Virškinimas – vienas sudėtingiausių, tačiau organizmo gyvybės palaikymui labai svarbių procesų. Reikėtų dėti visas pastangas, kad jis vyktų sklandžiai – kūnas mums tikrai padėkos puikia savijauta ir nesibaigiančia energija bei lengvumo pojūčiu.
Virškinimo pradžia – jau nuo pirmojo kąsnio
Ne visi žino, kad virškinimo procesas prasideda jau burnoje. Būtent dėl to labai svarbu lėtai ir gerai sukramtyti maistą, sumaišyti jį su seilėmis, mat pirmieji virškinimo etapai vyksta veikiant seilėse esantiems fermentams. Geriau sukramtytas maistas bus ir sklandžiau virškinamas, o lėtai kramtant ir sotumas ateis greičiau – taip suvalgysime mažiau ir savaime jausimės lengviau, energingiau.
Dvylikapirštės žarnos vaidmuo virškinimo eigoje - itin reikšmingas
Teigiama, kad virškinimo procesas baigiasi storojoje žarnoje, kur svarbiausia yra įsiurbti dar neįsiurbtas maistines medžiagas, vandenį, mineralines medžiagas, vitaminus ir galutinai suformuoti šalintinus produktus.
Ypač reikšmingas yra virškinimo dvylikapirštėje žarnoje etapas (taip taip, svarbiausias net ne skrandis, kaip daugumai gali atrodyti, nors turime suprasti, kad sklandžiam virškinimui būtinas kiekvienas organas). Dvylikapirštėje žarnoje itin reikšmingą vaidmenį vaidina virškinimo fermentai ir tulžis. Čia maistas apdorojamas labiausiai.
Nemalonūs virškinimo sutrikimai ir įvairios jų priežastys
Virškinimo sutrikimai gali kamuoti pakitus bet kuriam jo etapui. Tuomet gali pasireikšti nemalonūs pojūčiai, pavyzdžiui, sunkumas skrandyje, pykinimas, šleikštulys, pilvo skausmas ir pūtimas, gurguliavimas. Pojūtis, kad maistas kažkur tarsi užstrigo, gali itin varginti ir kenkti normaliai gyvenimo kokybei, ypač jei dispepsijos simptomai linkę kartotis dažnai ir yra gana įkyrūs. Žinoma, dėl neraminančių simptomų visuomet reikėtų pasitarti su gydytoju.
Patiriant lėtinius virškinimo sutrikimus atsiranda ir kitų grėsmių, pavyzdžiui, organizmui gali pradėti trūkti tam tikrų maistinių medžiagų arba jis gali būti nuolat nuodijamas toksinėmis medžiagomis, susidarančiomis vykstant žalingiems procesams. Patiriant ilgalaikius virškinimo sutrikimus, reikėtų neignoruoti organizmo siunčiamų signalų ir kreiptis į gydytoją. Priežastys gali būti pačios įvairiausios – nuo patiriamo nuolatinio streso, netinkamos, nesuderintos ir nereguliarios mitybos iki lėtinių ligų, apie kurias net nedrįstume nutuokti. Nepatariama užsiimti savigyda, nes tai gali pridaryti tik dar daugiau žalos. Geriau remtis specialistų patarimais ir vartoti tik mokslo patvirtintas pagalbos priemones, pavyzdžiui, virškinimo fermentus.
Viena dažnesnių virškinimo sutrikimo priežasčių – virškinimo fermentų trūkumas
Virškinimo fermentai yra labai svarbūs organizmui prieinamų maistinių medžiagų išgavimui iš maisto, kurį suvalgome – juk į kraują patekti ir ląsteles pasiekti gali tik maksimaliai suskaidytos maistinės medžiagos. Virškinimo fermentai padeda pagreitinti reakcijas daugybę kartų ir veikia tarsi šių procesų aktyvatoriai. Jei organizme atsiranda virškinimo fermentų disbalansas, virškinimas tarsi sustoja, kamuoja sunkumas skrandyje, pykinimas, pilvo pūtimas, pilvo raižymas viduriavimas ir visi kiti nemalonūs virškinimo sutrikimai. Paprastai virškinimo fermentų „pritrūksta“ dėl dviejų pagrindinių priežasčių – kai padidėja jų poreikis (persivalgoma) arba kai pakinta normali jų gamyba bei sekrecija.
Efektyvi pagalba patiriant virškinimo fermentų stoką
Atsiradus virškinimo fermentų disbalansui padėti gali geriamieji virškinimo fermentų preparatai. Šiomis dienomis šių preparatų asortimentas itin gausus – juose gali būti ir pagrindinių kasos fermentų, ir augalinių ekstraktų ir kitų biologiškai aktyvių medžiagų. Tikėtina, kad kiekvienam iš mūsų pavyktų atrasti tinkamiausią derinį.
Vienas geriausių ir populiariausių pasirinkimų, tinkamų kamuojant virškinimo sutrikimams, kilusiems dėl fermentų disbalanso – tai Mezym skrandyje neirios tabletės. Šiame nereceptiniame vaiste yra virškinimui svarbiausių medžiagų – lipazės, amilazės ir proteazės. Mezym vartojamas tuomet, kai kasa nepakankamai gamina ir išskiria virškinimo fermentų ir tai sukelia virškinimo sutrikimų. Jis ypač tinkamas padidėjus virškinimo fermentų poreikiui, pavyzdžiui, gausiai pavalgius švenčių metu. Rekomenduojamos Mezym dozės priklauso nuo virškinimo sutrikimų laipsnio, optimali dozė nustatoma individualiai ir tik pasitarus su gydytoju ir (arba) vaistininku. Įprastai valgant arba iš karto po valgio išgeriamos 2-4 skrandyje neirios tabletės, tačiau tam tikrais atvejais dozė gali būti ir didinama. Dėl šio ir bet kokio kito vaisto vartojimo būtina pasitarti su gydytoju arba vaistininku. Netinkamai vartojamas vaistas gali pakenkti jūsų sveikatai.
Jeigu ima smarkiai plakti širdis, pasigaminkite citrinos sulčių ir medaus koncentratą ir išgerkite vienu ypu.
Kitas faktas
Komentarai