Energijos stygiumi ir net lėtiniu nuovargiu skundžiasi vis daugiau žmonių. Ši nemaloni būsena neaplenkia tiek visai jaunų, tiek brandžių žmonių. O gal energijos gauname pakankamai, bet ją iššvaistome bereikšmiams dalykams? Apie energijos stygių kalbamės su „WoW University“ paskaitų kurso „Naujas sveikatos kodas“ dėstytojais.
Mitybos specialistė biomedicinos mokslų daktarė, WoW University dėstytoja, lektorė Sandrija Čepkauskienė: „Energijos lygį pakelsite tinkamu maistu“
Kaip mūsų energijos lygį veikia gyvenimo būdas?
Mokslinių tyrimų rezultatai rodo, kad gyvenimo būdo įpročiai gali turėti didelę įtaką mūsų energijos lygiui. Reguliarus fizinis aktyvumas stiprina kraujotaką ir deguonies tiekimą audiniams, stimuliuoja smegenų veiklą ir didina endorfinų gamybą bei išsiskyrimą, gerina miego kokybę. Visi šie veiksniai ir dar daugiau jų, vykstančių organizme, prisideda prie aukštesnio energijos lygio. Mitybos įpročiai taip pat veikia mūsų energijos lygį – per daug riebaus ir perdirbto maisto mityboje didina nuovargį, o kartu ir sumažina energijos lygį. Miego trūkumas arba bloga miego kokybė taip pat neigiamai veikia energiją – moksliniai tyrimai rodo, kad nepakankamas miegas susijęs su didesniu nuovargiu, mieguistumu, sumažėjusiu dėmesiu ir koncentracija. Ilgalaikis stresas sąlygoja streso hormono kortizolio koncentracijos padidėjimą ir ilgainiui organizme pasireiškia nuovargis, išsekimas, o kartu sumažėja energijos lygis.
Ar amžius yra svarbus faktorius energingumui?
Taip, amžius yra svarbus faktorius mūsų energijos lygiui. Senstant, organizme vyksta įvairūs pokyčiai, kurie lemia fizinę, emocinę ir dvasinę mūsų sveikatą. Vyresnio amžiaus žmonių organizme su amžiumi mažėja lytinių hormonų, tokie kaip estrogenas ar testosteronas, koncentracija, o šių hormonų pokytis turi įtakos energingumui. Taip pat, sumažėja ir augimo hormono gamyba, o tai vėl prisidėti prie nuovargio. Miego poreikis ir kokybė taip pat skiriasi priklausomai nuo amžiaus. Su metais kinta miego trukmė, ciklai ir ritmas. Nepakankamas ir nekokybiškas miegas gali paveikti energingumą ir organizmo veiklos gebėjimus. Su amžiumi keičiasi ir medžiagų apykaita. Tačiau sveikas gyvenimo būdas, tinkama mityba ir fizinis aktyvumas gali padėti išlaikyti gerą metabolizmą bei energingumo lygį.
Kaip atpažinti pervargimo ženklus?
Pervargimas gali pasireikšti fiziniu lygmeniu: nuolatiniu nuovargiu, energijos trūkumu, mieguistumu, galvos skausmais, apetito sutrikimais, potraukiu saldumynams, sumažėjusiu atsparumu ligoms. Taip pat emociniais pokyčiais – sumažėjusia motyvacija, dirglumu, nuotaikos svyravimais, nerimu. Taip pat gali būti pastebimi kognityviniai pokyčiai, tokie kaip susilpnėjusi koncentracija, atminties problemos. Pervargimas dažnai sukelia miego sutrikimus bei sumažina darbingumą.
WoW University paskaitoje kalbėsite, kaip kasdien turėti daugiau energijos?
Tinkamai subalansuota mityba, kurioje vyrauja vaisiai/uogos, daržovės, pilno grūdo produktai, kokybiški baltymai ir gerieji riebalai, gali padėti išlaikyti stabilų energijos lygį organizme. Kokybiškas miegas, vidutiniškai 7–9 val. per parą, padeda organizmui atkurti savo energijos atsargas. Reguliarus fizinis aktyvumas ir streso valdymo technikos, tokios kaip meditacija ar gilusis kvėpavimas, taip pat puikiai sumažina streso lygį ir padidinti energijos kiekį organizme.
40-50 % žmogaus kūno šilumos gali būti išvėdinta per galvą (be kepurės), nes galvoje yra labai daug kraujagyslių
Kitas faktas
Komentarai