Egzistuoja nuomonė, kad vyrai labiau linkę psichologinius nukrypimus, negu moterys, o ir patys sutrikimai esą sunkesni, turi daugiau simptomų. Kaip yra iš tikrųjų ir ką reiškia pasikeitęs vyro elgesys?
Įsitraukimas į azartinius žaidimus
Staigus įsitraukimas į azartinius žaidimus gali būti polinkio į priklausomybes pasekmė – tai pavojinga taip pat, kaip ir netikėtai prasidėjęs piktnaudžiavimas alkoholiu. Nors bėda kita, tačiau priežastys panašios: noras pabėgti nuo realybės ir problemų.
Priklausomybės rodo, kad žmogus su kažkuo nesusidoroja. Ypač reikėtų sunerimti, jeigu kalbame apie brandaus amžiaus vyrus, kurių nauji interesai staiga virsta stipria aistra. Greičiausiai toks vyras yra kažkuo nusivylęs ir atsidūręs tokioje padėtyje, kai jau „nebėra ko prarasti“.
Nuobodulys, priekaištai dėl nereikalingų išlaidų
Nuobodulys – visiškai normalus reiškinys, ir žmogus su juo savo gyvenime susiduria ne kartą. Tačiau jeigu vyras staiga ima skaičiuoti kiekvieną centą, tampa šykštus ir taupymas išeina už šeimai įprastų ribų, galima išskirti kelias tokio elgesio priežastis: gali būti, kad vyras nori ką nors sulaikyti, išsaugoti savo erdvės ribas, arba jį traukia kontroliuoti, kaupti resursus, jis nori visiškai valdyti savo gyvenimą. Neretai šykštumas yra bejėgiškumo išraiška. Paprastai valdžios ir kontrolės siekimas nėra kažkas baisaus, bet tik tol, kol neperžengia ribų. Nerimauti reikia tada, kai vyras perlenkia lazdą – tada galima įtarti psichopatologinius procesus.
Despotizmas ir siekis viską nuolat kontroliuoti
Moterų despotizmas dažniausiai reiškiasi siekiu kontroliuoti savo vaikus, ir šie procesai nėra tokie pastebimi, nes tampa atžalų auklėjimo dalimi, prisidengiant fraze: „aš esu mama – man galima“.
Vyrų despotizmas nukreiptas prieš visą pasaulį. Žmonės, esantys aplink tokį despotą, žinoma, nenori jaustis vaikais, o vyras nori valdyti, kontroliuoti kiekvieną situaciją, kažką dalinti tik savo nuožiūra. Apie įsišaknijančią problemą išduoda auganti įtampa, staiga atsiradęs vyro noras spręsti net tuos klausimus, kurie anksčiau buvo visiškai neįdomūs (kitaip tariant, pradedama akivaizdžiai lįsti į „svetimą daržą“). Kartais tai gali atrodyti netgi juokingai, tačiau žiūrėti į šią problemą reikia rimtai: juk kalba apie asmenybės ribų peržengimą ir apie prievartą, smurtą (jis gali būti ne tik fizinis, bet ir psichologinis).
Staigi nuotaikų kaita, per didelis emocionalumas
Yra tokia liga, vadinama bipoliniu sutrikimu, arba maniakine depresine psichoze. Ji pasireiškia staigiais nuotaikų svyravimais, tačiau kalba ne apie tas situacijas, kai mums atrodo, kad žmogus tampa linksmas arba liūdnas be kokios nors priežasties. Šios ligos atveju fazės tęsiasi mėnesiais. Depresinės fazės metu nuotaikos tokios, lyg palaidojus išties artimą ir brangų žmogų (nors jokių laidotuvių ir nebuvo). Po to seka maniakinė fazė – jai būdinga pakili nuotaika, miego ir apetito sutrikimai, padidėjęs jaudrumas ir šnekumas (kažkas panašaus į kelias savaites trunkančią šventę).
