Naujausi tyrimai: dauguma įsitikinimų apie lėtinį skausmą yra klaidingi

Daugelį metų pats kentęs varginančius nugaros skausmus, Brighamo ir Moterų ligoninės gydytojas bei Harvardo medicinos mokyklos docentas Haideris Warraich skausmų priežastis ir gydymo būdus ėmė tyrinėti pats, o jo atradimai sudrebino visą mokslo pasaulį.

 

Savo naujausioje knygoje „The Song of Our Scars: The Untold Story of Pain“ Haideris teigia, jog nuo chroninių skausmų kenčia kas penktas žmogus, o į šią liūdną statistiką pakliūva ir pats tyrinėtojas. Docentas neslepia, kad ilgalaikė kova su alinančiais nugaros skausmais vos nesugriovė jo gydytojo karjeros.

 

Šiandien, nagrinėdamas skausmo prigimtį ir istoriją, Haideris pasitelkia ir gydytojo, ir paciento patirtį. Smerkdamas šiuolaikinės medicinos klaidas, jis ragina taikyti holistinį, tarpdisciplininį požiūrį ir nesiimti jokių drastiškų priemonių gydant skausmą.

 

Klaidingi įsitikinimai

 

Mokslininkas Haideris Warraich teigia, kad dauguma įsitikinimų apie skausmą yra klaidingi. „Tiek pacientai, tiek gydytojai buvo mokomi, kad lėtinis skausmas iš esmės yra ūminio skausmo pratęsimas. Tačiau ūminis skausmas kyla nugaros smegenimis aukštyn į galvos smegenis, o lėtinis skausmas gali nusileisti iš galvos smegenų žemyn, dažnai be jokių iš apačios kylančių dirgiklių. Remdamasi turimomis priemonėmis, kuriomis skausmas gali būti pašalintas, vakarų medicina bandė apriboti skausmą tik fiziniais pojūčiais. Tačiau tyrimai atskleidžia tikruosius faktus – skausmas nėra vien fizinis pojūtis,“ – pasakoja specialistas.

 

Kas iš tiesų yra skausmas?

 

Remdamasis naujausiais tyrimais, Haideris aiškina, jog skausmą sukuria fiziniai pojūčiai, emocinės traumos bei atmintis. „Smegenų nuotraukos atskleidė, kad smegenų dalis atsakinga už emocijas yra daug labiau susijusios su lėtiniu skausmu, nei manyta iki šiol. Nervų sistemai lėtinis skausmas dažniausiai yra panašus į emociją, kurią jaučiame tam tikroje kūno dalyje. Laikydami skausmą vien tik fiziniu reiškiniu, gydymą apribojame tabletėmis ir procedūromis, užkirsdami kelią pacientams gauti psichologinę pagalbą, kuri tikriausiai yra tokia pat veiksminga, jei ne veiksmingesnė už tradicinį skausmo gydymą. Idealus požiūris į skausmo gydymą yra tarpdisciplininis,“ – neslepia gydytojas.

 

Skirtingi gydymo būdai

 

Harvardo medicinos mokyklos docentas Haideris Warraich aiškina, kad veiksmingiausiai įveikti lėtinį skausmą gali padėti kelių gydymo metodų derinimas tarpusavyje. „Kenčiantiems nuo lėtinio skausmo rekomenduočiau naudoti keletą skirtingų gydymo būdų, tai yra, ne tik fizioterapiją ar mankštą, bet ir kognityvinę terapiją, priėmimo ir įsipareigojimo terapiją, fizinę reabilitaciją ir net hipnozę. Ypač veiksminga yra skausmo perdirbimo terapija. Ji sukurta specialiai lėtinį skausmą kenčiantiems žmonėms ir padeda atsikratyti skausmo baimės, kuri dažnai užkerta kelią gijimui,“ – sako Haideris.

» Rašyti komentarą