10 dalykų, kurių galima pasimokyti iš italų

10 dalykų, kurių galima pasimokyti iš italų

Iš italų yra ko pasimokyti: jie moka gražiai gyventi ir patirti akimirkos malonumą, jie sugeba prisitaikyti ir išsisukti… Ir nors ne viską, ką  taip puikiai įvaldė italai, reikia taikyti ir savo gyvenime, jų požiūris į daugelį dalykų leis vėl pajusti saldų gyvenimo skonį.

Maistas – tai malonumas, o valgymas – ritualas

Italai gyvena pagal grafiką, turi gana griežtą dienotvarkę. Tik šis grafikas mums atrodo neįprastai: pusryčiams – kava ir kepiniai, toliau – pietūs su šeima; nuo 17:00 iki 19:30 – aperityvas, o 20–21 valandą – vakarienė su šeima arba draugais namie ar restorane.

Italams kramtymas ar kavos gurkšnojmas kur nors bėgant, skubant – tai kraštutinės priemonės, ka tikrai nebelieka jokios kitos išeities.

Net jeigu pietūs truks vos 30 minučių, italai eis pavalgyti makaronų į kavinę ar kur nors papietaus su draugais, o ne užkandžiaus priešais kompiuterio ekraną.

Geriausias maistas – toks, kuris užaugintas jūsų kraštuose, tik ką pagamintas ir tuojau pat suvalgytas. Tai – malonumas, kuriuo būtina su kuo nors pasidalinti. Dėl šios priežasties italams kramsnojimas ir dalinimasis įspūdžiais yra tiesiog neatsiejama ritualo dalis, daranti maistą dar skanesnį.

Bendravimas – tai menas ir socialinio gyvenimo variklis

Ar galite pasikalbėti su nepažįstamu žmogumi – ir ne apie orą, o taip, kad tikrai būtų įdomu? Italai gali. Jų pokalbių temų spektras yra itin platus: nuo skirtingų regionų vyno palyginimo iki Cezario ir Kleopatros santykių aptarimo. Tokie pokalbiai duoda peno apmąstymams, praplečia akiratį, padeda užmegzti naujų pažinčių. Ir tai neatima daug energijos – greičiau ja pakrauna.

Gyvenimas – tai ne lenktynės. Tai tiesiog gyvenimas – čia ir dabar

Sustokite. Atsikvėpkite. Apsidairykite. Pastebėkite, kad  gyvenimas verda aplink jus.

Mums sustoti ir liautis skubėti, nustoti graužtis, kad kažkur kažko nesuspėsime, yra sunku. Italai gyvena jausdami, kad spės viską, ir tai labai sumažina patiriamą stresą.

Duokite sau laiko viskam, ką darote (maisto gaminimui, pasivaikščiojimui iki namų, bendravimui), ir tikrai nustebsite, kaip greitai šios „išlaidos“ atsipirks.

Gyvenimo kokybė – pats svarbiausias prioritetas. Čia negali būti jokių kompromisų

Paradoksas: kad gyvenimas taptų geresnis, jums nereikia daugiau pinigų. Atvirkščiai: vaikydamiesi didesnio užmokesčio ir norėdami patenkinti savo ambicijas, savo gyvenimo kokybei tik kenkiate.

Italai prisitaikė gyventi taip, kad liktų vietos savo malonumui. Pamenate anksčiau minėtą grafiką? Jis, galima sakyti, sudarytas taip, kad apimtų visas tas malonias smulkmenas, nuo kurių priklauso mūsų gyvenimo kokybė: rytinį puodelį kavos ir laikraštį, laiką dieną pabūti su šeima, paimti vaiką iš darželio ar mokyklos, nusnausti; laiką pabūti su draugais, pabendrauti…

Daugelis mūsų dienomis daro klaidą: jie gyvena tam, kad dirbtų, o reikėtų daryti atvirkščiai – dirbti tam, kad būtų galima gyventi. Ir spėti gyventi gerai.

Būkite sau nuolaidesni. „Kodėl gi ne?“ – italų gyvenimo filosofija

Italija pilna pagundų: čia kiekviename žingsnyje vilioja kava, skaniausi desertai, ledai, vynas, aksesuarų parduotuvės – praeiti ko nors nenusipirkus beveik neįmanoma.

„O kodėl gi ne?“ Kam atsisakyti mažų kasdienio gyvenimo malonumų?

Svarbu: mes nekalbame  apie tai, kad savo problemas reikia „užvalgyti“ su maistu, ar pradėti save labai lepinti – tik  truputį, ir tik tada, kai norisi, kad pajustumėte, koks nuostabus gali būti gyvenimas.

Leiskite laiką su savo šeima. Šeima – tai tvirtovė ir pamatas

Kai baigsis jūsų turimi pinigai, pasimirš nuopelnai, o draugai išsilakstys kas kur, viskas, kas liks – tai šeima. Dėl nestabilių ekonominių ir politinių sąlygų bei aplinkybių, kurios lydėjo Italiją per visą jos istoriją, šeima čia dažnai likdavo vienintele vieta, kur buvo galima jaustis mylimam ir reikalingam, kur buvo ieškoma atramos ir užuovėjos.

