Senatvės džiaugsmai: kuo užsiimti sulaukus pensinio amžiaus?

Senatvės džiaugsmai: kuo užsiimti sulaukus pensinio amžiaus?

Sėdėti tarp keturių sienų, žiūrėti televizorių, gadintis sveikatą ir rūgti – ne pats geriausias pasirinkimas pensininkams. Tokiame amžiuje atsiranda gana daug laisvo laiko. Išnaudokite jį smagiai, įdomiai ir prasmingai!

Anūkų auklėjimas

Šis užsiėmimas labiausiai tinka dailiosios lyties atstovėms, nors niekas nesako, kad seneliai turi likti nuošalyje. Padėkite savo vaikams prižiūrėti jūsų anūkus, veskite juos į darželį, būrelius ir pan. Kas gali būti geriau, negu jaustis reikalingam (ypač – savo šeimai)?

Privalumai: kaip rodo statistika, su anūkais užsiimantys seneliai ir senelės gyvena ilgiau, jaučiasi laimingesni.

Darbas sode

Sode nieko neveikti neišeis – čia visada atsiras kokių nors darbelių ir reikalų: tai reikia supurenti lysvę, tai palaistyti sodinukus, tai paravėti ar pataisyti išgriuvusią tvorą… Taip daugiau laiko praleidžiama lauke, gryname ore, galima pasimėgauti gamta.

Privalumai: sodas – puiki geros savijautos palaikymo priemonė. Na, o kur dar ekologiški švieži vaisiai ir daržovės, žalumynai… Galima priruošti vitaminų atsargų žiemai visai savo šeimai.

Savanorystė

Pasijusti reikalingam galima ir savanoriaujant: pagalvokite, kiek aplinkui likimo nuskriaustų vaikų, artimųjų neturinčių neįgalių senukų ar benamių gyvūnų. Galite padėti gatvėje atsidūrusiems keturkojams rasti naujus šeimininkus ir pan. Variantų – daugybė.

Privalumai: neatlygintinas visuomenei naudingas darbas padeda pamiršti asmenines problemas ir ligas, įkvepia, motyvuoja, verčia pasijusti svarbiam, reikalingam, suteikia gyvenimui prasmę. Beje, kaip rodo Mičigano universiteto atlikti tyrimai, mirštamumas tarp tų, kurie užsiima labdara ir savanoryste, mažesnis net 40%, lyginant su tais, kurie gyvena tik dėl savęs.

Patirties ir žinių perdavimas

Rašykite memuarus, susitvarkykite nuotraukų albumus, sudarykite genealoginį medį, surašykite viską, ką žinote apie savo tėvus. Šios žinios neturi prapulti!

Privalumai: tokia veikla nuteikia optimistiškai, padeda gyvenime atversti naują puslapį. Jūsų giminės (labiausiai – vaikai), draugai ir pažįstami greičiausiai įvertins jūsų darbą.

Vidinis tobulėjimas ir vystymasis

Mokytis niekada nevėlu. Susidarykite planą, pradėkite skaityti knygas ir užpildykite spragas. Išmokite naudotis kompiuteriu ir internetu, jeigu dar nespėjote to padaryti (juk dabar juo galima ne tik užsirašyti pas gydytoją, bet ir užsisakyti prekes, paslaugas, pažiūrėti, kur pigesni vaistai ir t.t.). Mokykitės užsienio kalbų (savarankiškai ar grupėse), užsirašykite į jogos pamokas, masažo kursus arba mokykitės vairuoti automobilį.

Privalumai: mokymasis lavina atmintį ir smegenis, praplečia akiratį, praturtina jūsų žinias.

Darbas

Jeigu jaučiate, kad esate kupini jėgų, dar galite padirbėti. Ankstesnis darbas buvo kančia? Įgykite naują profesiją. Svarbiausia – kad ji teiktų jums džiaugsmą, net jeigu nebus labai gerai apmokama. Galima dirbti namuose arba įsidarbinti nepilnu etatu. Pažiūrinėkite skelbimus laikraščiuose ar internete – greičiausiai rasite ką nors, kas jums tiks ir patiks.

Privalumai: darbas leidžia pajusti, kad esate naudingi visuomenei, be to, papildomos pajamos kišenės pensiniame amžiuje tikrai niekada neplėšo.

Fizinis aktyvumas

Bėgant metams žmogus linkęs pilnėti, o su nereikalingais kilogramais daugėja ir ligų. Įpraskite kiekvieną  rytą pradėti mankšta, lankykite baseiną, kasdien pasivaikščiokite pėstute. Galite įsigyti žingsniamatį: kad jaustumėtės gerai, kasdien turėtumėte nueiti 10 000 žingsnių.

Privalumai: fizinis aktyvumas – pats geriausias būdas pagerinti sveikatą ir nuotaiką.

Bendravimas

Kiauras dienas sėdėti namuose kenksminga ne tik fizinei, bet ir psichinei sveikatai. Užsirašykite į šokių pamokas, paieškokite draugų ir senų pažįstamų socialiniuose tinkluose, pradėkite rašyti tinklaraštį arba dienoraštį ir dalinkitės savo mintimis, išgyvenimais bei patirtimi su kitais.

Privalumai: bėgant metams pažinčių ratas, deja, vis mažesnis, o megzti naujas yra sudėtingiau, negu jaunystėje. Bendravimas su naujais žmonėmis padės jums džiaugtis gyvenimu.

Nauji pomėgiai

Jeigu jūs kuo nors domitės ir mokate ką nors daryti savo rankomis, jums labai pasisekė! Užsiimkite tuo, kam anksčiau nepakakdavo laiko. Gal anksčiau norėjote išmokti lieti akvarelę, tapyti arba daryti kokius nors rankdarbius, arba išmokti groti kokiu nors muzikos instrumentu? Kaip viso to išmokti? Nueikite į  artimiausią knygyną – tikrai rasite naudingos ir įdomios literatūros, padėsiančios įgyvendinti seną svajonę. Galima pradėti lankyti kursus arba paieškoti reikalingos medžiagos internete.

Privalumai: hobis ne tik suteikia džiaugsmo ir vidinio pasitenkinimo, bet taip pat gali padėti neblogai užsidirbti.

Būkite sveiki ir laimingi!

Komentarai