Pasaulyje vis labiau populiarėja skruzdėlių auginimas namuose: jos tampa naminiais gyvūnėliais, kuriais rūpinamasi. Tačiau ką daryti, kai šie padarėliai atsikrausto nekviesti ir siaubia virtuvę?
Galima rinktis agresyvias chemines priemones arba švelnesnius liaudiškus receptus. Patartinas būtent antrasis variantas – taip būsite ramūs, kad jūsų vaikai nesuvalgys nuodų ar chemikalai nepaklius į kvėpavimo takus.
Saldus masalas skruzdėlėms privilioti. Į puodelį įpilkite vandens su trupučiu medaus ir cukraus, puodelio kraštus taip pat apšlakstykite šiuo tirpalu. Gana greitai puodelis bus pilnas juodos arba rudos masės. Parinkite didesnio skersmens indą, kad padarėliams būtų patogu įlipti.
Uogienės spąstai. Reikia paimti šaukštą uogienės ir sumaišyti su nedideliu gabalėliu mielių. Skruzdės privalgo šio mišinio, mielės jų organizme plečiasi, kol galiausiai nekviesti svečiai žūva.
Saulėgrąžų aliejus. Kad skruzdės nepultų prie maisto produktų, išorinius indų ir maišelių (kuriuose laikomi produktai) kraštus patepkite saulėgrąžų aliejumi. Bent dėl šių maisto produktų galėsite būti ramūs.
Įvairūs lapai. Laukinių mėtų, pelynų, šeivamedžių lapai ir kreidos milteliai taip pat atbaido skruzdes. Pamėginkite ant skruzdžių takų padėti pomidorų stiebų (ne džiovintų, o nuskintų pomidorų kerų, t. y. ne vaisių). Jos nemėgsta pomidorų skleidžiamo kvapo. Nemaža dalis išbandžiusiųjų tikina, kad skruzdės po šios staigmenos iškart dingo.
Kreida. Sutrinkite gabalą kreidos ir pabarstykite skruzdžių pamėgtose vietose. Šį metodą būtina taikyti lygiagrečiai su kitu skruzdžių naikinimo metodu, nes kreida skruzdžių neišnaikina, tik išvaiko jų „suvažiavimus“.
Valgomoji druska. Skruzdės nemėgsta valgomosios druskos. Pabarstykite jos ant jų takelių ar prie buveinės. Būdami gamtoje, druskos galite paberti aplink stalą, kad skruzdės neliptų į maistą.
Skruzdės namuose – mūsų pačių kaltė
Kauno visuomenės sveikatos centras informuoja: jei kruopščiosios skruzdės-darbininkės ima vis dažniau lankytis žmonių namuose, kalti patys šeimininkai. „Jeigu namuose pilna maisto, kuris lengvai prieinamas, kodėl gi nepasivaišinus ir neparnešus gardumynų kitiems skruzdžių lizdo gyventojams? Kieme paliktas dubenėlis su vandeniu gali tapti ne tik skruzdžių troškulio malšinimo šaltiniu, bet ir plaukymo baseinu. Į žmogaus būstą sodo skruzdėlės užklysta ieškodamos maisto (ypač saldumynų), ir jei jau viena skruzdėlė aptiko gardų kąsnelį, galima tikėtis ištisos skruzdžių armijos antplūdžio, nes naudinga informacija apie maisto atsargas bus perduota ir kitoms. Skruzdėles domina bet koks maistas, kurį galima rasti neuždengtuose induose, naminių gyvūnų dubenėliuose, šiukšlių dėžėse“, – rašoma centro svetainėje.
Čia pat pateikiami būdai, kaip galima išvengti skruzdėlių:
- Laikykite maistą sandariai uždarytą, skruzdėlėms neprieinamose vietose.
- Reguliariai valykite virtuvės baldų paviršius ir grindis, kad skruzdės neaptiktų maisto likučių.
- Nepalikite maisto ir vandens likučių naminių gyvūnų dubenėliuose.
- Augalus apklijuokite juostelėmis lipniu paviršiumi, jei skruzdės „užsiiminėja alpinizmu“ ant jūsų kambarinių augalų.
- Užtaisykite visus plyšius namo pamatuose, kad skruzdės neįsirengtų ten savo būsto.
- Sode reguliariai surinkite nukritusius vaisius ir uogas, laiku nuskinkite pernokusius vaisius, kurie vilioja skruzdėles ir skatina jas lipti į medžius.
- Yra augalų, skleidžiančių skruzdėlėms nemalonų kvapą. Norint atbaidyti sodo skruzdėles, ant takų, prie įėjimo į šiltnamius ar tarplysviuose verta pamėtyti išgenėtų pomidorų ūglių arba vystančių šeivamedžio ūglių ir lapų.
- Skruzdėlėms taip pat nepatinka kavos tirščių kvapas.
- Juokaujama, kad skruzdės negyvena kartu su tarakonais. Tad jei norite jų atsikratyti, užsiveiskite tarakonų (tik prieš tai išbandykite jau išvardintus liaudiškus patarimus).
2021-04-20 14:43