Prievarta, dvokas ir kitos tamsios blakių gyvenimo detalės

Per didžiąsias metų šventes žmonės šurmuliuoja ne tik prekybos centruose, kavinėse bei restoranuose, šventiniu laikotarpiu išauga ir keliaujančiųjų srautai. Vieni skuba pas seniai matytus giminaičius, kiti, norintys pasimėgauti šventiniu laikotarpiu, skuba aplankyti romantiškiausias pasaulio vietas ar praleisti neužmirštamas atostogas. Tačiau neretai atostogų prisiminimus sugadina iš kelionių parsivežti nemalonūs suvenyrai – patalinės blakės. Atidžiau patyrinėjus jų gyvenimą, į dienos šviesą išlenda prievartos apraiškos, liaukų išskiriamas dvokas bei kiti stulbinantys faktai.

Blakės – globalizacijos problema

Patalinės blakės, pastaruoju metu vis dažniau gąsdinančios keliautojus - globalizacijos problema. Parazitinių blakių šeimai priklauso apie 100 visame pasaulyje paplitusių rūšių. Nors visos šios blakės yra kraujasiurbės, žmonėms dažniausiai kenkia tik patalinė blakė (Cimex lectularius) ir atogrąžinė blakė (Cimex hemipterus).

Anksčiau buvo priimta manyti, kad blakės veisiasi seniai remonto nemačiusiuose varguolių būstuose, kuriuose gali saugiai slėptis už atplyšusių tapetų, senuose viešbučiuose bei moteliuose. Anaiptol, blakės šokdina ne tik modernių būstų gyventojus, bet ir aukščiausios klasės viešbučių svečius. Pasaulinė žiniasklaida plačiai nušvietė po Sidnėjaus olimpinių žaidynių susidariusią situaciją, kai blakių įkandimais besiskundžiančių ir į medikus besikreipiančiųjų skaičius išaugo net 5000 %.

Šleikštus dvokas ir prievartos apraiškos

Blakės pasižymi itin nemaloniu specifiniu kvapu, kurį išskiria jų apatinėje kūno dalyje esančios liaukos. Šis blakių skleidžiamas aitrus kvapas ypač sustiprėja sutrynus blakę.

Kenkėjų kontrolės ekspertą apstulbino prievartos aktas, matytas atvykus naikinti blakių į vieną iš objektų. Fotoaparato objektyvas užfiksavo dar vieną tamsiąją blakių gyvenimo pusę - kaip patinėlis prievartauja patelę. Faktas, apstulbinęs ir patyrusius profesionalus, verčia atidžiau pažvelgti į įnamius, kurie taip nesunkiai patenka ne tik į gyventojų būstus, bet ir apkartina apgyvendinimo paslaugų teikėjų gyvenimą.

Prevencinės priemonės ar sudėtingas naikinimo procesas?

Norintiems išvengti blakių, kurių įkandimai palieka niežtinčius ir paraudusius gumbus ant odos, vertėtų vadovautis keletu paprastų patarimų: lagaminuose sudėjus nešvarius drabužius, geriau juos laikyti užtrauktus, būtinai patikrinti čiužinį ir patalynę, o pamačius juodas mažas dėmeles, paprašyti pakeisti viešbučio kambarį.

Visgi, pastebėjus, kad prevencinių priemonių imtis jau per vėlu, o po kelionės namuose įsiveisė blakės, apie save pranešdamos įkandimais, mažomis kraujo dėmelėmis ant patalynės ar specifiniu šleikščiu kvapu, atsirandančiu sutrynus blakę, reikėtų kreiptis į specialistus.

"Patalines blakes labai sunku surasti ir išnaikinti, todėl bandymai atsikratyti užkrato be specialistų pagalbos - kaip kova su vėjo malūnais. Labai svarbu išmanyti patalinių blakių biologiją, nes tik taip galima rasti užkrato židinį, kurį svarbu pašalinti", - teigia kenkėjų kontrole užsiimančios bendrovės vadovė Margarita Kutkaitė.

Specialistai, nustatę blakių židinį bei veiksmingai atlikę naikinimo darbus, patikrina ir kitas patalpas, kad įsitikintų, jog mažųjų kraujasiurbių atsikratyta visur. Esant dideliam užkrėstumui, naikinimo darbai gali būti atliekami keletą kartų.

» Rašyti komentarą
» Komentarai
tokia
2013-03-16 02:40
sako : siais laikais yra visokiausiu priemoniu prekybos centruose. Taciau issinaikinsite per keleta kartu. Po to, raso geriausia kreiptis i specialistus! Bet ir ten raso: issinaikinsite per keleta kartu. Tai koks skirtumas? Paciam pigiau keli kartai,nei kviest specialistus!!!
ne straipsnis
2012-09-24 15:28
o durnystė, tai kaip naikinti blakes? kviesti Dezinfą,į Australiją?
vidas
2012-08-30 08:28
prie ko cia lietuviu kalbos zinios zmogus parase savo komentara apie blakes jos tikrai bjaurios fui ,daug problemu sukeliantys padarai fu,dekoju uz demesi
Pasibaisejus
2012-02-13 15:51
Klaidos...
gabriele
2012-02-03 19:03
aukse tokie grazi