Geriausias maistas smegenims

Proto galiūnu jūsų nepavers nė vieni vaistai, tačiau pagerinti smegenų veiklą pakoregavus mitybos įpročius tikrai galima. Štai kokie produktai yra patys naudingiausi smegenims.

Ananasai. Ananasai padeda įsiminti didelį informacijos kiekį, stimuliuoja ilgalaikę atmintį.
 
Augaliniai aliejai. Graikinių riešutų, sezamų sėklų, saulėgrąžų, kukurūzų, dygminų aliejai labai naudingi mūsų organizmui ir imuninei sistemai. Jie turtingi nesočiųjų riebalų rūgščių, kurios puikiai veikia kognityvines funkcijas, smegenų veiklą, suteikia jėgų ir gyvybingumo. Svarbiausia rinktis itin geros kokybės, šalto spaudimo, kad būtų išsaugotos visos naudingosios medžiagos.
 
Avižos ir avižiniai dribsniai. Avižos stimuliuoja kraujo apytaką, taip pat ir smegenyse. Taip pat šis produktas turi daug B grupės vitaminų.
 
Avokadai. Amerikiečiai nustatė ryšį tarp padidėjusio arterinio spaudimo ir pablogėjusios kognityvinės smegenų funkcijos (jų gebėjimo suvokti ir analizuoti informaciją). Reguliariai vartojant avokadus galima sureguliuoti kraujospūdį. Be to, šiuose vaisiuose esančios medžiagos maitina smegenų ląsteles, didina žvalumą, darbingumą. Valgomojoje vaisiaus dalyje yra net 40 % aliejaus, kurio didelę dalį sudaro nesočiosios riebalų rūgštys. Todėl, skanaudami avokado, kuris puikiai tinka ir dietinei mitybai, ne tik pamaitinsite smegenų ląsteles, bet dar ir paspartinsite informacijos įsisavinimą, apsaugosite organizmą nuo širdies ir kraujagyslių ligų, depresijos, įtampos, sustiprinsite imuninę sistemą. Taip pat avokaduose gausu kalio (daugiau nei bananuose), natrio, fosforo, magnio, kalcio.
 
Baklažanai. Tamsus odelės pigmentas yra ir antioksidantas. Jis padeda išlaikyti smegenų ląstelių membranose reikiamą riebalų kiekį ir apsaugodamas jas nuo pažeidimų.
 
Bananai. Bananuose esančios medžiagos suteikia žvalumo ir padeda lengviau įsisavinti informaciją. Be to šiame vaisiuje gausu triptofano, kurį organizmas paverčia serotoninu, dar vadinamu „laimės hormonu“. Serotoninas gerina savijautą, pakelia nuotaiką ir padeda atsipalaiduoti.
 
Burokėliai. Šakniavaisiuose esantis betainas gerina nuotaiką ir savijautą, taip pat – reakciją, padeda susikaupti. Geriausia juos valgyti žalius (galima įtarkuoti į salotas, pagardinti aliejumi ir actu).
 
Citrinos. Citrinose gausu kalio, kuris reikalingas nervų sistemai bei smegenų veiklai. Citrinoje esančios naudingos medžiagos aktyvina mąstymą, padeda susikoncentruoti, palengvina informacijos įsisavinimą.
 
Džiovinti abrikosai. Džiovintuose vaisiuose gausu geležies ir vitamino C. Geležis stimuliuoja kairįjį smegenų pusrutulį, atsakingą už analitinį mąstymą, o vitaminas C padeda geriau pasisavinti geležį. Dienai pakaks 3-4 džiovintų abrikosų.
 
Galvijų kepenys. Turi daug B grupės vitaminų, reikalingų gerai smegenų veiklai.
 
Graikiniai riešutai. Graikiniai riešutai jau seniai liaupsinami dėl ypatingos savo sudėties. Rytų išminčiai teigia, kad, norint pašalinti nervinę įtampą ir stresą, kasdien reikėtų suvalgyti bent po kelis graikinių riešutų branduolius. Tačiau svarbiausia, kad graikiniuose riešutuose gausu geležies, kobalto, cinko, riebiųjų rūgščių (omega-3), B grupės vitaminų. Mūsų organizmui labai naudingas ir graikinių riešutų aliejus, kuriuo galima gardinti salotas ar bet kokius kitus patiekalus arba gerti vieną. Graikiniai riešutai ne tik stiprina smegenų veiklą, kraujagysles, bet ir padeda išsaugoti gerą atmintį.
 
Japoniška žalioji arbata. Tiksliau, į miltelius sumaltos ir verdančiu vandeniu užplikytos arbatžolės (reikia ne tik išgerti skystį, bet ir suvalgyti lapelius). Beje, tiks ir paprasta žalioji arbata. Tai puikus nervų sistemos stimuliatorius, verčiantis smegenis dirbti greičiau ir veiksmingiau. Tik, kaip ir viskuo, nereikia piktnaudžiauti.
 
Jogurtas. Naudingiausias ir lengviausiai pasisavinamas kalcio, taip reikalingo normaliam nervų sistemos darbui, šaltinis.
 
