5 įspėjantys ženklai, kad būtina patikrinti vaiko regėjimą

Partnerio turinys
Šis turinys inicijuotas projekto partnerio
5 įspėjantys ženklai, kad būtina patikrinti vaiko regėjimą

Trumparegystė pasireiškia vis mažesniems vaikams ir ji vis greičiau progresuoja. Tai lemia nuolatinis žiūrėjimas į kompiuterių ekranus, genetika ir daug kitų veiksnių. Specialistų teigimu, tėveliai turėtų suklusti ir atkreipti dėmesį į pirmuosius požymius, kurie įspėja apie vaiko regėjimo sutrikimus, o juos pastebėjus – nedelsti ir kreiptis į specialistą.

 

Akių klinikos ŽIŪRA Gydytoja oftalmologė Guoda Laurinavičiūtė tikina, kad tėveliai vis atsakingiau žiūri į kasmetinę vaikų akių apžiūrą, tačiau pasitaiko atvejų, kada trumparegystės problema būna uždelsta ir per apžiūrą vaikas lentelėje mato vos kelias pirmas eilutes. Tam, kad vaikų trumparegystė būtų pastebėta laiku, dalijamės 5 ženklais, kurie išduoda, kad metas patikrinti vaiko regėjimą.

 

1. Besiliejantis vaizdas

 

Vienas pirmųjų ir akivaizdžiausių suprastėjusio regėjimo ženklų – besiliejantis vaizdas. Vis dėlto, tikėtina, jog pats vaikas tėvams nepasisakys apie suprastėjusią regą, nesuprasdamas, jog mato blogiau, nei kad turėtų matyti. Ypač, jei matymas blogėjo palaipsniui.

 

„Kadangi trumparegiams vaizdas liejasi į tolį, tėveliai savo vaikų regėjimą gali patikrinti paprastose gyvenimiškose situacijose. Pavyzdžiui, važiuojant automobiliu paklausti, kokį kelio ženklą ar kitą toliau esantį objektą mato. Jei vaikas atsakydamas dvejoja ar atsako neteisingai, tai ženklas, jog vaizdas vaikui gali lietis ir reikėtų apsilankyti patikrai“, – patarimu dalijasi gydytoja.

 

2. Prisimerkimas

 

Taip pat vienas iš dažniausių ir lengviausiai pastebimų vaikų trumparegystės požymių yra prisimerkimas. Tėvai turėtų būti budrūs ir pastebėję šį reiškinį nedelsiant pasikonsultuoti su specialistu.

 

Oftalmologė Guoda Laurinavičiūtė atkreipia dėmesį, kad į šį trumparegystės ženklą svarbu atkreipti dėmesį ir tiems, kurie jau nešioja akinius. „Net jei vaikas prisimerkinėja nešiodamas akinius, gali būti, kad trumparegystė progresuoja. Žinoma, kai kurie trumparegiai yra linkę prisimerkti net tuomet, kai mato gerai. Tai tampa tarsi jų įpročiu. Vis dėlto, bet kuriuo atveju vertėtų pasitikrinti akis, kad problema būtų pastebėta laiku“.

 

3. Blogas matymas tamsoje

 

Dažnai manoma, kad labai blogai matyti tamsoje – normalu. Vis dėlto, tai mitas. Vienas iš trumparegystės požymių yra blogas matymas tamsoje arba prietemoje. Kaip tai pastebėti? Tamsoje ar prietemoje esantys daiktai, žiūrint į tolį, dar prasčiau matosi, vaizdas mažiau ryškus, daugiau sulietas, todėl, vėlgi, patikrinimui, vaiko galite paklausti, kokius objektus mato.

 

„Blogesnis matymas tamsoje tikrai susijęs su trumparegyste. Visgi, nebus taip, kad pirmiausia vaikas blogiau pradės matyti tamsoje, o vėliau pablogės matymas į tolį dienos šviesoje. Tačiau tėveliai galėtų atkreipti dėmesį ir į šį suprastėjusios regos ženklą“, – sako G. Laurinavičiūtė

 

4. Galvos skausmas

 

Vaikai, turintys trumparegystę, gali dažnai skųstis nuovargiu, galvos skausmu ar akių diskomfortu, ypač po ilgesnio žiūrėjimo į ekranus ar įtemptos dienos mokykloje.

 

„Tiesa, reikia nepamiršti, kad galvos skausmas gali kamuoti ir dėl daugelio kitų priežasčių, kurias kartais sunku nustatyti net gydytojams. Tačiau galvos skausmas gali būti kaip vienas iš trumparegystės ženklų, ypač jei vaiko rega ilgai nekoreguota nei kontaktiniais lęšiais, nei akiniais ir problema jau progresavusi.

 

Galvos skausmas gali būti susijęs su tuo, kad vaikams, turintiems trumparegystę, reikia įdėti daugiau pastangų norint ryškiau pamatyti toliau esančius objektus. Tai gali sukelti pernelyg intensyvų raumenų įsitempimą akyse ir kaktos srityje, o tokia įtampa ir sukelia galvos skausmą“, – aiškina gydytoja bei akcentuoja, kad, visgi, esant trumparegystei galvos skausmai vaiko gali ir nekamuoti.

 

5. Trumparegiai šeimoje

 

Jei jūsų šeimoje yra asmenų, turinčių trumparegystę, tai gali padidinti trumparegystės riziką ir vaikui.

 

„Jei abu tėvai trumparegiai, rizika, kad vaikas taip pat bus trumparegis, išauga nuo 3 iki 8 kartų. Pastebime, kad šiandien šeimos gydytojai yra ypač linkę atsižvelgti į šį faktą ir dėl paveldimumo faktoriaus vaikui rekomenduoja dažnesnes akių apžiūras“, – teigia oftalmologė.

 

Be to, net jei ir vienas iš tėvų yra trumparegis, vaikui taip pat yra didesnė tikimybė tapti trumparegiu.

 

Būdas, kaip sumažinti trumparegystės progresavimą

 

Atsižvelgiant į visus šiuos trumparegystės ženklus, gydytoja akcentuoja, kad reguliarūs regos patikrinimai yra itin svarbūs vaikams, nes ankstyvas trumparegystės nustatymas gali padėti užkirsti kelią didesniems regos sutrikimams ir užtikrinti kokybišką vaikų akademinę ir kasdienę veiklą.

 

Jeigu visgi jūsų vaikui buvo diagnozuota trumparegystė, būtina nedelsiant imtis veiksmų siekiant efektyviai sukontroliuoti šio regos sutrikimo progresavimą. Viena iš tokių patikimų priemonių – Lietuvoje gaminami „Bod Lenses MYO Care“ akinių lęšiai.

 

Šie specialūs, aukštos kokybės akinių lęšiai sukurti veiksmingai valdyti trumparegystę. Tai įrodo ir mokslinių tyrimų rezultatai, kurie atskleidė, kad „Bod Lenses MYO Care“ akinių lęšiai gali sumažinti trumparegystės progresavimą net iki 40 proc.

 

Kiti „Bod Lenses MYO Care“ akinių lęšių privalumai:

 

· Saugūs ir efektyvūs

· Lėtina trumparegystės progresavimą

· Mažina akies ašies pailgėjimą

· Gerina savijautą

· Itin greita adaptacija

· Minimaliai invazinis optinis sprendimas

· Sumažina tikimybę susirgti akių ligomis

 

Jeigu reikalinga pakartotina regėjimo korekcija metų bėgyje, užsakant per 12 mėnesių pritaikoma 50 proc. nuolaida antrai lęšių porai.

Komentarai