Artėjant vasarai vis daugiau laiko praleidžiame lauke, norėdami pasilepinti saulės teikiama šviesa ir šiluma. Saulė suteikia energijos, padeda organizmui pasigaminti pakankamai vitamino D, stiprina imunitetą, tačiau labai svarbu suprasti ir neigiamą saulės spindulių poveikį, mokėti tinkamai pasirūpinti savo oda bei atsakingai mėgautis saulės voniomis.
Energija, kurią spinduliuoja saulė
Saulės spinduliuojama energija – tai įvairaus spektro bangos. Ultravioletiniai spinduliai (UV) yra trumpiausi, kiek ilgesni – regimoji šviesa, o ilgiausius infraraudonuosius spindulius mes juntame kaip šilumą. Kuo trumpesnė banga, tuo daugiau energijos ji spinduliuoja ir tuo didesnę žalą sveikatai ji gali padaryti.
Kodėl būtina saugotis UV spindulių?
Ultravioletinė spinduliuotė skirstoma į UVA, UVB ir UVC bangas. Trumpiausias UVC bangas sugeria ozono sluoksnis, tad jos žemės nepasiekia. Mums pavojingos yra vidutinio ilgio UVB ir ilgiausios UVA bangos, kurios, prasiskverbusios per ozo sluoksnį, pasiekia žemę ir mūsų odą. Didelės šių bangų dozės neigiamai veikia išvaizdą ir sveikatą – jos sutrikdo kolageno atsinaujinimo procesus, pagreitina raukšlių atsiradimą, silpnina organizmo imuninę sistemą bei gali paskatinti odos vėžio atsiradimą, išprovokuoti kitas sveikatos problemas. Trumpesnės UVB bangos lemia odos nudegimus, sukelia pokyčius molekuliniu lygmeniu – pažeidžia ląstelių DNR. Ilgiausios UVA bangos yra būtinos vitamino D sintezei, tačiau per didelis jų kiekis sukelia odos senėjimą, kataraktą ir kitus pažeidimus. UVA bangos nesunkiai prasiskverbia ir pro debesis bei stiklą, tad jos mūsų odą veikia net apniukusią dieną ar vairuojant automobilį.
UV spindulių poveikis nulemia net 90% priešlaikinio odos senėjimo požymių – šie pokyčiai vadinami fotosenėjimu.
UVA ir UVB spindulių veikiamos viršutinio odos sluoksnio epidermio ląstelės ilgainiui žūva, raginis sluoksnis sustorėja, oda atrodo grubiau, o veido kontūras tampa nebe toks ryškus. Gilesni odos sluoksniai taip pat stipriai paveikiami – naikinama pagrindinė odos stangrumą palaikanti medžiaga kolagenas, pradeda mažėti odos drėgmei būtinos hialurono rūgšties, pakinta kraujagyslių sienelių laidumas ir sutrikdoma natūraliems atsinaujinimo procesams svarbi kraujo mikrocirkuliacija. Oda išsausėja – ima rastis raukšlės.
Veikiant saulei, pažeidžiamos melaniną gaminančios ląstelės, todėl sutrinka normalus odos pigmento gamybos procesas, odoje atsiranda rusvų dėmelių. Dažnai manoma, kad tokio tipo pigmentaciją nulemia senėjimas, tačiau dažniausia to priežastis yra saulė.
Nereikia pulti į kraštutinumus ir saulės atsisakyti visiškai – ji svarbi mūsų sveikatai ir puikiai nuotaikai, tačiau būtina pasirūpinti tinkama apsauga, kad galėtume kuo ilgiau džiaugtis sveika, skaisčia ir lygia oda.
Kaip apsisaugoti?
Būtina laikytis kelių patarimų:
- Vengti tiesioginių saulės spindulių.
- Karštomis ir saulėtomis dienomis dalį laiko leisti pavėsyje, ypatingai saugoti vaikus.
- Degintis reikia po truputį. Pirmą dieną saulėje galima lepintis ne ilgiau kaip 10-15 minučių.
- Atsiminkite, kad smėlis ir vanduo atspindi bei sustiprina saulės spindulių poveikį.
- Nepamirškite, kad vasarą galima nudegti ir debesuotą dieną, tiesiog maudantis vandenyje.
- Reikia gerti daugiau skysčių (ypač – vandens). Patartina vengti alkoholinių gėrimų.
- Pasirinkite tinkamas priemones su apsauginiais filtrais nuo saulės (SPF) ir UVA apsauga, naudokite jas taisyklingai (kaip nurodyta produkto etiketėje).
Kas yra SPF ir UVA filtrai?
Apsaugą nuo saulės suteikiančios odos priežiūros ir kosmetikos priemonės turi pavojingus UV spindulius sulaikančius cheminius ir fizinius (mineralinius) filtrus. Jų stiprumas žymimas raidėmis SPF (angl. Sun Protection Factor). Didesnė SPF reikšmė reiškia stipresnę apsaugą, efektyviau sulaikomus UVB spindulius. Pavyzdžiui, SPF 30 sulaiko 97% UVB spindulių, o štai SPF 50 - 98%. Atrodytų, kad vos 1% skirtumas nėra didelis, tačiau jis labai reikšmingas mūsų sveikatos ir grožio išsaugojimui, tad apsaugos nuo saulės priemones reikėtų rinktis atsižvelgus į savo odos pigmentaciją, jautrumą, buvimo saulėje laiką.
SPF reikšmės:
SPF 2 – sulaiko 50% UVB spindulių. Tinka tamsiai ir jau įdegusiai odai.
SPF 10 – sulaiko 85% UVB spindulių. Tinka tiems, kurie įdega greitai ir nenusidegina.
SPF 15 - sulaiko 95% UVB spindulių. Tinkama apsauga normaliai, šviesiai odai .
SPF 30 - sulaiko 97% UVB spindulių. Rekomenduojama blyškiai ir jautriai odai.
SPF 50 – sulaiko 98% UVB spindulių ir apsaugo nuo nudegimo, jeigu saulėje kaitinamasi ilgą laiką.
SPF parodo tik apsaugos nuo trumpesniųjų UVB bangų stiprumą, tačiau labai svarbu apsisaugoti ir nuo ne ką mažiau žalingų UVA bangų, tad rinkdamiesi veido odos priežiūros priemones įsitikinkite, kad jos turi UVA bangas sulaikančius filtrus.
Eucerin® veido fluidas nuo saulės ir senėjimo SPF 30 – gamtos ir mokslo sąjunga
Eucerin® veido fluidas nuo saulės ir senėjimo apsaugo visų tipų odą nuo žalingų UV spindulių. Ši lengvos tekstūros, greitai įsigerianti priemonė turi SPF 30 ir UVA filtrus. Jos veiksmingumą užtikrina moksliniai ir klinikiniai tyrimai.
Priemonė praturtinta hialurono rūgštimi, kuri mažina raukšles. Sudėtyje esanti gliciretininė rūgštis palaiko pačios odos DNR apsaugą, o augalinis antioksidantas likochalkonas A ramina odą.
Eucerin® veido fluidas nuo saulės ir senėjimo SPF 30 - tai idealus pasirinkimas besirūpinantiems savo grožiu ir sveikata! Ši priemonė ypač pravers vasarą, kuomet odai reikalinga ypatinga priežiūra. ir apsauga.