Nepakeliamas skausmas signalizuoja apie nemalonų sutrikimą: pasakė, kaip to išvengti

Esate 35–50 m. amžiaus vyras, dirbate biure, judate ne per daugiausia, tačiau sveikai maitinatės, valgote daug špinatų, pomidorų ir net nenujaučiate, kad inkstuose formuojasi akmenys, kol vieną dieną jie praneša apie save ūmiu stipraus skausmo priepuoliu. Inkstų akmenligė vystosi darbingo amžiaus žmonėms. Tris kartus dažniau ji užklumpa vyrus. Apie inkstų akmenis, jų atsiradimo priežastis ir gydymo bei profilaktikos būdus kalbamės su Medicinos diagnostikos ir gydymo centro gydytoju urologu Arūnu Jaškevičiumi.

 

Kas yra inkstų akmenligė?

 

„Akmenys – tai medžiagų apykaitos sutrikimas, kai inkstuose pradeda kauptis druskų kristalai, kurių organizmas nesugeba natūraliai pašalinti. Būdami inkstuose jie nesukelia jokių nemalonių simptomų, todėl tyliai gali augti ne vienerius metus. Kol akmuo nedidelis, iki 5 mm, gali natūraliai pasišalinti su šlapimu. Pradėję leistis didesni akmenys užstringa šlapimtakyje ir sukelia labai stiprius, nepraeinančius skausmus. Tokius akmenis būtina skubiai šalinti. Priklausomai nuo individualaus atvejo, kartais užtenka sumažinti šlapimtakio uždegimą, kad akmuo natūraliai išeitų, o kartais reikia ir chirurginės intervencijos“, – sako gydytojas urologas A. Jaškevičius.

 

Kodėl susidaro akmenys?

 

Inkstų akmenys gali būti net devynių rūšių, tačiau dažniausiai, net 85 proc. atvejų, pasitaiko kalcio oksalatai. Tai šlapime netirpūs kristalai, kurie formuojasi dėl kalcio pertekliaus ir kepenų išskiriamų oksalatų. Morkos, šparaginės pupelės, svogūnai, žuvis, jautiena, vištiena – tai produktai, kuriuos vartojant kepenyse susidaro daug oksalatų. Per daug kalcio organizme gali būti dėl skirtingų priežasčių: sutrikusios inkstų veiklos, per intensyviai iš žarnyno pasisavinamo kalcio,  taip pat dėl sutrikusių hormoninių liaukų veiklos, kai kauluose esantį kalcį eikvoja pats organizmas. 

 

Inkstai reguliuoja medžiagų pusiausvyrą organizme. Kai jie nebespėja pašalinti  kalcio pertekliaus, šis sudaro junginius su oksalatais, ir pradeda formuotis akmenys. Anot gydytojo urologo Arūno Jaškevičiaus, tinkama dieta gali sumažinti kalcio oksalatų akmenų susidarymą, o reguliarus profilaktinis patikrinimas padeda aptikti tokius akmenis, kol jie dar nedideli.

 

Inkstų uratiniai akmenys – podagros palydovai

 

Dar viena inkstų akmenų rūšis – uratiniai akmenys, susidarantys sutrikus medžiagų apykaitai, kai žymiai padidėja šlapimo rūgšties koncentracija kraujyje ir šlapime. Dėl to inkstuose pradeda kauptis šlapimo rūgšties kristalai, o organizmas nesugeba jų natūraliai pašalinti. Uratiniai akmenys būdingi net 50 proc. podagra sergančių žmonių.

 

Infekcijos ir medikamentų vartojimas

 

Dėl inkstų ir šlapimo takų infekcijų šlapimas tampa labai koncentruotas. Dėl to gali pradėti formuotis infekciniai inkstų akmenys.

