XXI amžiaus rykštė – ligos, kurias išprovokuoja gyvenimo būdas

 XXI amžiaus rykštė – ligos, kurias išprovokuoja gyvenimo būdas

Šiuolaikinė medicina, aukšti higienos standartai ir visuotinė vakcinacija leido įveikti daugelį ligų, kurios mūsų proseneliams buvo mirtinos. Tačiau ryškėja naujos tendencijos – įtemptas gyvenimo tempas, natūralaus kasdienio fizinio aktyvumo trūkumas, nevisavertė mityba, neatsakingas medikamentų vartojimas, netgi globalizacija. Tai veiksniai, kurie išprovokuoja „naujos kartos“ ligas.
 
Medicinos ir chirurgijos centro „Northway“ užsakymu bendrovės TNS LT atliktas lietuvių požiūrio į rūpinimąsi sveikata tyrimas atskleidė, kad lietuviai ligas linkę skirstyti į „rimtas“ ir „nerimtas“. Nerimą kelia tendencija, kad dėl „nerimtųjų“ ligų nesikreipiama į gydytojus. Dar daugiau, dalį sveikatos negalavimų žmonės priskiria natūraliam senėjimo procesui arba su savo liga taip susigyvena, kad jos jau nebelaiko liga, kaip kad regos sutrikimų ar alergijos. Vis dėlto sekti savo sveikatos būklę, dalyvauti prevencinėse programose, kasmet atlikti tyrimus pravartu kiekvienam, o profesionali gydytojo konsultacija gali laiku užkirsti kelią rimtesnėms ligoms ir pagerinti gyvenimo kokybę.
 
Ligos „jaunėja“

Širdies kraujagyslių ligos, cukrinis diabetas, virškinimo sutrikimai – tai ligos, kurios mūsų visuomenėje per pastarąjį dešimtmetį pasiekė epideminį lygį. Antro tipo cukraligė, dar neseniai buvusi išimtinai suaugusiųjų liga, įsisuko ir į vaikų tarpą. Vaikai taipogi kenčia nuo kraujospūdžio sutrikimų, o alergijos juos kamuoja netgi dažniau nei suaugusius. „Šios ligos daugiausia nulemtos šiuolaikinio gyvenimo būdo – perteklinio nekokybiško maisto vartojimo, nejudrumo, emocinės sveikatos sutrikimų“, – teigia Valerijus Morozovas, „Northway“ medicinos ir chirurgijos centro gydytojas. „Negalima vienareikšmiškai pasakyti, kurios ligos paūmėjo paskutiniais dešimtmečiais, tačiau metabolinės ligos yra didžiausią susirūpinimą kelianti grupė. Ir šias ligas gali koreguoti mūsų taisyklinga gyvensena,“ – sako jis.

2 psl. »

Komentarai

Ar žinote, kad...

Vidutiniškai suaugęs žmogus turi apie 100 milijardų smegenų ląstelių, iš kurių apie 85000 prarandame kasdien. Jei visas savo smegenų ląsteles sujungtume į siūlą, jo užtektų nuo čia iki saulės ir atgal..

Kitas faktas