Dabar Italijoje padėtis ne tokia graudi, tačiau šeimos svarba nesumenko. Nors sekmadieninius pasisėdėjimus su šeima daugelis italų ir linkę patraukti per dantį, tradicijos yra tradicijos, ir jų čia laikomasi. Net jeigu tokių pietų metu tarška nepakenčiamos tetulės, patiekiamas visiems įkyrėjęs firminis močiutės patiekalas ir netyla kalbos apie figūrą ar futbolą, šeima ir toliau suteikia saugumo ir stabilumo jausmą.

Mes dažnai pirmenybę teikiame ne kiekybei, o kokybei (ar bent taip sakome), o italams kokybė neatsiejama nuo kiekybės. Ir jiems svarbu ne tai, kur eina ir ko mokosi vaikas, o kiek laiko su juo praleidžiama kartu.

Visur eikite kartu su vaikais. Tai – nuostabu!

Italijoje visur leidžiama ateiti kartu su vaikais (ir ne tik į įprastas kavines ar parduotuves, bet ir į pačius prabangiausius restoranus ar grožio salonus).

Jums greitai atneš specialią kėdutę, pakalbins jūsų mažylį, suras, kuo užimti jūsų trejų metukų atžalą – galėsite jaustis patogiai. Beje, tai įdomu: vaikiški meniu Italijoje yra greičiau išimtis, o ne taisyklė. Vaikai čia valgo tą patį, ką ir suaugusieji, ir su apetitu.

Sveikas gyvenimo būdas – tai ne vieno žmogaus pasirinkimas, o gyvenimo stilius

Štai kodėl makaronai ir picos nedaro didelės įtakos italų figūrai. Statistinis italas per metus suvalgo 26 kg makaronų ir vilki M dydžio drabužius.

Retai kada sutiksite italą, kuris laikytųsi dietos, nes jų kasdienį racioną ir taip galima vadinti dieta.

Italai visur stengiasi išlaikyti balansą, gamina tik iš šviežių produktų, renkasi nesudėtingus receptus ir kontroliuoja porcijų dydį. Keliauja jie arba pėstute, arba dviračiu – automobilis reikalingas tik rimtesnėms kelionėms (gerai apsipirkti arba į darbą, jeigu jis toli). Beje, reikia pastebėti, kad italai, kitaip nei mes, neperka visko vienoje vietoje ir visai savaitei. Jie kasdien laksto po daugybę mažų parduotuvėlių ir turgelių, kad nusipirktų  šviežios  duonos, makaronų ar tik ką pagautos žuvies. Kitaip tariant, jie beveik visą laiką ant kojų.

Rūbai puošia žmogų. Tai – komunikacijos priemonė

Italai labai rūpinasi, kokį įspūdį paliks aplinkiniams. Ir tai yra nuostabu – malonu pažiūrėti į gatve einančius žmones.

Jie turi rūbų kiekvienai progai: jie neis pasivaikščioti į parką su tais pačiais drabužiais, kokius vilki eidami į turgų ar susitikti su draugais.

Būti gerai (ir nebūtinai brangiai) apsirengusiam – tai pagarba sau ir kitiems. Taip pat italai kaip niekas kitas mėgsta aksesuarus (pavyzdžiui, šalikėlius ir skareles).

Geros manieros daro gyvenimą malonesnį

Net jeigu manote, kad jūsų manieros jokių problemų nekelia, Italijoje vis dėlto tenka prisiminti kai kuriuos visiškai nesudėtingus, tačiau galinčius kardinaliai pakeisti atmosferą dalykus.

Nesvarbu, kur eisite – nusišypsokite ir pasisveikinkite su ten esančiais žmonėmis. Jeigu persikelsite gyventi į Italiją ir prie savo namų nueisite į kokią nedidelę parduotuvėlę, su jumis pasisveikins visi jos darbuotojai (nesvarbu, kuo jie tuo metu bus užsiėmę  – dėlios prekes ar stovės prie kasos). Todėl, kad sveikintis pirmam yra malonu, todėl, kad kitam tai teikia džiaugsmą. Juk išėję iš parduotuvės jausite, kad buvote sutikti maloniai, o ne šiaip pirkote pieną.

Kalbėdami su žmogumi atsakykite į jo žvilgsnį, palaikykite kontaktą. Jeigu jus kas nors stumtelės, atsiprašykite pirmi, ir šis incidentas virs apsikeitimu komplimentais.

Pamėginkite pritaikyti šiuos principus ir savo gyvenime, ir pamatysite, koks malonus ir nuostabus jis gali būti!

Komentarai

Ar žinote, kad...

Lietuvoje iš tūkstančio gyventojų nuo gripo pasiskiepija vidutiniškai 30 asmenų, Latvijoje - 65, Estijoje – 52 asmenys. Tuo tarpu JAV tūkstančiui gyventojų tenka net 250 pasiskiepijusių, Europoje vidutiniškai – 177.

Kitas faktas