 

„Akmenų inkstuose gali atsirasti ir dėl tam tikrų medikamentų vartojimo. Pavyzdžiui, kortikosteroidų, kurie naudojami skausmui malšinti reumatinėmis ligomis sergantiems ligoniams, o pastaruoju metu – ir COVID-19 infekcijai gydyti“, – sakė gydytojas urologas A. Jaškevičius.

 

Po ŽIV gydymo kurso inkstuose dažnai susidaro indinavirinių akmenų. Sergant inkstų kanalėlių acidoze, gali pradėti formuotis itin kieti, sunkiai gydymui pasiduodantys kalcio fosfatų akmenys. Gydytojai žino tokį šalutinį specifinių vaistų poveikį ar ligų simptomus, todėl, esant tokioms indikacijoms, stebi, ar paciento inkstuose nesiformuoja akmenų. 

 

Kaip laiku aptikti inkstų akmenis?

 

„Inkstuose esančius akmenis, dar nebylius ir nesukeliančius skausmų, galima pamatyti ištyrus ultragarsu arba rentgeno aparatu. Inkstų ir šlapimtakio apžiūra turėtų būti kiekvieno vyresnio nei 30 m. žmogaus kasmetinės sveikatos profilaktikos kalendoriuje“, – teigia gydytojas urologas A. Jaškevičius. Ne visus akmenis prireikia šalinti. Tinkamai sudarius dietą ir vartojant pakankamai vandens, jie savaime pasišalina iš organizmo .

 

„Jei akmuo yra nedidelis, mes paliekame jį stebėti. Taip pat svarbu išsiaiškinti jo susidarymo priežastis – ar tai įprastas kalcio oksalatas, ar dėl šlapimo rūgšties susidaręs uratinis akmuo. Kol akmuo neišėjęs, jo sudėties nustatyti negalime, bet būna, kad žmogus atsineša anksčiau su šlapimu pasišalinusį akmenį, kurį  galima ištirti laboratorijoje. Tokius „suvenyrus“ reikėų pasilikti, nes jie gali padėti tolesniam gydymui. Paprastai tam pačiam žmogui auga vienos rūšies akmenys“, – sako urologas.

 

Stiprus skausmas reiškia priepuolį

 

Daug pacientų apie inkstuose susidariusius akmenis sužino tik skubiosios pagalbos skyriuje, kur patenka prasidėjus ūmiam 7–8 balų skausmui, kai akmuo pradeda leistis šlapimtakiu ir ten užstringa. Maži akmenys, iki 4–5 mm, nors ir sukelia nemalonių pojūčių, paprastai patys pasišalina su šlapimu. Jei akmuo didesnis, jis užstringa šlapimtakyje, šlapimas nebegali nutekėti arba nutekėjimas sulėtėja, inksto kolektorinė sistema plečiasi. Užstrigęs akmuo dirgina šlapimtakį, jame prasideda uždegimas. Aštrus skausmas jaučiamas viename ar kitame šone, nugaros juosmens srityje, po šonkaulių lanku. Skausmas leidžiasi į kirkšnį ir neslopsta. Vaistai nuo skausmo gali kažkiek jį sumažinti, tačiau priežasties nepašalins. Žmogus turi kuo skubiau kreiptis į gydymo įstaigą.

 

„Šlapimtakyje užstrigusius inkstų akmenis reikia kaip įmanoma greičiau pašalinti. Akmenis reikia suskaldyti į mažesnius gabalėlius, kad jie galėtų laisvai nutekėti su šlapimu. Mažiausiai invazinis skaldymo būdas – ekstrakorporinė litotripsija, kai tiesiai į akmenį nukreipiamos smūginės bangos. Šiuo metodu galima suskaldyti akmenis viršutiniame ir viduriniame šlapimtakio trečdalyje ir prie pat šlapimo pūslės. Jei akmuo įstringa apatinėje šlapimtakio dalyje, kur jo negalima diagnozuoti rentgeno spinduliais, akmuo skaldomas lazeriu, įvedamu per natūralias angas“, – sakė gydytojas urologas A. Jaškevičius.

