Priežastys, kodėl atsiranda burnos opos

Partnerio turinys
Šis turinys inicijuotas projekto partnerio
@ Shutterstock

Burnos žaizdelės, opelės, aftos – maži audinio vientisumo pažeidimai, susidarantys burnos gleivinėje – ant skruostų, lūpų vidinės pusės, liežuvio, dantenų ir panašiai. Tai nėra tik paprasti pažeidimai, mat itin didelį nepatogumą sukelia jų skausmingumas ir diskomforto jausmas, trukdantys normaliai atsigerti, pavalgyti, kalbėti, rūpintis dantų higiena, o kartais net miegoti. Jų atsiradimo priežastys ne visuomet aiškios, tačiau gana gerai žinomi rizikos faktoriai:

 

  • Gleivinei pakenkti gali burnos ertmės priežiūros priemonės (dantų pastos, burnos skalavimo skysčiai), kuriose yra cheminiu būdu burnos gleivinę galinčių pažeisti medžiagų. Pavyzdžiui, nemažą susirūpinimą kelia SLS (natrio laurilsulfatas, ang. Sodium Lauryl Sulfate), kuris linkęs pažeisti burnos gleivinės ir dantenų ląsteles ir dėl to gali susiformuoti gana skausmingos ir ilgai gyjančios burnos žaizdelės. Turint jautresnę burnos gleivinę geriau rinktis kuo natūralesnes burnos higienos priemones.

 

  • Kai kuriems asmenims netinkami tam tikri maisto produktai, nes jie didina jų burnos gleivinės jautrumą, pažeidžiamumą. Tokių produktų ir gėrimų pavyzdžiai yra kava, rūgštūs grimai ar valgiai (citrusiniai vaisiai, daug acto turintys konservuoti agurkėliai, rūgščios uogos, net kečupas). Kiekvienam asmeniui reikėtų stebėti, kokie maisto produktai ir gėrimai galimai pažeidžia jo burnos gleivinę ir dėl to atsiranda mažesnių ar didesnių aftų. 

 

  • Terminis pažeidimas taip pat gali pažeisti burnos gleivinę. Išgėrus per karštos kavos ar arbatos, palietus karštą įrankį vidine lūpų puse, netrukus susiformuoja skausminga opelė. Vadinasi, vienas iš burnos opelių rizikos faktorių/ priežasčių yra karštis. 

 

  • Dažnai įsikandama į skruostą, netyčia susižeidžiama nauju dantų šepetėliu ir taip paprastai nutinka visai netikėtai, pernelyg skubant valgyti ar valytis dantis. Dantenas pažeisti nesunku ir kandant kietesnio maisto. Trauminės aftos gali būti itin skausmingos, tačiau dažniausiai bent jau aiški jų priežastis – skauda ir susižeidimo metu, ir po to. 

 

  • Burnos opelių atsiradimą paskatina įvairių ortodontinių įrenginių dėvėjimas, pavyzdžiui, netinkamai pritaikyti protezai ar spaudžianti dantų plokštelė gali rimtai sužaloti jautrius burnos audinius. Čia reikėtų paminėti ir netinkamą dantų gydymą, kai burnos gleivinę nuolat žeidžia aštrus danties kampas po plombavimo ar ne itin patogūs laikini dantys. Burnos žaizdelės atsiranda ir dėl nuskilusių dantų, per laiką nuaštrėjusių jų kampų. 

 

  • Burnos opelių atsirasti gali ir dėl įvairių vitaminų ir mineralų trūkumo maiste. Reikėtų įsitikinti, ar asmeniui netrūksta C ir B grupės vitaminų, cinko, geležies ir kitų fiziologiniams organizmo procesams būtinųjų medžiagų. 

 

  • Kita burnos žaizdelių atsiradimo priežastis – įvairios infekcijos, sukeltos tam tikrų virusų, bakterijų, grybelių. Šiuo atveju itin svarbu pašalinti ar nuslopinti ligos sukėlėją, kitaip opelių formavimasis gali užsitęsti. 

 

  • Pastebima, kad burnos žaizdelės dažniau atsiranda tiems, kurie patiria daug nervinės įtampos, mažai miega, yra pervargę. 

 

  • Kai kuriais atvejais aftų susiformavimu organizmas siunčia signalą, kad reikėtų susirūpinti rimtesnėmis ligomis, kurioms būtinas tam tikras gydymas ar kontrolė, pavyzdžiui, cukriniu diabetu, žarnyno, autoimuninėmis, onkologinėmis, infekcinėmis ir alerginėmis ligomis. Žinoma, pacientas gali žinoti apie ligą, kuria serga, tačiau visuomet reikėtų pasitikrinti, kokie vaistai vartojami – galbūt žaizdelių susiformavimas ir lėtesnis jų gijimas yra vienas iš vaistinio preparatų nepageidaujamų poveikių? Dėl šios priežasties visuomet reikėtų skaityti vaistinių preparatų pakuotės lapelius, o kilus bet kokių abejonių ar norint sužinoti vaisto pakeitimo galimybes, būtina kreiptis į savo gydytoją. Į jį reikėtų kreiptis ir tuomet, kai opelės neužgyja ilgiau nei 10-14 dienų, jos yra didelės ir vis gilėja, pacientas jaučia kitus simptomus, pavyzdžiui, silpnumą, karščiavimą, bendrą negalavimą.

 

Veiksminga pagalba nedidelių burnos gleivinės pažeidimų gydymui

 

Anaftin produktų šeima yra puikus pasirinkimas, norint numalšinti aftų sukeliamą skausmą, diskomfortą. Šios medicinos priemonės padeda paskatinti žaizdelių gijimą, papildomai apsaugoti pažeistus audinius nuo įvairių dirgiklių. Anaftin produktai pasižymi unikalia sudėtimi, papildyta tikrųjų alavijų ekstraktu ir natrio hialuronatu, tad tinkama ir suaugusiesiems, ir vaikams. Patogiausią produkto formą padės pasirinkti gydytojas arba vaistininkas. 

 

» Rašyti komentarą