Kaip socialiniai tinklai veikia mūsų gyvenimą?

Internete vis daugėja juokelių ir komiksų apie tai, kaip socialiniai tinklai įtraukia savo vartotojus ir jų nepaleidžia, klampindami vis giliau ir giliau į virtualią erdvę. Jeigu jūs vakare užsukote patikrinti privačių žinučių, o atsijungėte tik apie 5 valandą ryto, reikėtų sunerimti – tai nieko gera nežada, o šis straipsnis yra apie jus. Juokai juokais, tačiau priklausomybė nuo socialinių tinklų virsta rimta problema. Apžvelkime keletą sociologų ir psichologų patvirtintų faktų apie tai, kaip tai veikia vartotojų elgesį.

Jūs negalite nepatikrinti savo puslapio

O kas, jeigu gavote naują pranešimą? O gal draugas įkėlė ką nors, už ką reikėtų „pabalsuoti“, pavyzdžiui, naują nuotrauką? Žinoma, jūs taip tikriausiai negalvojate, tačiau tiesiog negalite nepatikrinti puslapio.

Mokslininkai atliko socialinių tinklų vartotojų apklausą. Net 80 % pripažino, kad jiems būtina bent kartą per dieną patikrinti puslapį. Trečdalis tuo užsiima reguliariai ir baiminasi, kad kas nors nutiks su jų paskyra (tačiau šis skaičius gali būti ir didesnis). Psichologinė priklausomybė tokia pat stipri, kaip ir tų, kurie turi žalingų įpročių. Amerikos psichologai šiam reiškiniui netgi suteikė naują pavadinimą – „Facebook Additional Disorder“ (priklausomybės nuo FB sutrikimas).

Socialiniai tinklai verčia jus pavyduliauti

Taip, jūs pavydėsite netgi tuo atveju, kai tam nebus pagrindo. Nemaža dalis stebi socialiniuose tinkluose savo antrąją pusę. Keli paspaudimai, ir galimų „konkurentų“ sąrašas jau prieš akis. Žaisti „seklį“ dar niekada nebuvo taip paprasta.

Deja, neretai ieškoma to, ko nėra. 35 % apklaustųjų pripažino, kad jų įtarimai ir pavyduliavimas neturėjo jokio pagrindo. Bauginanti statistika: JAV dėl FB išsiskiria 1 iš 5 porų, Didžiojoje Britanijoje – 1 iš 3.

Socialiniai tinklai padeda darbe

Įdomus faktas: žmonių, kurie darbo metu prisijungia prie FB arba Twitter, darbingumas padidėja 9 %. Trumpos pertraukėlės socialiniuose tinkluose leidžia smegenims pailsėti (tačiau tik tuo atveju, jeigu šios pertraukėlės iš tiesų netrunka ilgai).

Socialiniai tinklai gali jus padaryti nelaimingus

Nemaža žmonių dalis jungiasi prie socialinių tinklų tam, kad pasidalintų su kitais teigiamomis emocijomis, maloniomis gyvenimo akimirkomis – jie kelia savo atostogų nuotraukas, džiaugiasi naujais pirkiniais, dalinasi smagiais video įrašais. Bėda ta, kad socialiniai tinklai kuriuo nors momentu virsta priešu – tyrimai rodo, kad besaikis mėgavimasis jų teikiamais malonumais apsisuka kitu kampu ir daro žmones priklausomus, apdovanoja juos tomis ypatybėmis, kuriomis jie iki to nepasižymėjo.


...bet būna ir atvirkščiai

Jūs galite pasigirti, didžiuotis prieš kitus tuo, ką turite – nauja šukuosena, nauju vaikinu arba mergina. Jūs galite pasakoti kitiems apie savo pasiekimus ir būti įvertinti. Nemaža dalis vartotojų užsuka į savo draugų profilius tam, kad galėtų sau pasikelti nuotaiką. Visa tai padeda geriau įvetinti save ir nuspalvinti gyvenimą ryškesnėmis spalvomis. Tačiau reikia būti atsargiems – socialiniai tinklai veikia kaip padidinimo stiklas: gerus dalykus jie padaro dar geresniais, o blogus – tik pablogina.

Jūs prarandate draugus

Socialinių tinklų sukeltas pavydas, dirglumas, nepagrįsti lūkesčiai, pyktis – gana įprastas dalykas. Visa tai parodo mus iš ne pačios geriausios perspektyvos.

Kad ir kokie socialiniai tinklai atrodytų patrauklūs, reikia nepamiršti, kad visaverčio bendravimo jie neatstos. Pasikvieskite ką nors išgerti puodelį kavos – jūs būsite išklausyti, jus palaikys. Dėmesio susitikus iš tikrųjų gaunama daug daugiau.

Socialiniai tinklai verčia žmones jaustis nevisaverčiais

75 % FB vartotojų yra nepatenkinti savo išvaizda. 51 % lygina savo nuotraukas su kitų vartotojų nuotraukomis. O juk visada yra kas nors, kas atrodo gražiau... Susitikus žmogų realiame gyvenime, atkreipiamas dėmesys ne tik į išvaizdą, bet ir į elgseną, sąmojį, intonacijas ir panašiai. O pagal ką žmonės vertinami socialiniuose tinkluose?

Kad labiau save vertintumėte, stenkitės skirti daugiau laiko tikram bendravimui – taip galėsite pasirodyti visu savo gražumu, atsiskleisti kaip asmenybė.

Socialiniai tinklai gali jus priversti pasijusti atstumtaisiais

Virtualių „draugų“ skaičius gali smarkiai nusmukdyti jūsų savivertę savo pačių akyse. Tarkim, išsiuntėte kam nors kvietimą draugauti, o jį atmetė; visi gavo kvietimą į renginį, o jus pamiršo. Situacijų, kai pasijusite atsidūrę „už borto“, gali būti daugybė.

Statuso atnaujinimas socialiniame tinkle – tas pats, kas cigaretė po sekso

Tai tiesiog būdas užpildyti netikėtą pauzę. Kai jūs ko nors laukiate, kai turite pertraukėlę arba ilsitės, kla klausimas: kuo užimti rankas ir galvą? 36 % apklaustųjų pabrėžė, kad savo puslapį jie atnaujina tiesiog iš nuobodulio. Vadinasi, nereikia labai rimtai vertinti visko, ką parašė draugai ir pažįstami – gali būti, kad jie tiesiog neturėjo ką veikti.

» Rašyti komentarą
» Komentarai
ingrida
2012-04-29 20:53
as i fb nueinu tik is neturejimo ka veikt, dazniausiai ir fb man nuobodu...
diediki
2012-04-28 11:38
as fb patikrinu, patikrinu niekada
masas
2012-04-27 16:51
as facebook patikrinu kas kokias 10 minuciu kazkokia priklausomybe jau
rimas
2012-04-27 16:51
del darbo efektyvumo tai labai abejoju