Karas Ukrainoje: kaip išsaugoti vidinę ramybę ir nepalūžti

Karas Ukrainoje: kaip išsaugoti vidinę ramybę ir nepalūžti

Vasario 24 diena buvo lemtinga visam pasauliu – Rusijos kariai įsiveržė į Ukrainą. Nors šis įvykis tikrai atsiras istorijos vadovėliuose, bet jis taip pat neabejotinai įsirėš ir lietuvių širdyse. Prasidėjus kariniams išpuoliams, internetą užplūdo nuotraukos ir vaizdo įrašai su sprogimų, aukų ir griuvėsių vaizdais. Tokia didžiulė tragedija, vykstanti mūsų šalies pašonėje, sukelia daugybę nemalonių jausmų – žmonės jaučia neviltį, nerimą, baimę ir gailestį. Kaip nepalūžti vykstant sukrečiantiems įvykiams ir išsaugoti savo vidinę ramybę?

 

Ribokite informacijos srautą

 

Psichinės sveikatos specialistas Rupert Saunders teigia, kad šiuo metu internete gausu sukrečiančių vaizdų iš Ukrainos, todėl būtina riboti laiką leidžiamą naujienų portaluose ir socialiniuose tinkluose. Jis pataria laikyti telefoną toliau nuo savęs ir vietoje nuolatinio naujienų tikrinimo, užsiimti mėgstama veikla – išeiti pasivaikščioti, pasikalbėti su draugais, pažiūrėti filmą.

 

Kitas svarbus aspektas, kai jau skaitote naujienas, būtina rinktis patikimus naujienų portalus, kurie neplatina „melagienų“. Kadangi vyksta karas, internete gausu dezinformacijos ir klaidingų naujienų, bandoma sukelti dirbtinę paniką bei susipriešinimą visuomenėje. Rinkitės patikimus, Lietuvos bei užsienio naujienų portalus, kurie neplatina prorusiškos informacijos.

 

Laikykitės kasdienio ritmo

 

Rupert Saunders teigimu, vyraujant chaosui pasaulyje, labai naudinga turėti aiškų dienos ritmą, mat tai suteikia šiokio tokio užtikrintumo ir pasitikėjimo savimi, situacija atrodo šiek tiek labiau kontroliuojama ir stabili. Ekspertas sako, kad daug išradingumo nereikia, užtenka kasdien keltis tuo pačiu metu ir tam tikrą valandą išeiti pasivaikščioti.

 

Judėkite

 

Daugybė tyrimų rodo, kad fizinis aktyvus skatina laimės hormonų gamybą ir išsiskyrimą, mažina nerimą ir gerina miego kokybę. R. Saunders teigimu, joga, meditacija, kvėpavimo pratimai, bėgiojimas, plaukimas ir panašiai, yra paprastos, bet labai veiksmingos priemonės kovojant su neramiomis mintimis ir nemaloniais, nerimo sukeltais, kūno pojūčiais ar net nemiga.

 

Labai svarbu vengti raminimosi alkoholiu ar kitais kvaišalais. R. Saunders pasakoja, kad nors svaigalai gali kurį laiką padėti pasijusti geriau, ilgalaikėje perspektyvoje, jie situaciją tik pablogins.

 

Nevenkite ašarų

 

Matant kas šiuo metu vyksta pasaulyje, visiškai normalu jausti nerimą, taip pat normalu verkti. „Esame žmonės. Emocijos turime ne be priežasties. Jei jaučiate poreikį, tikrai verta išsiverkti ir išlieti savo jausmus“, – sako R. Saunders.

 

Tyrimai rodo, kad verkiant, išsiskiria endorfinai, todėl išliejus susikaupusias ašaras, žmonės pasijunta geriau.

 

Nebūkite vienas

 

Sunkiomis akimirkomis, buvimas drauge yra kaip niekada svarbus. Ekspertų teigimu, bendrystė ir ryšys tarp žmonių, lengvina sunkumų naštą, didina pasitikėjimą savimi, bendruomeniškumo jausmą ir stiprina vienybę.

 

R. Saunders pasakoja, kad žmonėms, kurie niekada nėra susidūrę su karu, dabar iškyla daugybę abejonių ir klausimų. Labai svarbu nenuleisti rankų ir nepasiduoti norui užsisklęsti savyje. Specialistas teigia, kad naudinga laiką leisti su kitais žmonėmis, kalbėtis apie karo sukeltus jausmus ir mintis.

 

Padėkite kenčiantiems

 

Šiuo metu, labai svarbu puoselėti bendruomeniškumo ir vilties jausmus. Kamuojant tamsioms mintims, galite nuo jų vaduotis padėdami kitiems. Prisijunkite prie savanorių grupių raudonajame kryžiuje, karite ar kitur. Tai įprasmins kasdienybę ir teiks vilties, pasijusite bendruomenės dalimi.

Komentarai (1)

Pabaiga 2022-03-05 23:52
Putinas jaučia savo pabaigą, jaučia, kad jis yra nurašytas, paaukotas, ir pralošė gyvenimo karą. Tai desperacijoje esančio žmogaus psichozė.