Anksčiau buvo įprasta manyti, kad menopauzės laikotarpiu, dėl organizme vykstančių pokyčių, moteriai lytinis gyvenimas tampa nebeaktualus. Vis dėlto, seksologas Viktoras Šapurovas tai neigia ir tvirtina, kad šiame gyvenimo tarpsnyje moterys gali save atrasti iš naujo bei mėgautis pilnaverčiais lytiniais santykiais, svarbiausia suprasti kūno pokyčių priežastis ir imtis tai spręsti.
Kadangi menopauzės metu moters organizme sumažėja arba nutrūksta moteriškų hormonų – estrogenų, gamyba, tai lemia ir lytinių organų pokyčius: suplonėjusias makšties sieneles ir makšties sausumą. Dėl šių pokyčių moteriai lytiniai santykiai gali tapti skausmingi, keliantys diskomfortą, dėl ko sunku susijaudinti ir pasiekti orgazmą.
Nutraukus lytinius santykius – skaudžios pasekmės
Seksologas aiškina, kad moteriai susijaudinus į jos lytinius organus priplūsta kraujo, kas padeda lengviau pasiekti orgazmą, tačiau menopauzės metu, dėl sumažėjusio estrogeno kiekio organizme, esant makšties sausumui, susijaudinimas gali būti menkas.
„Gera žinia ta, kad šią problema galima gana lengvai išspręsti. Vienas iš variantų – sausumui mažinti skirtos makšties žvakutės ar kiti ar preparatai makšties gleivinei pagerinti, kuriuos gali rekomenduoti medicinos specialistai“, – sako V. Šapurovas.
Medikas akcentuoja, kad susidūrus su menopauze ir ilgesniam laikui nutraukus lytinius santykius galima turėti neigiamų pasekmių. „Menopauzės metu atsisakius sekso ilgesniam laikotarpiui, pavyzdžiui, metams, makšties sienelių būklė prastėja, taip pat ūmėja ir makšties sausumo problema“, – perspėja specialistas.
Ilgą laiką neturėjus lytinių santykių vėliau šie gali tapti ypač skausmingi, kartais, dėl sunkiai pakeliamo skausmo net neįmanomi, todėl ilgos pertraukos lytiniame gyvenime menopauzės metu nepatartinos.
Lytinis potraukis priklauso nuo emocinio artumo
Lytiniame gyvenime ne ką mažiau svarbūs ir psichologiniai veiksniai. Pasak seksologo, moters noras mylėtis priklauso nuo emocinio ir psichologinio artumo su partneriu. Kitu atveju, jei moteris neturi mylimo žmogaus arba artimo ryšio su juo, seksualinio potraukio gali ir nejausti. Todėl nepaisant to, kiek metų žmonės gyvena kartu, svarbu abiems stengtis palaikyti emocinį artumą.
„Tam, kad moteris psichologiškai jaustųsi gerai, taip pat svarbu rūpintis savimi: gerti vitaminus, sveikai maitintis, neužmiršti grožio procedūrų ir, tiesiog, save palepinti. Pasitelkus visas šias priemones, gerinančias fizinę ir emocinę moters sveikatą, lytinis gyvenimas menopauzės laikotarpiu taps sklandus ir keliantis malonumą, o ne skausmą“, – patarimais dalinasi medikas.
Lietuvoje iš tūkstančio gyventojų nuo gripo pasiskiepija vidutiniškai 30 asmenų, Latvijoje - 65, Estijoje – 52 asmenys. Tuo tarpu JAV tūkstančiui gyventojų tenka net 250 pasiskiepijusių, Europoje vidutiniškai – 177.
Kitas faktas
Komentarai