Akių apsauga vėsiuoju metų laiku: žiemą UV spinduliai pavojingesni nei vasarą

Prasidėjęs lapkritis byloja apie greitai šalį apgaubsiančius šalčius. Norėdami apsaugoti sveikatą, skubame apsirūpinti šiltesniais drabužiais ir būtinais žiemos aksesuarais – kepurėmis, šalikais ir pirštinėmis. Puikiai žinome, kas laukia, jei laukan išeisime neapsirengę, tačiau ar susimąstėme, kaip į šaltį reaguoja akys? Pasibaigus vasarai pasirūpinti jomis dažnai pamirštame, nors numoti į tai ranka tikrai nederėtų – žiemą akių laukia ne mažesni pavojai.

 

Sukluskite: žiemą UV spinduliai pavojingesni nei vasarą

 

Apie vasarą akims gresiančius pavojus, o ypač apie žalingą ultravioletinių spindulių poveikį kalbama nuolat, tad saulėtą dieną beveik nėra žmonių be apsauginių akinių. Vis tik šiltajam sezonui pasibaigus nemaža dalis jų akinius atideda į šalį, lyg pavojai būtų išgaravę kartu su paskutinėmis šilumos akimirkos.

 

Nieko panašaus: žiemą UV spinduliai yra dar aktyvesni ir agresyvesni nei vasarą. Saulė yra žemiau horizonto, jos spinduliai sminga į žemę ir atsispindi mažesniu kampu, todėl sniegas, ledas ir net galinio vaizdo veidrodėliai bei šviesoforai sukuria itin ryškius atspindžius. Negana to, žemę užklojęs sniego bei ledo paviršius atspindi nuo 80% iki 95% spindulių, kai tuo tarpu vasarą atspindima vos 6%.

 

„Saulės šviesos atspindėjimas atgal į akį blogina matymą, akina ir sukelia akių raumenų įtampą. Jis taip pat gali lemti aibę kitų regos problemų, tarp kurių – įvairūs akių uždegimai, pažeista ragena, lęšiukas, tinklainė, išaugusi akių ligų rizika. Žalingi UV spinduliai neretai lemia padidėjusį akių jautrumą šviesai bei ašarojimą“, – pasakoja „Fielmann“ optometrijos vadovė Reda Pincevičienė.

 

Itin intensyvi UV spinduliuotė – ne vienintelė priežastis, raginanti susirūpinti akių apsauga. Šaltuoju metų laiku stiprūs vėjo gūsiai, lietus ir pūgos taip pat skatina akių jautrumą, tad pasirūpinti savo akimis turėtų kiekvienas.

 

„Sutrikusi rega pavojinga ir pėstiesiems, ir vairuotojams, žiemą susiduriantiems su aibe kitų iššūkių kelyje. Optikos salonai kviečia visus, kuriems svarbu kuo ilgiau išlaikyti kokybišką matymą, pasitikrinti regą šaltuoju sezonu. Mums rūpi kiekvieno akių sveikata“, – priduria R.Pincevičienė.

 

Akivaizdu, kad žemę vis dažniau talžant liūtims ir atsliūkinant šalčiui, reikia suskubti pasirūpinti savo akimis. Ketinate išsitraukti akinius tamsiais lęšiais? Luktelėkite – žiemai optikos specialistai rekomenduoja daugiau akinių variantų, puikiai tinkančių tuomet, kai tiesioginės saulės nėra.

 

Ir apsauga, ir stilius

 

Vienas paprasčiausių akių apsaugos žiemą būdų – įprasti saulės akiniai su ultravioletinius spindulius blokuojančiais lęšiais. Vis tik šaltuoju sezonu, kai tiesioginių saulės spindulių pasitaiko retai, daug kas tamsių saulės akinių vengia. Puiki išeitis – pirmos-antros tamsumo kategorijos šviesūs akinių lęšiai.

 

Šiuo metu tai – itin populiarus pasirinkimas. Šviesūs lęšiai būna įvairiausių spalvų – geltoni, oranžiniai, rožiniai, žali ar mėlyni ir yra dažnai nešiojami dėl stiliaus, nors žiemą jie puikiai atlieka ir apsauginę funkciją. Šaltuoju metu puikiai tinka ir visiems gerai žinomi apsauginiai akiniai, skirti darbui su ekranais. Šių akinių lęšiai ne tik blokuoja kenksmingą mėlyną ekrano spinduliuotę, bet ir puikiai saugo nuo UV spindulių.

 

„Fielmann“ rūpi kiekvienas klientas ir visi jo poreikiai, susiję tiek su sveikata, tiek su stiliumi. Akiniai šviesiais, spalvotais lęšiais – puikus pasirinkimas klientams, trokštantiems tai suderinti. Jie ne tik atrodo stilingai ir madingai, bet ir tampa nepakeičiamu aksesuaru apniukusią dieną, kai tiesioginių saulės spindulių nėra ir dėtis tamsių akinių nesinori, o UV spinduliuotė vis vien veikia. Tokie akiniai padidina kontrastą, sumažina akių jautrumą ir sukuria barjerą, saugantį nuo dulkių, žvarbaus vėjo, lietaus lašų ar snaigių“, – sako „Fielmann“ akinių mados tendencijų žinovė Jūratė Kersnauskė.

