Svaigsta galva? Priežastis gali būti kur kas rimtesnė, nei manėte

@shutterstock

Tie, kuriuos tik įsėdus į automobilį, autobusą, lėktuvą ar plaukiant laivu, ima pykinti, supranta, kad bet kokia kelionė, net ir pati trumpiausia, kaip reikiant apkarsta. Vis dėlto, šiandien keliavimas transporto priemonėmis neišvengiamas, o ir apriboti savęs juk nesinori. 

 

Nors su pykinimu keliaujant susiduria daug žmonių, tačiau tik maža dalis žino, kodėl taip vyksta ir kaip galima visam laikui to atsikratyti.

 

Viena iš dažniausių pykinimo keliaujant ar nestabilumo jausmo priežasčių – vestibulinio aparato sutrikimas. Tai, kad šis yra vidinėje ausyje, žino nedaugelis. Kuomet žmogus į savo šeimos gydytoją kreipiasi dėl galvos svaigimo, pykinimo, pusiausvyros sutrikimo, jis yra siunčiamas pas ausų, nosies ir gerklės gydytoją ir tai pacientams kelia didelę nuostabą. 

 

Liga, kurią dažnas ignoruoja

 

Vestibulinio aparato nusilpimas pasireiškia galvos svaigimu, sutrikusia pusiausvyra, dėl ko pradeda kamuoti pykinimas arba vėmimas. Visgi, specialistų teigimu, pusiausvyra yra be galo sudėtingas mechanizmas, kuriam įtaką gali daryti daug skirtingų žmogaus organizme esančių sistemų, pavyzdžiui, regėjimo, ausų, sąnarių, raumenų sistemos. Visų šių sistemų informacija yra sujungta su centrine nervų sistema ir jei tik kas nors sutrinka, mūsų organizmas į tai pradeda reaguoti nepalankiai. 

 

Visų mūsų organizmai individualūs, todėl ir galvos svaigimo pojūtis kiekvienam būna skirtingas, o ir vestibulinis aparatas gali sutrikti dėl įvairių priežasčių, pavyzdžiui, ligų komplikacijų ar virusinių susirgimų. Vis dėlto, jei keliaujant svaigsta galva ir pykina, reikėtų atsiminti, jog tam gali turėti įtakos ir daugelis kitų priežasčių, kaip žemas spaudimas, dehidratacija, stresas, žemas gliukozės kiekis ir kiti veiksniai. 

 

Sutrikus vestibuliniam aparatui pakenkiama pusiausvyros nervui, kitaip tariant, pasireiškia liga – vestibulinis neuronitas. Anot gydytojos, ši liga nėra piktybinė, nuo jos pasveikstama, tačiau keliems procentams žmonių, vis dėlto, ši liga išlieka. 

 

Jaučiant galvos svaigimą, sutrikusią pusiausvyrą, jokiu būdu nereikėtų į tai numoti ranka ir manyti, kad tai nieko rimto. Nors liga nepiktybinė, ji itin pablogina gyvenimo kokybę ir ilgainiui atsikratyti šio nemalonumo tampa vis sunkiau. 

 

Kadangi vestibulinis aparatas glaudžiai kontaktuoja su nervų sistema, sutrikus pusiausvyrai dažnai žmogų išpila šaltas prakaitas, sulėtėja arba padažnėja pulsas, kvėpavimas, pradeda kamuoti pykinimas arba vėmimas. 

 

Kaip atsikratyti pykinimo ir galvos svaigimo?

 

Vienas efektyviausių būdų kovojant su pykinimu keliaujant yra imbiero tabletės. Šis būdas natūralus bei tinkantis kiekvienam. 

 

Visgi, gera žinia ta, kad sutrikusio vestibulinio aparato keliamų nemalonių pojūčių galima atsikratyti visam laikui, tačiau tam reikia daug kantrybės ir užsispyrimo. 

 

Šiuos sutrikimus galime išgydyti fiziniais pratimais, lavinančiais pusiausvyrą. Juos reikia atlikti reguliariai, intensyviai ir ilgą laiką. Tiesa ta, kad daliai žmonių vestibulinio aparato sutrikimai išlieka, tačiau taikant reabilitaciją, mankštas bei ryžtingai nusiteikus – viskas įmanoma. 

 

Taip pat pusiausvyrą lavinančius pratimus patartina atlikti ir iki kelionės likus dviems ar vienai savaitei, kadangi tokiu būdu pykinimas kamuos mažiau.

» Rašyti komentarą