Statistikos duomenimis nuo nemigos kenčia maždaug 30% suaugusių žmonių. Daugumoje atvejų dėl to kaltas netinkamas gyvenimo būdas: didelis tempas, sukeliantis lėtinį nuovargį ir patiriamas stresas. Kaip nugalėti nemigą ir padėti organizmui tinkamai pasiilsėti?
Prieš kovojant su nemiga, pirmiausia reikėtų išsiaiškinti, kokios priežastys įtakojo jos atsiradimą. Anot psichoterapeutų ir neurologų, dažniausiai miego sutrikimai yra nuolatinis intelektualinį darbą dirbančių žmonių palydovas. Įprastinė situacija: kuo labiau žmogus pasineria į protinį darbą, tuo mažiau laiko lieka fiziniam. Protinis darbas išvargina emociškai, o fizinio aktyvumo trūkumas neleidžia organizmui “išlieti” sukauptos įtampos. Taip sukuriamas užburtas ratas.
Miegas – tai aktyvi smegenų veikla, kurios įgyvendinimui reikalingos organizmo jėgos. Kuomet sukauptos mintys nuolatos sukasi galvoje, užmigti praktiškai neįmanoma.
Paprastai, gydant įsisenėjusią nemigą, vartojami raminamieji, arba kitaip – migdomieji vaistai. Jie priverčia smegenis atsipalaiduoti, atsijungti ir galiausiai – užmigti. Tačiau tokiuose vaistuose slypi daugybė pavojų, pavyzdžiui tikimybė priprasti arba perdozuoti. Visame migdomųjų vaistų sąraše galima rasti ir tokių, kurie pagaminti miego hormono - melatonino pagrindu. Melatoninas gaminamas konkorėžinėje liaukoje (liauka, esanti galvos smegenyse, trečiajame smegenų skilvelyje) ir padeda kontroliuoti miego bei būdravimo ciklus ir motorinės veiklos aktyvumo pakitimus. Svarbu žinoti, kad melatoninas gaminasi tik tamsiu paros metu.
Nemigos metu natūralią melatonino gamybą blokuoja streso hormonai: kortizolis ir adrenalinas. Taigi pasireiškus nemigai pirmiausia reikia išmokti atsipalaiduoti tiek emociškai, tiek ir fiziškai. Ir tik tuo atveju, jei paprasti būdai nepadeda, reikėtų kreiptis į medikus arba pasikonsultuoti su vaistininku.
Vaistų stresui malšinti praktiškai nėra, todėl dažniausiai siūlomi augaliniai preparatai, maisto papildai, stiprinantys nervų sistemą, aprūpinantys organizmą reikalingais vitaminais ir mikroelementais. „Jaučiantiems streso ir nuovargio požymius, siūlome vartoti maisto papildus su aminorūgštimis, valerijonais, apiniais, melisomis, taip pat tokius, kurių sudėtyje yra B grupės vitaminų, triptofanų“, - sako rūpestinga „Gintarinės vaistinės“ vaistininkė Joana Griškevičienė, visuomet klientams pasiūlanti ir kitų, natūralių priemonių gerai savijautai užtikrinti. Pavyzdžiui, stengtis mažiau nerimauti, stresinėje situacijoje atlikti specialius kvėpavimo pratimus, nekaupti pykčio ir atidžiai stebėti savo savijautą bei gyvenimo būdą.
Štai keli paprasti atsipalaidavimo metodai:
Galvokite apie pozityvius dalykus. Pasistenkite pamiršti tai, kas dienos metu sukėlė stresą ar įtampą. Aplamai, stenkitės pamiršti dienos rūpesčius ir mintis nukreipkite į savo svajones.
Išsimaudykite vonioje. Tik atkreipkite dėmesį į tai, kad vanduo neturėtų būti labai karštas, į jį nereikėtų pilti jokių druskų, o maudytis galima ne ilgiau nei 15 minučių. Po maudynių reikėtų iš karto eiti miegoti.
Išgerkite pieno. Likus maždaug 2 valandoms iki miego, reikėtų nevartoti jokių nervų sistemą stimuliuojančių gėrimų: kavos, arbatos ar alkoholio. Cigarečių taip pat reikėtų atsisakyti. Geriant pieną išbandykite vieną gudrybę: gerkite per šiaudelį. Mokslininkai teigia, kad taip geriant įsijungia miego mechanizmas. Būtent dėl šios priežasties krūtimi maitinami kūdikiai taip greit užminga. Be to, pienas padeda melatonino sintezei.
Pasivaikščiokite gryname ore. Gydytojai teigia, kad grynas oras ir nedidelė fizinė veikla labai padeda užmigti. Juk ne veltui miestiečiai, pabuvoję gamtoje, dažniausiai į namus grįžta jusdami didelį nuovargį. Jei eisite pasivaikščioti, nepamirškite tuo pačiu palikti praviro lango, kad namai prasivėdintų.
Išbandykite aromaterapiją. Geriausiai įveikti stresą ir atsipalaiduoti padeda levandų, ramunėlių ir apelsinmedžio eteriniai aliejai. Tačiau jei toks nemigos gydymo metodas trunka ilgiau nei porą savaičių, eterinių aliejų kvapus būtina keisti.
Nepamirškite lytinių santykių. Paradoksalu, tačiau susidūrę su stresu, žmonės dažniausiai atsisako lytinių santykių. O juk būtent tai gali labai atpalaiduoti kūną ir padėti išsilaisvinti iš neigiamų emocijų.
2012-02-09 20:48