Skydliaukės vėžys – reta vėžio rūšis, pažeidžianti skydliaukę, mažą liauką, esančią kaklo gale. Lietuvoje per metus nustatyta 300 ligos atvejų. Ši liga dažniau pasireiškia moterims, negu vyrams. Taigi, kokios gali būti ligos prielaidos, simptomai ir gydymas?
Prielaidos
Daugeliu atvejų skydliaukės vėžio priežastys yra nežinomos, tačiau tam tikri dalykai gali padidinti jūsų tikimybę susirgti šia liga. Taigi, padidinate skydliaukės vėžio riziką, jeigu:
1. Sutrikusi hormonų veikla;
2. Jūsų šeimoje yra bent vienas skydliaukės vėžio atvejis;
3. Sergate šeimine adenomine polipoze - reta liga, kai organizmas gamina per daug augimo hormono;
4. Turite per didelį antsvorį;
5. Esate didelio ūgio;
6. Buvote paveiktas radiacijos.
Simptomai
Ankstyvosiose stadijose skydliaukės vėžys paprastai neturi simptomų arba jie yra nejaučiami. Pagrindinis skydliaukės vėžio simptomas – susidaręs gumulas arba patinusi kaklo priekinė dalis tiesiai po Adomo obuoliu, kurį spaudžiant neturėtų jaustis jokio skausmo. Moterys taip pat turi Adomo obuolį, tačiau jis yra daug mažesnis ir mažiau pastebimas nei vyro. Taip pat gali būti pažeisti ir patinę kaklo limfmazgiai. Limfmazgiai yra mažos liaukos, kurios yra limfinės sistemos dalis, padedančio kovoti su infekcija, esančia organizme. Kiti skydliaukės vėžio simptomai paprastai pasireiškia tik po to, kai būklė vėlesnėje stadijoje:
- nepaaiškinamas užkimimas, kuris po kelių savaičių nepagerėja;
- ilgą laiką esantis gerklės skausmas ar rijimas;
- ūmus skausmas kakle.
Gydymas
Skydliaukės vėžio gydymo galimybės priklauso nuo skydliaukės vėžio rūšies ir stadijos, bendros sveikatos būklės ir pageidavimų. Dažniausiai taikomas gydymas:
- Chemoterapija;
- Operacija, kai pašalinama skydliaukė;
- Hormonų terapija;
- Vaistai.
2024-05-12 07:51