Nors vizualiai burokėlis iš pirmo žvilgsnio gali pasirodyti ne itin patrauklus, tačiau ši lietuviška daržovė turi daugybę vitaminų ir neretai yra linksniuojama kaip tikras sveikatos šaltinis. Mitybos specialistai dėl organizmui palankių savybių ragina burokėlius kuo dažniau įtraukti į savo meniu ir tikina, kad šių dienų kulinarija siūlo kur kas įdomesnių variacijų nei mums įprasti šaltibarščiai ar mišrainės.
Ne tik skanūs, bet ir naudingi
Kaip pasakoja restoranų šefė ir maisto ekspertė Aida Matulevičiūtė, burokėlis yra nepanašus į jokią kitą daržovę – jis sotesnis, o jį suvalgius juntamas malonus, švelnaus skonio pojūtis. Be to, burokėliai puikiai veikia kaip antioksidantas, nes stiprina kraują, valo organizmą ir aprūpina jį įvairiais mikroelementais.
„Ši paprasta ir daug kam prieinama daržovė yra labai turtinga maistinėmis medžiagomis ir skoniu. Žinoma, vertingiausi yra žali burokėliai, tačiau įprastas jų apdorojimo būdas – virimas ar rauginimas – tik minimaliai sumažina jų vertingąsias savybes. Burokėliuose gausu vitamino C, taip pat jie pasižymi dideliu baltymų, magnio, jodo, kalcio, kalio, fosforo bei geležies kiekiu“, – teigia A. Matulevičiūtė.
Anot maisto ekspertės, burokėliai yra puikiai virškinami, o nemaža dalis juose esančių angliavandenių yra vienintelis kalorijų turintis elementas. Čia pat ji priduria, kad burokėlių sultys – ypač naudingos, o jų lapeliai taip pat gali būti lengvai panaudojami maisto gamyboje.
Tarp pirkėjų populiariausi virti burokėliai
Prekybos tinklo IKI komunikacijos vadovė Berta Čaikauskaitė pasakoja, kad tautiečiai burokėlius tikrai vertina ir dažnai perka: „Burokėlių asortimente turime ištisus metus, tačiau lietuviška produkcija kiekvienais metais lentynas pasiekia maždaug tuo pačius metu – liepos mėnesį. Šiltuoju sezonu burokėliai įgauna pagreitį, nes pirkėjai noriai juos renkasi daugumos pamėgtiems šaltibarščiams gaminti. Kita vertus, jų populiarumas neblėsta ir vėliau. Pastaraisiais metais lietuviai burokėlius renkasi vis įdomesniems patiekalams ir įvairiais pavidalais: žalius, marinuotus ar virtus“.
Tiesa, pasiteiravus, kurios rūšies burokėlių parduodama daugiausiai, B. Čaikauskaitė pažymi, jog net 65 proc. visų parduodamų burokėlių sudaro virti burokėliai.
Atsikleidžia ir pagrindiniuose, ir saldžiuose patiekaluose
A. Matulevičiūtė pasakoja, jog nors pas mus burokėliai yra populiarūs ir dažnai valgomi, kitose, tolimesnėse, šalyse ši daržovė yra kur kas rečiau sutinkama, tačiau vertinama ir pamažu atrandama iš naujo. Maža to, gastronominės mados diktuoja ir naujas tendencijas maiste – vis dažniau burokėliai integruojami į įdomesnius patiekalus.
„Burokėlių panaudojimo būdų gali būti labai daug. Tai ne tik sriuboms ir salotoms tinkantis ingredientas, iš jo šiandien daug kas gamina kokteilius, karpačą, kepa burokėlių kotletus ar keksiukus, daro užtepėles, kremus, burokėlių putėsius, išgauna ledus ar gardina šokoladinius desertus“, – tendencijas komentuoja A. Matulevičiūtė.
Burokėlių kotletai
Reikės:
Gaminimas:
Burokėlius nuplaukite, išvirkite, o atvėsus nulupkite ir sutarkuokite per stambią tarką. Nuskuskite morką ir taip pat sutarkuokite, ją ir smulkiai pjaustytą svogūną pakepinkite keptuvėje su aliejumi. Į didesnį dubenį maišykite tarkuotus burokėlius ir kepintus svogūną bei morką. Berkite prieskonius, įdėkite krakmolą ir džiūvėsėlius bei viską gerai išmaišykite. Jei masė gaunasi kiek skystoką, įdėkite šiek tiek miltų. Rankomis suformuokite norimo dydžio kotletukus, apvoliokite džiūvėsėliuose ir kepkite keptuvėje su aliejumi.
Šokoladinis burokėlių pyragas
Reikės:
Gaminimas:
Pirmiausiai, cukrų, kiaušinius ir vanilės ekstraktą išplakite iki vientisų putų. Garų vonelėje ištirpinkite šokoladą ir kokosų aliejų. Kitame dubenyje sumaišykite miltus, kakavą ir druską. Galiausiai, visus ingredientus sumaišykite tarpusavyje ir ten sudėkite stambiai tarkuotą burokėlį (virtą). Į kepimo popieriumi išklotą skardą supilkite gautą masę. Pyragą pašaukite į iki 190 laipsnių įkaitintą orkaitę ir kepkite apie 45 min. Pyragą traukite ir tiekite tuomet, kai patikrinus mediniu pagaliuku, jis bus sausas. Iškepusį pyragą galima apibarstyti cukraus pudra ir patiekti su įvairiais priedais: uogomis, ledais, medumi.
Burokėlių virtinukai
Reikės:
Gaminimas:
Įkaitinkite orkaitę iki 175 laipsnių temperatūros. Neluptus burokėlius ir bulves suvyniokite į atskirus folijos vokelius ir kepkite burokėlius 60 min., bulves – 40 min. Kai daržovės atvės, elektriniu trintuvu sutrinkite jas iki vientisos masės. Į dubenį su trintų bulvių ir burokėlių mase įmaišykite druską, pipirus, pasirinktas žoleles ir miltus. Viską gerai išmaišykite ir formuokite nedidelio dydžio virtinukus. Apvoliokite juos miltuose ir palikite juos šaldytuve pernakt, kad tešla susistovėtų. Iš šaldytuvo išimtus virtinukus virkite 2–4 min. pasūdytame vandenyje. Patiekite su grietine.
Kepintų burokėlių salotos su apelsinais
Reikės:
Gaminimas:
Burokėlius nuplaukite, nusausinkite, apšlakstyti alyvuogių aliejumi (2 valg. šaukšt.), apibarstykite pipirais, dėkite į kepimo indą, uždenkite kepimo folija ir kepti apie 1,5 val. įkaitintoje iki 200 °C orkaitėje. Palikite burokėlius atvėsti. Per tą laiką pasigaminkite padažą: į mažą dubenėlį supilkite apelsinų sultis, balzaminį actą, alyvuogių aliejų (2 valg. šaukšt.) ir gerai sumaišykite. Atvėsusius burokėlius nulupkite ir supjaustykite nedideliais kubeliais. Į dubenį dėkite supjaustytus burokėlius, griežinėliais supjaustą svogūną, apelsinų skilteles (pasilikti apelsino skiltelių papuošimui), susmulkintas prieskonines žoles ir užpilkite paruoštu padažu bei atsargiai sumaišykite. Prieš patiekiant ant salotų viršaus užberkite smulkinto fetos sūrio ir likusias apelsino skilteles.
Skanaus!
Širdies ir kraujagyslių ligos – sveikatos sutrikimas, kasmet nusinešantis daugiausia žmonių gyvybių.
Kitas faktas
Komentarai