Šilta vasara – poilsio metas mūsų kūnui, bet ne odai: ją kasdien veikia intensyvūs saulės spinduliai, aplinkos dulkės, stresas... Nors odos senėjimas, atrodytų, natūralus procesas, tačiau per anksti pasireiškę senstančios odos požymiai gali išgąsdinti ir sukelti ir psichologinių barjerų. Gera žinia tai, kad pristabdyti odos pokyčius vis dėlto galima – tereikia susirūpinti laiku ir atkreipti dėmesį ne tik į pirmąsias raukšles.
Gydytoja dermatovenerologė Inga Kisielienė sako, kad nors odos senėjimas yra natūralus procesas, priešlaikinius odos senėjimo požymius – elastingumo praradimą, sausėjimą, šiurkštumą, raukšles, pleiskanojančius odos plotus – gali paskatinti mūsų įpročiai, vienas jų – besaikis kaitinimasis saulėje.
„Vos pasikaitinus saulėje galima pastebėti, kad oda tampa lygesnė ir gražesnė – sumažėja bėrimų, spuogų, pleiskanojančių plotų. Šis poveikis matomas todėl, nes saulės spinduliai mažina uždegiminius procesus, tačiau tai yra labai laikina. Tiesioginiai saulės spinduliai pažeidžia odoje esančias elastino ir kolageno skaidulas, todėl po kelerių metų išryškėja tikrieji rezultatai – oda praranda elastingumą, stangrumą“, – paaiškina gydytoja ir net debesuotą vasaros dieną pataria pasirūpinti apsauginiu kremu, nuo saulės užtikrinančiu bent SPF 30 apsaugą.
Nors vasara yra atostogų ir atsipalaidavimo metas, vengti streso bei pakankamai ilsėtis labai svarbu ištisus metus, mat odos ir nervų sistemos ryšys yra labai glaudus. „Lėtinis stresas, veikdamas mūsų endokrinines liaukas, skatina streso hormonų, pavyzdžiui, kortizolio išsiskyrimą, taip pat daugėja laisvųjų radikalų, todėl ląstelės greičiau sensta ir lėčiau atsinaujina“, – pažymi gydytoja I. Kisielienė.
Ženklai – ir organizmo viduje
Pasak gydytojos dermatovenerologės, moterų odos būklei didelę reikšmę turi ir moteriški hormonai, skirtingais gyvenimo tarpsniais vis kitaip veikiantys odą. Odos būklei turi įtakos augimo hormonas melatoninas, dihidroepiandrosteronas, o ypač – estrogenų kiekis, todėl nėštumo metu moterys gali džiaugtis lygesne oda.
„Nėštumo metu padidėja estrogenų kiekis, kuris sumažina oksidacinio streso procesus, todėl oda tampa elastingesnė ir stangresnė. Menopauzės metu šių hormonų kiekis sumažėja, kas ir lemia odos senėjimo požymių išryškėjimą“, – paaiškina gydytoja dermatovenerologė I. Kisielienė.
Papildyti estrogeno atsargas organizme galima ir įvairiai bei subalansuotai maitinantis. Estrogeno gausu linų sėmenyse, abrikosuose, ankštinėse daržovėse – žirneliuose, pupelėse, avinžirniuose.
Atpažinti požymius
Norint apsaugoti odą nuo priešlaikinio senėjimo labai svarbu išmokti kontroliuoti stresą, pakankamai ilsėtis, atsisakyti žalingų įpročių, subalansuotai maitintis, gerti daug vandens, nepiktnaudžiauti saulės voniomis, saugoti odą nuo aplinkos taršos. Nors gali atrodyti, jog šie veiksniai teršia tik odos paviršių, ji veikiama ir iš vidaus.
„Dėl pačių paprasčiausių mūsų įpročių lėtėja odos ląstelių atsinaujinimas bei kolageno ir elastino gamyba, todėl mūsų oda praranda stangrumą, tampa nebe tokia skaisti, pradeda pilkėti, atsiranda pigmentinių dėmių, o mažėjant elastingumui oda pradeda greičiau raukšlėtis“, – paaiškina vaistininkė Regina Molotkova.
Specialistė atkreipia dėmesį, kad pirmasis priešlaikinio odos senėjimo požymis yra jos vytimas. „Odos vytimo simptomai atsiranda daug anksčiau nei pirmosios raukšlės – oda pamažu praranda gyvybingumą, tampa mažiau elastinga, atrodo sausa ir papilkėjusi“, – vardija vaistininkė ir pastebėjus bent vieną iš jų pataria intensyviau rūpintis oda į pagalbą pasitelkiant drėkinančius kremus, serumus su hialurono rūgštimi, veido valymus, masažą bei drąsiai konsultuotis su sveikatos specialistais.
Intensyvi kompleksinė odos priežiūra reikalinga vos pastebėjus pirmuosius senėjimo simptomus, tačiau palaikyti gerą odos būklę reikėtų dar anksčiau, kai jokių požymių dar nematyti. Tam naudingiausi A, C, E vitaminai.
„Vitaminas A veikia kaip antioksidantas – saugo organizmą nuo kenksmingo laisvųjų radikalų poveikio, padeda saugoti odą nuo saulės nudegimų, pasirūpina elastingumu. Vitaminai E ir C saugo odą nuo senėjimo, ypač stiprų poveikį turi C vitaminas, t. y. askorbo rūgštis, padedanti užtikrinti kolageno gamybą organizme, o būtent jis atsakingas už jaunystę, sveiką odos struktūrą, lygumą, elastingumą“, – sako vaistininkė.
Knarkimo problemos nekankina kosmonautų. Nesvarumo būsenoje išnyksta ne tik ši, bet ir kitos su miegu susijusios problemos.
Kitas faktas
Komentarai