Esate sveikas ir sugalvojote pasitikrinti sveikatą? Nežinote nuo ko pradėti? Specialistai rekomenduoja atlikti bent 3 tyrimus, kurie padės įvertinti jūsų imuninės sistemos veiklą.
Pakanka tik trijų tyrimų
Geriausias būdas imunitetui stiprinti yra sveikas gyvensena, subalansuota mityba, fizinis aktyvumas ir reguliarus sveikatos tikrinimas. „O norint įvertinti organizmo atsparumą ligų sukėlėjams užtenka tik trijų tyrimų – bendro kraujo, C reaktyvinio baltymo ir vitamino D tyrimo“, teigia „SYNLAB Lietuva“ laboratorijos specialistai.
Bendras kraujo tyrimas ne toks ir bendras!
Tai kompleksinis tyrimas, kuriuo nustatomas hemoglobino kiekis kraujyje, raudonųjų kraujo kūnelių (eritrocitų), baltųjų kraujo kūnelių (leukocitų) ir kraujo plokštelių (trombocitų) skaičius. Kartu parodomas baltųjų kraujo kūnelių pasiskirstymas į penkis pogrupius (neutrofilai, eozinofilai, bazofilai, limfocitai, monocitai) ir jų tarpusavio santykis. Leukocitų kiekis bei jų pasiskirstymas svarbus infekcijos ar uždegimo rodiklis, padeda atskirti bakterines infekcijas nuo virusinių, suteikia informacijos apie galimas žmogaus parazitus ar organizme vykstančias alergines reakcijas. Jeigu sloguojate ir nerandate to priežasties, bendras kraujo tyrimas gali padėti atskirti alerginę slogą nuo peršalimo.
Jei atlikus bendrą kraujo tyrimą paaiškėja, kad yra sumažėjęs hemoglobino ir eritrocitų kiekis, tai gali reikšti mažakraujystę (anemiją). Tokiu atveju laboratorija pataria įvertinti organizmo geležies, feritino vitaminų (pavyzdžiui, vitamino B12) atsargas ir atlikti papildomus tyrimus.
Kitas, ne mažiau svarbus rodiklis yra trombocitai, kurie svarbūs kraujo krešėjimui. O pakilęs trombocitų kiekis gali signalizuoti, kad žmogus geria per mažai vandens.
Virusas ar bakterija?
Norint paskirti tinkamą gydymą, svarbu išsiaiškinti infekcijos sukėlėją – virusas ar bakterija. Neretai ligą sukelia virusai, tačiau organizmui nusilpus komplikuojasi bakterine infekcija. C reaktyvusis baltymas, (CRB) yra uždegimo aktyvumo rodiklis ir padeda atskiti infekcijos tipą. Šio baltymo kiekis kraujyje pakyla nevienodai esant uždegimui: stipriai pakyla bakterinės infekcijos atveju, o virusinės infekcijos atveju jis bus mažesnis.
Kodėl svarbus vitaminas D?
Ne ką mažesnį vaidmenį kovoje su virusais ir bakterijomis vaidina vitaminai. Nobelio premijos laureatas Albert Szent-Gyorgyi yra pasakęs, kad „Vitaminas yra junginys, kuris jus susargdins, jeigu jo nesuvalgysite“. Vitaminų labai reikia tinkamai imuninės sistemos veiklai. Vienas svarbiausių yra Vitaminas D. Šis vitaminas yra skirstomas į D2 ir D3. D2 vitamino pats organizmas nesintetina, jis gaunamas su maistu (augalais ir kai kuriomis sėklomis). D3 vitaminas yra gyvulinės (daugiausiai iš žuvų) kilmės, tačiau didžiausias D3 vitamino kiekis sintetinamas odoje veikiant UVB spinduliams. Per 10–15 minučių vasaros vidurdienio saulėje (UVB) ant rankų ir veido odos sintetinama 800–1000 vienetų D3 provitamino. Šio kiekio pakanka suaugusio žmogaus dienos poreikiams. Organizmui Vitamino D atsargų pakanka 1–2 mėnesiams. Jeigu D vitamino trūksta, sutrinka kalcio ir fosforo įsisavinimas iš žarnyno, todėl didėja osteoporozės rizika. Vitaminas D organizme atlieka ir kitas funkcijas: reguliuoja kraujo krešėjimą, nervinio audinio veiklą, stiprina imuninės sistemos ląsteles, kurios naikina ligų sukėlėjus, kovoja su infekcinėmis ligomis. Kai Vitamino D nepakanka, žmogus jaučia nuovargį ir dažnai serga.
Ar atlikti vitamino D tyrimą?
2017 m. SYNLAB laboratorija atlikto studiją dėl vitamino D trūkumo Lietuvoje. Tirimo metu nustatyta, kad net 89% tiriamųjų trūko vitamino D. Ir, visų nuostabai trūko tiek geriantiems vitamino D papildus, tiek grįžusiems iš saulėtų atostogų, tiek kūdikiams, kurie vitamino D vartoja papildomai.
Todėl laboratorijos specialistai atliko prielaidą, kad pacientai, neatlikę vitamino D tyrimo, nežinojo kiek vitamino D vartoti papildomai, ir, ar jų vartojami papildai organizmo yra įsisavinami.
Tyrimai laboratorijoje
Viena galimybių sveikatos būklei įvertinti yra kraujo tyrimai, kuriuos asmuo atlikti gali tiek gydytojo kabinete, tiek laboratorijoje savarankiškai. SYNLAB Lietuva laboratorijos specialistai sudarė įvairių tyrimų rinkinių, nuo profilaktinių tyrimų iki specifinių programų atskirų organų sistemų veiklai įvertinti. Jeigu nustatomi nukrypimai nuo normos, su gautais rezultatais asmenys visad nukreipiami šeimos ar laboratorinės medicinos gydytojo konsultacijai.
Svarbu suprasti, kad laboratoriniai tyrimai suteikia informaciją apie šiandieninę organizmo būklę, ir net geri rezultatai negarantuoja, kad sveikatos problemų nebus ateityje. Todėl specialistai pataria pasitikrinti bent kartą per metus, net jeigu ir jaučiatės gerai.
Autoriaus: SYNLAB Lietuva laboratorija