Nesaldi vasara, arba ką daryti nudegus saulėje

Viena opiausių problemų vasarą – nudegimai nuo saulės. Net jeigu nenudegate taip, kad atsirastų pūslių ir nusiluptų oda, greičiausiai jums pažįstamas odos paraudimas, sausumo, tempimo jausmas, skausmas prisilietus prie saulėje nudegusios vietos. Kaip jo išvengti, tikriausiai puikiai žinote. O ką daryti, jeigu, kaip sakoma, jau „šaukštai po pietų“?
 
Pirmoji pagalba
 
Svarbiausia taisyklė: nelaukite! Pirmąją pagalbą būtina suteikti nedelsiant. Pasirūpinkite iš anksto, kad visos reikiamos priemonės būtų po ranka.
 
Jeigu oda nudegė, pirmiausia, ką reikia padaryti – pasislėpti nuo saulės (geriausia – kokioje nors patalpoje, bet jei nėra kitos išeities – prisidenkite rūbais, kad apsisaugotumėte nuo UV spindulių poveikio). Kai kurie specialistai siūlo apsivilkti šaltame vandenyje suvilgytus rūbus, arba bent jau įsisupti į drėgną paplūdimio rankšluostį.
 
Po to, kad atvėsintumėte odą ir sumažintumėte nemalonius pojūčius, derėtų pasidaryti vėsų kompresą. Jeigu nusvilo didelis odos plotas ar net visas kūnas, pastovėkite po vėsiu dušu, arba dar geriau – pagulėkite vėsioje vonioje. Svarbiausia šiuo atveju netraumuoti odos per stipria vandens srove ir šiurkščia kempine.
 
Populiariausios ir saugiausios pirmosios pagalbos priemonės nuo nestipraus nudegimo – kefyras, rūgpienis, ąžuolo žievės, ramunėlių arba jonažolių nuoviras, stipri arbata, žalios bulvės, alavijų sultys ir kt. Bet kartais būna daug lengviau nusigauti iki vaistinės, negu iki parduotuvės.
 
Ypač sunkiais atvejais apsilankymas pas gydytoją yra tiesiog neišvengiamas. Jeigu nudegėte stipriai, o prie to prisidėjo dar ir pykinimas bei drebulys, neužsiimkite savigyda, kreipkitės į specialistą. Jeigu to padaryti nėra galimybės, galima išgerti nesteroidinių uždegimus slopinančių vaistų (paracetamolio, ibuprofeno) arba aspirino. Gana greitai paraudimą ir skausmą nuslopins ir hidrokortizono tepalas, tačiau prieš jo vartojimą vis dėlto derėtų pasikonsultuoti su gydytoju.

 
Nudegimų gydymas
 
Suteikus pirmąją pagalbą kyla klausimas: o ką daryti toliau? Juk po nudegimo oda prastai atlieka savo apsaugines funkcijas ir neretai pažeistose vietose praranda tonusą, sudrimba, atsiranda raukšlių...
 
Odos regeneracijos proceso greitis priklauso nuo nudegimo sunkumo. Sveikimas gali užtrukti nuo 2 iki 10 dienų. Kaip jį paspartinti?
 
Apie tai, kaip nuslopinti skausmą, jau minėta. Svarbu pastebėti dar ir tai, kad po nudegimo būtina saulės, saugotis jos visais įmanomais būdais: rinktis kuo daugiau kūną dengiančius natūralaus pluošto drabužius, išsitraukti skėtį nuo saulės, pasirūpinti skrybėle ar bent skarele, apsauginėmis priemonėmis nuo saulės su kuo didesne apsauga. Toliau drėkinkite odą priemonėmis su antioksidantais ir vitaminais. Ypač atkreipkite dėmesį į priemones su hialurono rūgštimi, alavijų, žaliosios arbatos, ginkmedžių, rozmarinų ekstraktu, šaltalankių aliejumi ir t.t..  Taip pat odai sveikimo periodu būtini vitaminai C ir A.
 
Naudojant specialias priemones, skirtas odos priežiūrai po nudegimų, ir atliekant procedūras, odos lupimasis bus ne toks pastebimas. Jaunai odai ypač tiktų ežiuolių antpilas arba nuoviras.
 
Sveikimo procesas bus greitesnis, jeigu padėsite organizmui kovoti su laisvaisiais radikalais ir iš vidaus. Gerkite žaliąją arbatą ir granatų sultis – abu šie gėrimai slopina uždegimus ir turi gausybę antioksidantų. Taip pat antioksidantų gausa pasižymi ir kiti švieži vaisiai, daržovės, riešutai bei ankštinės kultūros.
 
Saugios vasaros!

» Rašyti komentarą
» Komentarai
Ramute
2022-06-13 20:25
Sveiki,buvau isvykus atostogu i Tenerife. Nudegiau nugaros ie peciu stitid. Buvo mazos puytes viskas nusilupo. Jau 3 savaites kai gryxome. Prasidejo dilginimas peciu srityja . Oda gelia labai tiesiog su skausmu pakasius. Daktaras israse steroidinio tepaliuko1./‘. dreminamo kremo ir nuo ergijos tableciu. Viska naudoju jau 4 dienos. Niekas visiskai nepagerejo. Stoga rauna nuo odos sksusmo. Patarkite ka daryt kuom nuimt skausma.Aciu