Kakava. Suteikia energijos smegenims. Kakavos pupelėse esantis antioksidantas flavonidas gerina smegenų kraujotaką ir padeda kovoti su lėtinio nuovargio sindromu. Taip pat jose esantis magnis gyvybiškai svarbus normaliai smegenų veiklai.
 
Karštas šokoladas. Kakavos pupelėse apstu magnio – mikroelemento, gyvybiškai svarbaus normaliai smegenų veiklai. Tik atminkite: kalbama apie kartųjį juodąjį šokoladą. Saldainiuose, tortuose ir suflė kakavos niekingai mažai, užtat riebalų ir cukraus – labai daug.

 
Kava. Kofeinas stimuliuoja smegenų veiklą, ir žmogus greičiau priima sprendimus.
 
Kiviai. Viename vaisiuje yra vitamino C dienos norma. Šis labai galingas antioksidantas saugo smegenis nuo laisvųjų radikalų, kurie blogina atmintį ir neigiamai veikia gebėjimą priimti sprendimus.

Kopūstai. Reguliuodami skydliaukės veiklą, kopūstai ramina centrinę nervų sistemą ir padeda susikaupti.
 
Lašiša. Vienas geriausių omega-3 - riebiųjų rūgščių, gerinančių smegenų ląstelių komunikaciją, šaltinių.
 
Menkės. Šiose šiaurės platumų žuvyse gausu seleno, gerinančio nuotaiką, padedančio išvengti depresijos. Beje, fosforo yra visose žuvyse, o kad jis naudingas smegenims – žino turbūt net ir vaikai.
 
Mėlynės. Padeda kovoti su užmaršumu. Šios uogos mažina riziką, kad senstant smegenys funkcionuos vis blogiau. Gervuogės ir avietės veikia silpniau, bet visos kartu šios uogos labai naudingos smegenims (bet kuriame amžiuje).
 
Midijos ir krevetės. Midijos ir kiti moliuskai turi daug vitamino B12 ir cinko, kuris padeda perduoti nervinius impulsus į visą kūną. Dumbliai - tikri jodo klodai. Tik reikia žinoti, kad jodas - labai nepatvarus elementas, greitai išgaruoja iš produktų ir net druskos pakelyje išsilaiko ne ilgiau kaip 3 mėnesius. Trūkstant šio cheminio elemento išsibalansuoja nervų sistema, kankina nemiga, irzlumas, depresija, blogėja atmintis. Krevetės padeda išvengti vitamino D stygiaus.
 
Moliūgų sėklos. Tai – tikrai puikus naudingų riebiųjų rūgščių (omega-3 ir omega-6), taip pat vitaminų A ir E bei cinko šaltinis.
 
Morkos. Morkos skatina medžiagų apykaitos procesus smegenyse ir gerina atmintį, o Harvardo universiteto mokslininkų teigimu, beta karotinas stabdo senėjimą ir ląstelių irimą.
 
Neskaldytų grūdų duona. Ši duona (kaip ir košė iš tokių grūdų, javainiai ir pan.) labai naudinga, nes luobelėje ir išoriniame grūdo sluoksnyje glūdi didelė dalis vitaminų, tarp jų ir B grupės. Malant jie tiesiog išmetami.

Pistacijos. Jos, kaip ir migdolai ar graikiniai riešutai, puikus penas smegenims. Legenda byloja, kad Babilono žyniai net drausdavo prasčiokams valgyti riešutus, kad nebūtų pernelyg gudrūs.
 
Raudonosios pupelės. Tai – puikus baltymų ir angliavandenių šaltinis. Pupelės normalizuoja cukraus lygį kraujyje, dėl ko gerėja ir smegenų darbas. Daržovių ir virtų pupelių salotos – tinkamas užkandis tarp pietų ir vakarienės.

Spanguolės. Spanguolėse gausu vitamino C, saugančio nervų ląsteles nuo neigiamo aplinkos poveikio. Taip pat šios uogos puikiai veikia virškinimo sistemą, gerina apetitą, saugo nuo uždegimų ir peršalimo. Kadangi jose gausu antioksidantų, iki minimumo sumažinančių smegenų insulto padarinius ir kovojančių su laisvaisiais radikalais, jodo ir kitų mikroelementų, mokslininkai teigia, kad spanguolės vaidina ir didelį vaidmenį išsaugant gerą atmintį.
 
Svogūnai. Skystina kraują ir gerina smegenų aprūpinimą deguonimi, todėl labai naudingi ilgai ir įtemptai dirbantiems.
 
Vištiena. Krūtinėlės mėgėjai ne tik stiprina raumenis, bet ir smegenis. Vištienoje gausu vitaminų B2, B6 ir B12, palankiai veikiančių nervų sistemą, gerinančių atmintį ir miegą.

Žalieji žirneliai. Jie (švieži, šaldyti ar konservuoti) neleis blogėti nuotaikai, dėmesiui ir atminčiai.

» Rašyti komentarą