaikiškas muilas turi ir keletą trūkumų. Pirmasis – tai kvapas. Pirkdami šį muilą manysite, kad jis bekvapis, tačiau lydydami pajusite tokį įkyrų tvaiką, kad jokie naudojami aromatai ir papildai jo nepanaikins. Antrasis trūkumas – muilas sunkiai lydosi. Pasirinkus jį, teks apsišarvuoti kantrybe.
 
Kitas pasirinkimas – specialusis muilo pagrindas. Dažniausiai jis gaminamas kokoso ir palmių aliejaus pagrindu. Dirbti su juo labai patogu: pagrindas lengvai lydosi ir greitai sustingsta, todėl pavyksta pasiekti nuostabių rezultatų.

 
Gaminami skaidrūs ir baltos spalvos pagrindai pritaikyti skaidraus ir neskaidraus muilo gamybai. Balto pagrindo sudėtyje yra titano dioksido. Pagrindo kvapas labai lengvas, beveik neužuodžiamas.
 
Muilo pagrindas parduodamas gabalais arba drožlėmis. Jo nusipirkti galima specializuotuose parduotuvėse.
 
Formos muilui
 
Muilui formuoti galima panaudoti jogurto, grietinės arba varškės indelius. Nedidelės plastikinės sausainių dėžutės arba pakuotės taip pat gali būti įdomių formų ir turėti nelygų paviršių.
 
Vaikiškos formeles gali suteikti daugiau įvairovės ir žaismingumo. Tačiau yra ir vienas minusas. Atkreipkite dėmesį, kad reljefas formelės viduje beveik niekada nebūna toks detalus ir išbaigtas kaip išorėje. Įdomios smulkios detalės ir faktūra formelės viduje būna supaprastintos.
 
Muilui formuoti galima panaudoti, pavyzdžiui, medinę dėžutę arba aliuminį dubenėlį. Kadangi formos yra kietos, išimti gatavą muilo gabalėlį bus gana sudėtinga. Palengvinkite sau darbą formos dugną išklodami kepimo popieriumi arba aukštai temperatūrai atsparia plėvele, kraštus palikdami išorėje.
 
Silikoninės kepimo formos yra bene patogiausios. Jos lanksčios, todėl išimti iš jų muilą bus visai nesudėtinga. Vienintelis jų trūkumas – didelė kaina.
 
Parduotuvėse galima pasirinkti įvairiausių formų ledui iš plastiko ir silikono. Pirmenybę reikėtų suteikti lanksčioms silikoninėms formoms – su jomis lengviau dirbti. Šiose formose galite kurti mažyčius muiliukus, kuriais galėsite papuošti didesnius muilo šedevrus.
 
Eteriniai aliejai
 
Eteriniai aliejai labai stipriai veikia žmogaus organizmą: kovoja su bakterijomis ir virusais, stiprina imunitetą, didina atsparumą stresui, gerina medžiagų apykaitą, skatina natūralų oksidantų ir toksinų šalinimą.
 
Eterinių aliejų poveikis dažniausiai stipresnis nei cheminių antiseptikų. Kai kurie eteriniai aliejai skatina endorfinų, dar vadinamų „laimės hormonais“, išsiskyrimą. Kitų sudėtyje yra feromonų, prikaustančių priešingos lyties atstovų dėmesį. Todėl naudojant eterinius aliejus reikia laikytis leistinos koncentracijos ir pasidomėti apie pašalinį poveikį.
 
Dirbant su eteriniais aliejais, išskirtinio atsargumo turi laikytis nėščiosios ir sergantieji širdies bei kraujagyslių ligomis. Renkantis eterinį aliejų pirmiausia patikrinkite jo kvapą. Jei organizmui bus reikalingas eterinis aliejus, jam patiks ir jo aromatas.
 
Eterinių aliejų naudojimas muilo gamybai nepriklauso klasikiniams aromaterapijos kursams, nes naudojamas itin mažas jų kiekis. Netgi labai mažos koncentracijos aliejaus pakanka aromatą justi, kvėpuoti juo. Be to, su muilo putomis eterinis aliejus pateks ir ant jūsų odos.
 
Augaliniai aliejai
 
Augaliniai aliejai (avokadų, abrikosų kauliukų, alyvuogių...), naudojami muilui virti, vadinami baziniais, transportavimo arba aliejais nešėjais. Jie pasižymi švelnesne faktūra, neturi aštraus kvapo, gerai tirpina eterinius aliejus, todėl idealiai tinka aromatinių mišinių gamybai.

» Rašyti komentarą