Visuomenėje lytiškai plintančios ligos sąvoka yra dažnai interpretuojama klaidingai, nes manoma, jog tai yra lytiniu keliu perduodami mikrobai, kurie sukelia tam tikrus simptomus, kaip perštėjimas bei nemalonus kvapas. Iš tiesų, lytiškai plintančios infekcijos yra infekcijos, kuriomis galima užsikrėsti bet kokiu lytiniu būdu: vaginaliniu, oraliniu, analiniu. Šios infekcijos labai ilgai gali tūnoti žmogaus organizme be jokių simptomų, todėl jis net nežinos, jog yra užsikrėtęs. Apie lytiškai plintančias infekcijas bei jų sukeliamas ligas kalbame su „Antėja laboratorija“ direktore laboratorinei medicinai ir laboratorinės medicinos gydytoja Egle Marciuškiene.
– Kokios yra dažniausios lytiškai plintančios infekcijos?
– Dažniausia lytiškai plintanti infekcija pasaulyje ir Lietuvoje yra Chlamydia trachomatis. Antroje vietoje – sifilis, trečioje vietoje – gonorėja. Kitos pasitaikančios infekcijos yra trichomonozė bei Mycoplasma genitalium, tačiau labai dažnai pamirštama apie žmogaus papilomos viruso infekciją, kuri gali sukelti ne tik karpas, bet ir onkologinius susirgimus. Tarp žmogaus papilomos viruso bei gimdos kaklelio vėžio yra randamas glaudus ryšys.“, – teigia gydytoja.
– Kokias komplikacijas gali sukelti lytiškai plintančios infekcijos?
– Lytiškai plintančios infekcijos yra pavojingesnės moterims, nes sukelia uždegiminę dubens ligą, o sergant ją – gali susiformuoti sąaugos ir išsivystyti
– Didžiausias problemas lytiškai plintančios infekcijos sukelia moterims, sukeldamos uždegiminę dubens ligą, kada, uždegimo metu, gali susiformuoti sąaugos, tada išsivysto žarnų nepraeinamumas ir, žinoma, gali užakti arba susiaurėti kiaušintakiai, ir tuomet moteriai išsivysto nevaisingumas.
– Koks LPI poveikis nėščiai moteriai ir jos vaisiui?
– Prieš norint pastoti, labai svarbu atlikti lytiškai plintančių ligų tyrimus, kadangi šios infekcijos gali būti perduodamos vaisiui, o gimdymo metu – naujagimiui.
– Kokia LPI diagnostikos svarba?
Gydytoja teigia, jog lytiškai plintančių infekcijų diagnostika yra itin svarbi šioms žmonių grupėms: nėščiosioms, turėjusiems atsitiktinių nesaugių lytinių santykių, bei žmonėms, kurie turi daug lytinių partnerių. Taip pat lytiškai plintančios infekcijos yra labai paplitusios tarp žmonių, kurie turi analinių santykių. Jeigu žmogus priklauso bent vienai aukščiau išvardintai grupei, labai svarbu išsitirti, nes anksti nustačius infekciją, ją galima lengviau išgydyti, sumažėja komplikacijų tikimybė bei infekcijos perdavimo vaisiui arba naujagimiui. Nustačius lytiniu keliu plintančią infekciją, labai svarbu gydyti ne tik patį žmogų, bet ir jo partnerį.
– Kada po nesaugaus lytinio akto yra tikslinga tirtis dėl LPI?
– „Jeigu turėjote nesaugius lytinius santykius, visuomet pasikonsultuokite su gydytoju ir jis jums patars, kada yra tikslinga atlikti tyrimus, nes rekomenduojamas minimalus „langas“ kiekvienai infekcijai yra skirtingas“, – pasakoja gydytoja.
Įtarus sau ar partneriui lytiškai plintančią infekciją – kreipkitės į „Antėja laboratorija“, mes Jums galime padėti. Būkite ramūs PRIEŠ ir PO.
Daugiau informacijos apie „Antėja laboratorija“ lytiškai plintančių ligų tyrimų programas bei molekulinės diagnostikos (PGR) tyrimus rasite čia: lytiškai plintančių ligų tyrimai ir PGR tyrimai.
Brangiausias – laiku neatliktas tyrimas!
40-50 % žmogaus kūno šilumos gali būti išvėdinta per galvą (be kepurės), nes galvoje yra labai daug kraujagyslių
Kitas faktas
Komentarai