Prostatos vėžys kasmet Lietuvoje diagnozuojamas daugiau kaip trims tūkstančiams vyrų. Nors tokia diagnozė yra labai rimta, vyrai vis dar vengia apie tai kalbėti bei tirtis. Laidos „Sveikata.lt“ komanda supažindina jus su klastingu prostatos vėžio vystymosi keliu. Kaip visuomet informuojame apie priemones, kurios reikalingos ne tik gydantis, bet ir siekiant užkirsti kelią onkologiniams susirgimams.
Pirmieji požymiai
Gydytojai informuoja, kad prostatos vėžys ankstyvojoje stadijoje gali būti apgaulingas ir kone nepastebimas. Vyrai dažnai jaučiasi normaliai bei veikliai, tačiau tuo tarpu vėžys po truputį pradeda vystytis. Tik pažengusios ligos stadijoje, gali atsirasti tam tikri neįprasti reiškiniai, dažniausiai susiję su šlapinimosi sutrikimu. Gali padažnėti šlapinimasis naktį, susilpnėti srovė, laikui bėgant prasideda ir skausmai.
Tikslios priežastys, kodėl susergama prostatos vėžiu nėra žinomos. Šiuo metu yra nustatyta, kad tai lemia bent du rizikos veiksniai:
● Šeiminė anamnezė. Vyrai, kurių artimieji sirgo prostatos vėžiu, turi didesnę riziką taip pat susirgti. Jeigu šeimoje moterys sirgo krūties vėžiu, rizika prostatos vėžiui irgi padidėja.
● Gausus gyvulinės kilmės riebalų ir nepakankamas šviežių daržovių bei vaisių vartojimas taip pat didina prostatos vėžio riziką.
Operacija – kraštutinis sprendimas
Gera žinia ta, kad net aštuoniems iš dešimties vyrų, nustatomas kliniškai nereikšmingas vėžys, todėl jiems užtenka tik aktyvaus stebėjimo. Gydytojai tokiu atveju nerekomenduoja skubėti operuotis ar švitinti, nes toks agresyvus gydymas gali ne tik nepagelbėti, bet ir pakenkti labiau, negu atsiradęs auglys. Tokiu atveju rekomenduojama atsisakyti žalingų įpročių, saikingai sportuoti ir susitvarkyti mitybą. Svarbu, kad pietų stalas būtų gausus įvairių spalvų daržovių, turinčių naudingų medžiagų. Svarbiausi produktai – ciberžolės šaknys, brokoliai, granatai, žalioji arbata.
Nevalgantiems daržovių
Gyvendami amžiuje, kuriame gyvenimas lekia dideliu greičiu, suprantame, kad suvalgyti didelį kiekį daržovių yra nelengva užduotis. Sunku rasti produktų, kurie nebūtų praradę savo savybių, ypač žiemos metu. Šiuo metu Lietuvos gydytojai džiaugiasi Jungtinės Karalystės mokslininkų sukurtu preparatu, kurio vienoje kapsulėje sudėti daugiausiai polifenolių turintys produktai: brokoliai, granatai, žaliosioji arbata bei ciberžolių šakniastiebiai. Šiuose produktuose esančiais polifenoliais galima ne tik stabdyti pavojingą ląstelių mutaciją, bet ir naudoti jas onkologinių ar kitų lėtinių ligų prevencijai.
Kembridžo universiteto mokslininkų preparatas
Jungtinės Karalystės Kembridžo universiteto profesorius onkologas Robert Thomas teigia, kad atlikti naujausi tyrimai įrodė, jog žmonės, valgantys produktus, kuriuose gausu polifenolių, turi mažesnę riziką susirgti įvairiomis vėžio formomis. Taip pat, jie rečiau serga artritu, demencija, širdies bei kitomis lėtinėmis ligomis. Labai svarbus maisto produktas yra daržovės, tačiau mokslininkai bandė sužinoti, kokią įtaką turi mitybos papildymas polifenolių gausiais brokoliais, granatais, ciberžolėmis ir žaliaja arbata, patalpintais kapsulėje. Atlikę antros fazės klinikinį tyrimą su vyrais, sergančiais prostatos vėžiu, pastebėta, kad polifenolių vartojimas turėjo reikšmingos įtakos stabdant vėžinių ląstelių vystymąsi. Pacientams visuomet yra patariama valgyti polifenolių gausius produktus, tačiau daugeliui žmonių paprasčiau suvartoti kapsulę per pusryčius ir pietus bei tokiu būdu be didelių pastangų gauti pakankamą šių medžiagų dozę, užtikrinančią sinerginį jų poveikį. Tai ne tik stabdo ligų vystymąsi, bet ir gerina žarnyno mikroflorą, nes polifenoliai veikia kaip prebiotikai.
Ne mirties nuosprendis
Profesorius, habil. dr., urologas Feliksas Jankevičius tvirtina, kad prostatos vėžys nėra mirties nuosprendis: „Pacientui užtenka aktyvaus stebėjimo, sveiko gyvenimo būdo, sveikos mitybos papildytos polifenoliais. Kuo daugiau gilinamės į molekulinę biologiją ir genetiką, vis daugiau sužinome paprastų tiesų. Jos teigia, kad sveika gyvensena gali padėti išvengti net 50 proc. visų onkologinių ligų. Turime visą eilę objektyvių įrodymų, kad naujasis augalinis preparatas iš polifenolių gausių 4 gerai visiems žinomų produktų, turi didelę reikšmę blokuojant prostatos ląstelių proliferaciją ir mažinant specifinių prostatos antigenų koncentraciją kraujyje“.
Plačiau apie įvairias sveikatos ligas sekmadieniais, 9 val. ryte, laidoje „Sveikata.lt“ per TV3!