 

Ekstrakorporinė litotripsija

 

Medicinos diagnostikos ir gydymo centre ekstrakorporinės litotripsijos atliekamos Dienos chirurgijos centre. Litotripsijos būdu galima skaldyti ne tik šlapimtakyje įstrigusius, bet ir iki 2 cm skersmens akmenis, kurie dar glūdi pačiuose inkstuose. Tokių operacijų metu nepažeidžiami šlapimo takai. Tai pažangiausias, labiausiai organizmą tausojantis gydymo būdas. Operacija užtrunka 45–60 minučių. Priklausomai nuo akmens dydžio ir struktūros, parenkamas tinkamas smūginių bangų stiprumas ir dažnis. Gydytojas procesą stebi echoskopu.

 

„Akmenų skaldymas ekstrakorporine litotripsija yra saugi operacija. Jos metu pacientas išlieka sąmoningas, skausmas numalšinamas intraveniniais medikamentais. Operacijos metu pacientas jaučia tik maudimą užpakalinėje juosmens srityje. Po operacijos dar porą valandų stebime pacientą, atliekame pakartotiną echoskopiją. Akmens skeveldros gali pradėti pasišalinti tą pačią dieną, po savaitės ar net po pusmečio“, – komentuoja gydytojas A. Jaškevičius.

 

Nereikia išsigąsti, jei pirmajame šlapime po litotripsijos bus kraujo priemaišų – tai normalu. Geriant daug vandens, inkstas išsivalo ir šlapimas tampa skaidrus.

 

Vandens svarba inkstams

 

2–2,5 l vandens per parą būtina išgerti suaugusiam žmogui.

 

„Jeigu organizmas gauna mažiau nei 1,2 l vandens, šlapimo koncentracija didėja, inkstams tenka intensyviau dirbti, jie nebesugeba pašalinti druskų kristalų. Negaudamas pakankamai skysčių, organizmas negali natūraliai pašalinti inkstuose susidariusių akmenų ir jie toliau didėja. Gamtoje visur veikia tie patys dėsniai. Jei upė yra vandeninga, srovė nuneša net ir didelius akmenis, o vaga išlieka švari. Jei vandens srautas sumažėja, upės dugnas pamažu užsineša sąnašomis“, – sako specialistas.

 

Nejudrumas silpnina kaulus

Sveika gyvensena, fizinis krūvis svarbus visam organizmui. Jei didžiąją dalį dienos praleidžiate ant kėdės prie kompiuterio, o vakare pereinate ant sofos, organizmas prisitaiko prie tokio gyvenimo būdo. Apkrovos negaunantys kaulai pamažu netenka jiems stiprumą suteikiančio kalcio, krauju jis nukeliauja į inkstus, kur turi būti pašalintas su šlapimu. Kai inkstai nebesugeba sureguliuoti medžiagų pusiausvyros, kalcio kristalai kaupiasi ir, besijungdami su kitomis medžiagomis, formuoja akmenis.

 

Dieta, kurioje draudžiami špinatai ir kitos daržovės

 

Anot gydytojo, geriausia, kai mityba yra įvairi, o maisto vartojama saikingai. Universalių dietų nėra, nes kiekvieno iš mūsų organizmas yra skirtingas. Specialiai tam žmogui pritaikytą dietą turi sudaryti specialistas. Pavyzdžiui, žmonėms, kuriems padidėjusi šlapimo rūgštis ir inkstuose susidaro uratinių akmenų, draudžiama valgyti, atrodytų, pačius sveikiausius, įvairių populiarių dietų rekomenduojamus produktus – riebią žuvį, špinatus, lęšius. Morkos, šparaginės pupelės, pomidorai, svogūnai lemia didesnį oksalatų išskyrimą, todėl turi būti ribojami žmonėms, kuriems inkstuose formuojasi akmenys iš kalcio oksalatų. Visiems asmenims, kuriems yra didelė rizika susirgti akmenlige, patariama vengti kavos ir šokolado, riboti druskos vartojimą.