 

Dar viena alternatyva: saugūs – ir lauke, ir biure

 

Jei jūsų poreikiai labiau susiję ne su stiliumi, bet su visapusiška akių apsauga lauke ir darbe, vertėtų apsvarstyti akinių su naujos kartos fotochrominiais lęšiais pasirinkimą. Geriau žinomi kaip „chameleonai“, šie akiniai saulėkaitoje patamsėja, o įėjus į patalpą vėl tampa šviesūs, taip apsaugodami akis nuo drastiško šviesos pokyčio. Žiemą, kai akių jautrumas šviesai smarkiai išauga, tai yra ypač aktualu.

 

Tiesa, nuo „chameleonų“ gali baidyti nuomonė, jog tai – atgyvena, tačiau naujos kartos fotochrominiai lęšiai yra ypač modernūs ir universalūs. Didelis pliusas – dauguma jų turi mėlyną šviesą blokuojantį filtrą, kuris apsaugo nuo kenksmingos ekranų šviesos, lemiančios akių raumenų įtampą, nuovargį, skausmą ir sausėjimą.

 

Tokius akinius optikos specialistai rekomenduoja ne tik žmonėms, turintiems fotofobiją, įprotį prisimerkti ar sergantiems migrena, bet ir trokštantiems sutaupyti: vieni universalūs akiniai tarnauja kur kas ilgiau nei keli, nuolat keičiami egzemplioriai.

 

„Jei nuolat dirbate prie kompiuterio, tačiau nesate pratę nešioti akinių žiemą ar nenorite jų pirkti specialiai šiam sezonui, akiniai su fotochrominiais lęšiais ir mėlyną šviesą blokuojančiu filtru yra puiki galimybė apsaugoti akis“, – šypsosi R.Pincevičienė.

 

Turite žinoti ir tai

 

Akinių nuo saulės pasirinkimas – ypač didelis, todėl visuomet patariama pirmiausia kreiptis į optikos specialistus: jie nuodugniai išsiaiškina jūsų poreikius ir lūkesčius, o tuomet padeda išsirinkti tinkamiausius akinius.

 

Norint užtikrinti pakankamą akių apsaugą žiemą, aktyvaus laisvalaikio metu, akiniai nuo saulės turi būti bent trečios tamsumo kategorijos. Jeigu jūsų akys – jautresnės, galima įsigyti akinius ir su 4 klasės apsaugos lęšiais, tačiau jų reikia tik tada, kai ultravioletinės spinduliuotės lygis yra labai stiprus (arčiau kalnų viršūnių ir pan.). Tiesa, su šios lęšių kategorijos akiniais negalima vairuoti, kadangi jie sulaiko net iki 97 % aplinkos šviesos ir yra itin tamsūs.

 

Svarbu žinoti, kad daugelio lietuvių pamėgti fotochrominiai lęšiai žiemą veikia kiek kitaip nei vasarą – dėl žemos temperatūros jų reakcija į šviesą ir UV spindulių intensyvumą sulėtėja. Šiltuoju ir šaltuoju sezonu skirtingai jaustis galima ne tik su akinių lęšiais, bei ir su rėmeliais.

 

„Žiemą metaliniai rėmeliai įšala, tad jiems liečiantis prie odos galite jausti diskomfortą. Atsižvelgiant į sezoniškumą, savo klientams šaltuoju sezonu rekomenduojame rinktis iš acetato pagamintus akinių rėmelius. Ši medžiaga ne tik greitai sušyla nuo kūno temperatūros, bet ir yra ekologiška bei itin draugiška mūsų odai. Akinių, kaip ir batų, privalome turėti ne vieną porą – ir skirtingoms progoms, ir sezonams“, – sako akinių mados tendencijų žinovė J. Kersnauskė.

 

Negalima nepaminėti žiemą ypač aktualios akinių rasojimo problemos. Ji labai išryškėjo per pandemiją ir nors reikalavimo nešioti kaukes nebėra, o žmonės išmoko, kaip šią problemą spręsti, ji niekur nedingo. Jei vargina aprasoję akiniai, galima arba iš anksto pasirūpinti hidrofobine, drėgmės lašelius atstumiančia lęšių danga, arba įsigyti nuo rasojimo apsaugantį skystį / gelį.

 

J.Kersnauskė primena, kad specialias chemines priemones galima naudoti tik ant kruopščiai nuvalytų akinių lęšių – nepašalinus ant jų esančių nešvarumų, šios priemonės nebus veiksmingos. Atėjus niūriems orams, kuo dažniau lepinkite savo akinius SPA procedūra – arba užsukite į optikos saloną, arba maudykite juos namie po tekančio vandens srove su lašeliu odai draugiško skysto muilo.

» Rašyti komentarą