Kaip atpažinti emocinį manipuliatorių?

Daugelis iš mūsų savo kailiu patyrėme, kas yra manipuliacijos. Emocinis poveikis gali būti labai stiprus, bet ne kiekvienas iš karto supranta, kodėl pabendravus su vienu ar kitu žmogumi apima toks nemalonus jausmas. O juk manipuliatorių aplinkui netrūksta.... Kaip juos atpažinti?
 
Štai keli požymiai.
 
Emocinis manipuliatorius naikina jūsų pasitikėjimą savimi, jums ima atrodyti, kad vertinate situaciją neadekvačiai. Tai – talentingas melagis. Jis užsispyręs tvirtina, kad kažko nedarė, nors jūs matėte tai savo akimis, arba įrodinėja, kad kažką sakė, nors jūs tikrai žinote, kad tai – netiesa. Bėda ta, kad meluoja jis taip gerai, kad imate abejoti savo akimis ir ausimis. Įrodinėjimas, kad visos problemos – tik jūsų fantazijos vaisius, – mėgstamas manipuliatorių būdas išvengti nemalonumų.
 
Jo veiksmai ir žodžiai nesutampa. Emocinis manipuliatorius sako tai, ką jūs norite išgirsti, tačiau elgiasi taip, kaip patinka jam. Jis gali pareikšti, kad visada jus palaikys, bet kai jums prireiks jo pagalbos ir palaikymo, jis apsimes, kad visi jūsų prašymai nepagrįsti ir neprotingi.
 
Jis verčia jus jausti kaltę. Emocinis manipuliatorius pasitelkia kaltės jausmą, kad pasiektų savų tikslų. Pasakodami jam apie savo rūpesčius, jūs jausite kaltę, kad verčiate jį jaudintis, o nepasakodami – kad kažką slepiate. Emociniai manipuliatoriai verčia jus jausti, kad viskas, ką darote, yra neteisinga, ir kad visos problemos kyla tik dėl jūsų pačių kaltės.
 

Jam patinka aukos vaidmuo. Emocinis manipuliatorius niekada dėl nieko nekaltas. Bent taip jis stengiasi jus įtikinti. Ir nesvarbu, kur ir dėl ko jis suklydo – kaltas visada bus kažkas kitas (jūs, jūsų artimieji, draugai ir pan.). Jeigu pykstate ar nusiminę jūs – kalti jūsų lūkesčiai ir per aukštai pakelta kartelė, jei nusiminęs manipuliatorius – tai jūsų kaltė, kad jį nuliūdinote. Emocinis manipuliatorius neprisiima atsakomybės už nieką.
 
Jis per daug viską skubina. Nesvarbu, ar kalbame apie asmeninius, ar apie verslo santykius – emocinis manipuliatorius visada stengiasi viską paskubinti, užbėgti įvykiams už akių. Jis ima dalintis svarbiais dalykais per anksti, ir to paties tikisi iš jūsų. Jis vaidina jautrų ir pažeidžiamą, bet taip tik įvilioja savo auką į spąstus. Šių spąstų paskirtis – kad pasijustumėte artimesnis ir ypatingas, pradėtumėte jausti gailestį manipuliatoriui ir prisiimtumėte atsakomybę už jo emocinę būklę.
 
Jis be atsikalbinėjimų sutinka padėti, o po to vaizduoja kankinį. Pirminis noras pagelbėti greitai virsta aimanomis ir skundais, kad viskas, ką jis daro – tai baisiai didelė auka. Tikslas – priversti jus jausti, kad manipuliatoriui esate kažką skolingi.
 
Jam visada blogiau, negu jums. Kad ir su kokiomis problemomis ateitumėte pas manipuliatorių, jis būtinai pasakys, kad jo reikalai kur kas prastesni. Jis nepamirš priminti, kad jo problemos daug rimtesnės, todėl jūs neturite teisės skųstis.
 
Jis žino jūsų silpnąsias vietas ir efektyviai jomis naudojasi. Jeigu jūs jaudinatės dėl savo svorio, būtinai sulauksite komentarų dėl to, ką valgote, arba kokius rūbus dėvite. Jeigu nerandate sau vietos dėl kokio nors svarbaus įvykio (šventės, prezentacijos ir pan.), jis prigąsdins jus dar labiau. Emociniai manipuliatoriai puikiai jaučia aplinkinių emocijas, tačiau šį gebėjimą naudoja ne tam, kad jiems padėtų pasijusti geriau, o tam, kad galėtų jais manipuliuoti.
 
Emocinis manipuliatorius gali varyti iš proto savo iracionaliu elgesiu. Nesistenkite tokio žmogaus nugalėti jo paties žaidime – geriau stenkitės nuo manipuliatoriaus atsiriboti emociškai, nepasiduokite jo provokacijoms ir nepakliūkite į jo spąstus.

» Rašyti komentarą
» Komentarai
Sigita
2018-06-16 09:38
Susilpnejusi klausa.Man 66,dirbu .Kur gauti gera konsultacija ir kiek kainuotu?Esu is Silutes.