Odontologijos revoliucija: ataugantys dantys! Ar greitai?

Viena didžiausių ir rimčiausių dantų problemų yra ėduonis. Tai danties kietojo audinio irimas, kuris įprastai sukeliamas ant danties užsilikusių rūgščių ar maisto likučių tarpdančiuose. Beveik 100% ėduonies atvejų susidaro tose vietose, kur nepasiekia dantų šepetėlis. Būtent todėl odontologijos klinika Vilniuje pacientams rekomenduoja naudoti tam skirtą dantų siūlą ir burnos skalavimo skystį. Šios priemonės sumažina ėduonies susidarymo tikimybę.

Įprastai ėduonis yra trijų stadijų – kariozinė dėmė, paviršinis ėduonis, vidurinysis kariesas ir gilusis. Naudojant kasdienę būtinąją higieną, keičiant dantų šepetėlį kartą kas tris mėnesius, bei vartojant maistą, kuriame daug kalcio, galima sumažinti ir visai panaikinti ėduonies susidarymo šansus. Ėduonis (kariesas) yra net įrašytas į Gineso rekordų knygą kaip populiariausia neužkrečiama liga. Dėl tokio ligos paplitimo, tai taip pat yra viena dažniausių odontologijos klinikų teikiamų paslaugų. Jei dantis smarkiai paveiktas ėduonies, tai jis klinikoje sutvarkomas per kelis vizitus, o jei paveiktas tik paviršius, tai dantį galima sutvarkyti ir pirmo apsilankymo metu.

Medicina žegia koja kojon su naujausiomis technologijomis, tad pastaruoju metu vis dažniau kalbama apie odontologijos revoliuciją. Tai ataugantys anties ar bent jau dalis danties audinio.

Keletas atlyktų tyrimų su gyvūnais davė sėkmingus, teigiamus signalus apie galimbę atkurti pažeistą dantį. Tokių bandymų metu naudojamos kamieninės ląstelės. Vienais tyrimais bandoma atkurti ėduonies pažeistą dantį, o kai kurie mokslininkai atlieka bandymus, kai ne tik pažeistas dantis atstatomas, bet ir atauga nuskilęs ar išgręžtas dantis. Tai galbūt greitu metu galėsime pamiršti dantų taisymą, nes jie tiesiog ataugs? Džiugu, jei tai iš tiesų įvyks.


Tiesa, pirmieji bandymai gana sėkmingi, tačiau dar nėra galutinai aišk ar ataugęs audinis tarnaus organizmui, o gal tai bus kaip šalutinis elementas, prisišliejęs bendros organizmo struktūras (kas šį metodą padarytų kaip mažiau tinkamą medicinos praktikoje).

Tokiu revoliuciniu gydymų būtų galima išvengti ir odontologijos klinikose atliekamų dantų kanalų gydymo proceso. Galimai suleisti vaistai leistų atstatyti pirminę audinio būklę, panaikinti pažeidimus. Kaip pavyzdys, Amerikoje kasmet atliekama po 15 mln. kanalų gydymo paslaugų.

Tokia regeneracinė medicina šiuo metu aktyviai vystoma Pietų Korėjoje, Jngtinėje Karalystėje, JAV, Japonijoje. Lieka tikėtis, kad technologijos vystyis spairčiai ir net pačiu artimiausiu metu dantų atstatymo metoai bus taikomi ir Lietuvos odontologijos klinikose.




 

» Rašyti komentarą
» Komentarai
Giedrius
2014-04-30 22:39
Vau! Jeigu tai bus, tai laukiu, nesulaukiu, kol odontoologijos klinikose teiks tokias paslaugas. Spaudžiu penkis tokiems mokslininkams.