Jeigu manote, kad džiaugsmas ar liūdesys apėmė žmogų be priežasties, neskubėkite jo laikyti ligoniu – gali būti, kad apie jo savijautos priežastis žinote toli gražu ne viską.
Girtuokliavimas ir alkoholizmas
Reguliarus „išlenksiu pora bokalų alaus“ yra toks pat alkoholizmas, kaip ir nereguliarus nusigėrimas „iki žemės graibymo“. Kai brandaus amžiaus žmogus geria taip, kad jaučiamos alkoholio pasekmės, tačiau negali be to gyventi – tai taip pat alkoholizmas (tiesiog kita jo stadija). Priklausomybė nuo alkoholio psichiatrijos klasifikacijoje turi savo numerį, ir yra tokia pat rimta problema, kaip ir priklausomybė nuo narkotinių medžiagų. Iš esmė sunerimti reikėtų jau tada, kai tampa akivaizdu, kad žmogus turi polinkį į tokią priklausomybę. Noras išgerti ir atsipalaiduoti gali išduoti tiek beprasidedančią priklausomybę, tiek piktnaudžiavimą alkoholiu. Atminkite: nuo piktnaudžiavimo iki priklausomybės – tik vienas žingsnis!
Ypač pavojingos situacijos, kai potraukis alkoholiui auga ilgą laiką. Kažkuriuo momentu jis tampa visų gyvenimo sferų dalimi – pavyzdžiui, tampa normalu išgerti darbe (žmogus nemato tame nieko bloga, nesuvokia, kaip tai veikia jo paties ir kitų gyvenimą). Kai vyras pradeda manyti, kad normalu išgerti ten, kur paprastai alkoholiui ne vieta, tai jau priežastis susimąstyti apie priverstinį gydymą.
Kuo ilgiau delsiama gydytis, tuo sunkiau atsikratyti šios priklausomybės, todėl priemonių būtina imtis iš karto, kai tik pamatote nerimą keliančius simptomus.
Vyras tampa abejingas, užsisklendžia savyje, vengia žmonių
Tai gali reikšti depresiją, arba tai, kad tiesiog atėjo metas susimąstyti ir kurį laiką pabūti vienam. Vyras turi tokią teisę – jis neprivalo nuolat linksminti ir džiuginti aplinkinių. Krizę išgyvenantis vyras nori (ir turi) atsiriboti – tam jis neretai pasitraukia į garažą, savo darbo kabinetą, išvažiuoja pamedžioti ar į žvejybą.
Atsiribojimas gali tapti tiek kūrybingo periodo artėjimo, tiek depresijos pranašu. Vyrams šiuo laikotarpiu reikia būti atidiems, o artimiesiems – pasisemti kantrybės ir nedaryti skubotų išvadų.
Išaugęs susidomėjimas savo kūnu ir fizine forma
Kiekvienas vyras iš prigimties yra truputį lyderis, bet ar jis realizuos savo potencialą – priklauso nuo jo noro ir kitų aplinkybių. Kad jaustųsi esąs svarbus ir reikšmingas, jam reikia jausti „karūną“, matyti aplinkui tuos, kurie juo žavisi ir juo tiki. Moterys puikiai žino, kad savo vertės pajutimą sustiprina ne tik sporto salės lankymas, bet ir soliariumai, taisyklinga mityba, masažai ir apskritai dėmesio skyrimas savo kūnui. Tą užtikrintumą reikia pajusti ne tik dailiosios, bet ir stipriosios lyties atstovams.
Todėl prieš pradėdami mėtytis užuominomis apie orientacijos keitimą, kai vyras pradės save apžiūrinėti veidrodyje, pamąstykite: o gal jis nori padaryti įspūdį jums?
Jeigu jaučiate danties skausmą, pridėkite prie danties gabaliuką svogūno. Skausmas turėtų atlėgti.
Kitas faktas
Komentarai (3)