Visagalis selenas: ir nuo diabeto, ir nuo vėžio

shutterstock

Cheminis elementas selenas ir toliau stebina mokslininkus. Prieš daugiau nei 30 metų buvo įrodyta, kad šis mikroelementas veikia kaip stiprus antioksidantas ir stiprina imuninę sistemą, o dabar mokslininkai iš viso pasaulio atranda vis daugiau naudingųjų šios medžiagos savybių. Ne taip seniai Prancūzijos mokslininkai įrodė, kad selenas gali padėti įveikti diabetą.

Monpeljė Universiteto darbuotojai devynerius metus stebėjo 1662 sveikus vyrus ir moteris. Jų organizme buvo kontroliuojamas seleno ir cukraus koncentracijos kiekis. Tyrimo metu 127 dalyviams buvo padidintas gliukozės kiekis kraujyje – tokioje situacijoje gali išsivystyti diabetas. Tačiau vidutinio ir vyresnio amžiaus vyrams, kurių organizme buvo aukšta seleno koncentracija, per visą stebėjimo laikotarpį cukraus kiekis nepadidėjo, tai reiškė, kad diabetas jiems negrėsė. Kaip selenas veikia moterų organizmą, kol kas vis dar nėra tiksliai žinoma.

Selenas į medicinos istoriją buvo įrašytas tuomet, kai 1979 metais Kinijos mokslininkai aprašė jo poveikį sergant endemine kardiomiopatija. Ši pavojinga liga atsiranda tuomet, kai organizme trūksta seleno. Didelis šio mikroelemento trūkumas sukelia širdies raumens nepakankamumą.

Į žmogaus organizmą selenas natūraliu būdu patenka per augalinį ir gyvulinį maistą. Bene daugiausiai seleno galima pasisavinti iš gyvūnų vidinių organų ir jūros gėrybių. Seleno turi ir grūdai (ypatingai kukurūzai), pieno produktai, vaisiai bei daržovės. Didelį kiekį seleno galima rasti česnakuose, alyvuogių aliejuje, dumbliuose, alaus mielėse, kokoso, pistacijų ir anakardžių riešutuose.


Mokslininkai teigia, kad selenas stiprina organizmo imuninės sistemos sugebėjimą pasipriešinti infekcijoms. Jis padeda apsisaugoti nuo virusinio hepatito ir herpio. Be to, selenas padeda išlaikyti ŽIV latentinėje stadijoje ir trukdo jam progresuoti.

Kuo daugiau mokslininkai tyrinėja seleno ypatybes, tuo labiau šis elementas tampa nepakeičiamas. Teigiama, kad selenas gali neutralizuoti netgi vėžio vystymąsi. Kaip paaiškėjo tyrimų metu, seleno vartojimas gali sumažinti riziką susirgti vėžiu iki 40 procentų, o mirtingumą nuo šios baisios ligos – iki 50 procentų.

Pasaulinė sveikatos organizacija suaugusiems žmonėms kiekvieną dieną rekomenduoja suvartoti 50 mikrogramų (mkg) seleno.

Seleno kiekis maiste:

  • Kokoso riešutas – 810 mkg/100g
  • Omarai – 130 mkg/100g
  • Braziliški riešutai – 103 mkg/100g
  • Tunas – 82mkg/100g
  • Sardinės – 60 mkg/100g
  • Kiaulienos kepenys – 56 mkg/100g
  • Jautienos kepenys – 21mkg/100g
» Rašyti komentarą
» Komentarai
Marija
2020-07-09 14:23
As siulau parsiusto is JAV Seleno .Kokybes atzvilgiu net nera ko lyginti su Lietuvoj parduodamais
Andreja
2020-06-01 16:33
Man selenas padėjo ne tik pagerinti imunitetą, bet ir atsigavo plaukai, oda. Gėriau būtent Bio-Selenium + Zinc
Vytis
2020-01-03 20:55
Kai yra seleno perteklius slenka plaukai, skilinėja nagai.
Aiste
2019-09-05 14:14
Daug visur raso apie seleno nauda, as asmeniskai nuolat vartoju ir pasitikiu prepratu Bio selenium.
Oksana
2018-12-02 22:10
Esu nemazai skaiciusi jog seleno vartojimas sumazina veziniu susirgimu rizika iki 50%.Lietuvos rinkoje geriausias ka radau nusipirkti yra organinis selenas danu gamybos.