Ar alkoholis padeda apsisaugoti nuo virusų? Mitai ir tiesa

Ar alkoholis padeda apsisaugoti nuo virusų? Mitai ir tiesa
@ Shutterstock

Tokiais neramiais laikais, kuomet siaučia pandemija, ne vienam gali kilti pagunda ieškoti paguodos ar neva sveikatos stiprinimo butelio draugijoje. Mes visi nerimaujame – daugelis esame užstrigę namuose, ir nenorime sirgti. Tikriausiai ne vienas susirūpinęs žmogus pagalvojo, kad pats metas patikrinti ir išbandyti savo gėrimų spintelėje esančias atsargas, tuo pačiu beskaitant siaubingas naujienas. Visgi daugelis pamiršta, kad bet koks vidinis alkoholio vartojimas daro stiprią neigiamą įtaką sveikai ir trikdo sklandžią žarnyno mikrobų sąveiką su imunine sistema.

 

Bene didžiausias imuninės sistemos priešas – alkoholis

 

Patekęs į organizmą, alkoholis ardo žarnų barjerą, tokiu būdu leisdamas bakterijoms lengviau ir didesniais kiekiais prasiskverbti ir patekti į kraują. Dėl alkoholinių gėrimų vartojimo, organizme sumažėja trijų svarbių imuninės sistemos ląstelių rūšių, kovojančių su infekcijomis ir virusais: makrofagų, T ir C ląstelių, dėl to susilpnėja imuninė sistema. Negana to, alkoholio vartojimas kenkia psichinei sveikatai – neišgėręs žmogus patiria stresą, kamuojasi dėl priklausomybės, kurios negali patenkinti, o visas šis stresas irgi silpnina imuninę sistemą. Tokiu būdu patenkama į užburtą ratą, kuomet reguliariai ir didesniais kiekiais alkoholį vartojantis žmogus, visuomet – ir gerdamas, ir nekantriai laukdamas, kada galės išgerti, kankina ir slopina savo imuninės sistemos darbą.

 

Silpnina plaučių ir kvėpavimo takų funkcionavimą

 

Alkoholis gali paveikti neigiamai sveikatą įvairiais būdais. Dauguma žmonių supranta ir prisimena, kad gausus alkoholio vartojimas gali pakenkti kepenims, širdies ir kraujagyslių sistemai. Taip pat nemažai kas žino, kad alkoholio vartojimas gali pakenkti virškinimo sistemai, sukelti mitybos sutrikimus ir netgi padidinti kepenų arba žarnyno vėžio riziką. Galbūt mažiau žinoma ir akcentuojama tai, kad alkoholis taip pat kenkia imuninei sistemai, padidindamas riziką susirgti mirtina liga, pavyzdžiui, plaučių uždegimu.

 

Žmonės, vartojantys laipsnių turinčius gėrimus, taip pat daro žalą kvėpavimo sistemai. Gausus alkoholio vartojimas gali pakenkti plaučių ir viršutinių kvėpavimo takų imuninių ląstelių funkcijai, todėl padidėja: pneumonijos, tuberkuliozės ir ūminio kvėpavimo distreso sindromo (kvėpavimo nepakankamumo) rizika. Kadangi gleivinėse, plaučiuose ir virškinamajame trakte, sutrinka imuninės sistemos, bet kuri kita liga gali pasunkėti.

 

Apsunkina maistinių medžiagų įsisavinimą organizme

 

Reguliarus alkoholio vartojimas pažeidžia epitelio ląsteles žarnyne, todėl žmogaus organizmas sunkiau įsisavina daugelį maistinių medžiagų. Sutrinka žarnyno mikrobiota (t. y. mikroorganizmų ekobendruomenė, sukurianti specialią terpę mūsų žarnyne), smarkiai pakeisdama sveikų ir nesveikų bakterijų pusiausvyrą.  Alkoholis, kaip jau minėta anksčiau, taip pat ardo žarnų barjerą, dėl ko daugiau bakterijų patenka į kraują. Šios bakterijos gali sukelti kepenų uždegimą ir pakenkti kepenims. Taigi, alkoholis įvairiais būdais silpnina imuninę sistemą: apsunkindamas mums reikalingų maistinių medžiagų įsisavinimą, taip pat sukeldamas lėtines kepenų infekcijas, kurias siekdama įveikti, žmogaus imuninė sistema atiduoda didelę dalį savo energijos ir resursų, kurie šiuo metu reikalingi kovai su pandemija.

 

Imuninę sistemą slopina ir mažas alkoholio kiekis

 

Nors reguliarus ir besaikis alkoholio vartojimas akivaizdžiai kenkia imuninei sistemai, visgi, suvartojami jo mažesni kiekiai ir rečiau, taip pat gali padaryti negrįžtamą žalą imuninei sistemai, ypač tokiu laikotarpiu – kuomet siautėja virusai. Jei jūsų imuninė sistema susilpnėjusi tik kelioms valandoms, gali pasirodyti, kad tai nieko baisaus, tačiau jei per tas valandas atsidursite perpildytoje vietoje, arba patirsite didesnį stresą, pavargsite, jūsų organizmo imuninės sistemos gynyba smarkiai pablogės – būsite itin veikiami bakterijų ir virusų.

 

Kuomet jau užsikrėsta virusu – nepadės ir dezinfekcija

 

Odos ar rūbų purškimas, tepimas alkoholiu visame organizme neužmuš virusų, nes jie jau pateko į jūsų kūną. Tokių medžiagų besaikis purškimas gali pakenkti net tik drabužiams, bet ir gleivinėms, t. y.: akims, burnai. Atminkite, kad alkoholis tikrai gali būti naudingas paviršių dezinfekcijai, tačiau jį reikia naudoti laikantis atitinkamų rekomendacijų, o štai vidinio vartojimo galima bent kuriam laikui atsisakyti, jeigu jums rūpi jūsų sveikata.

 

Straipsnio autorė: Laima Brazauskaitė.

 

Komentarai

Ar žinote, kad...

Jei be perstojo rėktum 8 metus, 7 mėnesius ir 6 dienas, tai pagamintum pakankamai energijos užvirinti vandenį vienam kavos puodeliui

Kitas faktas