Po 30-ies mūsų medžiagų apykaita sulėtėja. Jeigu į tai neatsižvelgiama ir maitinamasi taip, kaip seniau, per ateinančius 10 metų kūno masė vidutiniškai padidėja 10 % (kitaip tariant, papildomai priaugama 5-8 kg. Kaip kovoti su šiuo nereikalingu svoriu?
Lėkštės turinys
Sulaukus 40+ numesti svorio tikrai sudėtingiau, negu tada, kai jums buvo 20 ar 25-eri. Populiarios ir „stebuklingos“ dietos, kurių pilna internete ir kurios žaibiškai sklinda iš lūpų į lūpas, jau ne tokios efektyvios, kaip tikitės, be to, gali pridaryti rimtos žalos jūsų sveikatai. Pamirškite griežtas, nesubalansuotas ir „pusalkanes“ dietas. Keiskite meniu po truputį ir kasdien suvartokite ne mažiau kaip 1500 kcal. Tai tikrai nėra sunku.
Vartokite mažiau paprastųjų angliavandenių. Kitaip tariant – stenkitės apriboti suvartojamus cukraus, kepinių, duonos, rafinuotų baltųjų ryžių kiekius. Susidarykite tokių produktų sąrašą ir išbraukite iš jo 2-3 produktus, kurių jums gaila mažiausiai.
Pereikite prie nekaloringos mitybos. Neriebi varškė ir kiti pieno produktai, liesa mėsa, žuvis – tokie produktai padės jums nepastebimai sumažinti raciono kaloringumą 20-25 %. Venkite majonezo – geriau pakeiskite jį trupučiu alyvuogių aliejaus. Koreguokite receptus – tegul jūsų patiekalai bus lengvesni.
Valgykite 5-6 kartus per dieną, nedidelėmis porcijomis po 250-350 kcal. Taip jūs nejausite alkio ir pradėsite lieknėti. Jeigu anksčiau užkandžiavote krekeriais, skrebučiais ir šokoladukais, dabar geriau užkąsti sumuštinuku su gabaliuku liesos mėsos arba žuvies, daržovėmis ir pilno grūdo duona, neriebia varške su vaisiais, jogurtu ir pan.
Gyvenimas yra judėjimas
Sulaukę 40-ies mes pilnėjame ir dėl to, kad mažiau judame: nuo namų iki darbo nueiname vos kelis žingsnius (užtat daug važinėjame automobiliu ar viešuoju transportu), dirbame sėdimą darbą ir pan. Galų gale raumenys praranda elastingumą. Net jeigu jūs staiga sugalvosite pradėti sportuoti, pastebėsite, kad vargiai susidorojate su pratimais, kuriuos be ypatingų pastangų galėjote atlikti prieš 5 metus. Tačiau judėti ir mankštintis vis tiek būtina.
Ką rinktis? Viena vertus – reikia deginti riebalus. Iš kitos pusės – pratimai turi būti saugūs, nekelti pavojaus jūsų kelių sąnariams ir stuburui. Pradėkite nuo pasivaikščiojimų, važiavimo dviračiu arba riedučių. Jaučiate diskomfortą? Pradėkite lankyti baseiną. Norite į sporto salę? Pirmyn (tačiau stangų ir svarmenų kilnoti nereikia. Saugiau būtų treniruokliai – pavyzdžiui, elipsiniai).
Prieš treniruotę nepamirškite pasimankštinti. Jūsų amžiuje labai svarbu, kad sausgyslės ir raiščiai gerai apšiltų – taip sumažinsite traumų tikimybę. Na, o tempimo pratimai po treniruotės padės susigrąžinti raumenų elastingumą ir tuo pačiu juos sustiprinti.
Pastaba: kad ne taip greitai pavargtumėte, būtina vartoti daugiau skysčių. Prieš kiekvieną treniruotę išgerkite 1 ar 2 stiklines vandens.
Ir dar šis tas
Motyvacija mesti svorį yra būtina – ir visai nesvarbu, kiek jums metų. Kad ją rastumėte, užduokite sau tris klausimus:
Būkite sveiki!
Lietuvoje iš tūkstančio gyventojų nuo gripo pasiskiepija vidutiniškai 30 asmenų, Latvijoje - 65, Estijoje – 52 asmenys. Tuo tarpu JAV tūkstančiui gyventojų tenka net 250 pasiskiepijusių, Europoje vidutiniškai – 177.
Kitas faktas
Komentarai