 

Akmenlige sergantiems žmonėms siūlomos dietos

 

Sergantiems OSKALURIJA rekomenduojama:

  • Daržovės: baltagūžiai, Briuselio, žiediniai kopūstai, moliūgai, agurkai, žirniai, baklažanai.
  • Vaisiai: abrikosai, bananai, melionai, kriaušės, vynuogės.
  • Kruopos ir miltiniai gaminiai: Įvairios kruopos, balta duona,
  • Augalinis aliejus
  • Pieno produktai – pirmoje dienos pusėje.
  • Mėsa – pirmoje dienos pusėje. Bulvių ir kopūstų dieta periodiškai.

 

Ribojama:

  • Daržovės: morkos, šparaginės pupelės, svogūnai, pomidorai.
  • Cikorija, stipri arbata.
  • Produktai, turintys daug kalcio: pieno produktai, vytinta žuvis, sezamas, migdolai, džiovinti abrikosai.
  • Mėsa, žuvis: jautiena, vištiena, drebučiai, kepenys, menkės
  • Produktai, turintys daug vitamino C: serbentai, obuoliai, ridikai.

 

Draudžiama:

  • Kava, šokoladas.
  • Daržovės: salierai, rabarbarai, špinatai , rūgštynės, petražolės.
  • Sultiniai.

 

Sergantiems URATURIJA rekomenduojama:

  • Daržovės: baltagūžiai, žiediniai kopūstai.
  • Kruopos: grikiai, avižos, kviečiai, ryžiai.
  • Vaisiai, citrinų sultys.
  • Produktai, turintys daug magnio: džiovinti abrikosai, juodosios slyvos, jūros kopūstai, sėlenos.
  • Sviestas ir augalinis aliejus.
  • Miltų produktai: kvietinė duona iš rūpių miltų.
  • Mėsa, žuvis: neriebi mėsa, virta žuvis – pirmoje dienos pusėje.
  • Pieno produktai – pirmoje dienos pusėje.
  • Kiaušiniai.
  • Miežių ir avižų nuovirai.

 

Ribojama:

  • Ankštiniai: žirniai, pupos.
  • Mėsa: jautiena, vištiena, triušiena, rūkytas kumpis.
  • Grybai.

 

Draudžiama:

  • Kava, kakava, stipri arbata, šokoladas.
  • Žuvis: sardinės, silkės, menkės, riebios žuvys.
  • Mėsa: kiauliena, aviena, subproduktai (kepenys, inkstai, smegenys).
  • Daržovės: lęšiai, špinatai, Briuselio kopūstai.
  • Sultiniai.

 

Sergantiems FOSFATURIJA rekomenduojama:

  • Sviestas, augalinis aliejus.
  • Kruopos ir miltiniai gaminiai: manų kruopos, ryžiai, makaronai, aukščiausios ir I rūšies miltai.
  • Daržovės: bulvės kopūstai, morkos, agurkai, pomidorai, arbūzai.
  • Vaisiai ir uogos: abrikosai, vyšnios, kriaušės, slyvos, braškės.

 

Ribojama:

  • Mėsa: jautiena, kiauliena, virta dešra.
  • Kiaušiniai.
  • Kruopos ir miltiniai gaminiai: kukurūzų kruopos, 2 rūšies miltai.
  • Pieno produktai: pienas, grietinė.
  • Silpnai gazuotas mineralinis vanduo.

 

Draudžiama:

  • Pieno produktai: sūris, varškė
  • Mėsa ir žuvis: vištiena, jautienos kepenys, žuvis, ikrai
  • Daržovės: pupelės, žirniai
  • Kruopos: avižos, perlinės, grikiai, soros
  • Šokoladas
  • Gazuotas mineralinis vanduo.
» Rašyti komentarą