Kaip priaugti svorio?

Kaip priaugti svorio?

Yra tūkstančiai moterų ir vyrų, besikankinančių dėl antsvorio. Bet ne ką mažiau ir tokių, kuriems didžiausia problema – jų liesumas. Daugelis apkūnių žmonių ryžtasi kreiptis į specialistus patarimo, kaip atsikratyti nereikalingų kilogramų, o priešingų bėdų kamuojamieji nedrįsta „trukdyti“ medikų, kol prispaudžia rimtos sveikatos problemos.
 
Išmokite prisiimti kaltę
 
Gydytojai dietologai žmones, kenčiančius dėl svorio trūkumo, priskiria ektomorfams – sudėjimo tipui, kurio atstovams būdingi ilgi kaulai, ilgi ploni raumenys, siaura krūtinė bei pečiai ir greitesni su nervų impulsais susiję procesai. Tokie asmenys būna emocingi, greičiau patiria stresą, blogai miega, skundžiasi prastu apetitu. Ir, tarsi to būtų maža, jų organizmo medžiagų apykaita itin sparti. Ar bereikia geresnio „rinkinio“ tapti potencialiu sudžiūvėliu?

O juk prie viso šito dar neišvengiamai prisideda daugybė netinkamų įpročių, kurių nė už ką nenorime atsikratyti, nes dažnai nė nesuvokiame turintys. Pavyzdžiui:

– atkakliai ignoruojame pusryčius, nesilaikome dienos režimo, valgome bet ką ir bet kada;
– į bet kokius įvykius, net menkiausias smulkmenas, reaguojame pernelyg audringai ir ūmiai;
– visiškai nemokame atsipalaiduoti, nuolat aukojame miegą ir poilsį tariamai neatidėliotiniems gyvybiškai svarbiems darbams.

Liesų žmonių problema ne tik ta, kad jie galbūt valgo per mažai, per retai arba maitinasi netaisyklingai. Daug dažniau tam, kad pagaliau priaugtų „kritinės masės“, jiems būtina pakeisti ir savo gyvenimo būdą, ir kasdienius įpročius, – tiesą sakant, pasikeisti pačiam ir iš esmės tapti kitu žmogumi.
 
Trys svarbiausi žingsniai
 
Visiška emocijų kontrolė ir visavertis miegas. Gydytojai dietologai pataria pasirūpinti ir psichologine stimuliacija – pavyzdžiui, pasikabinti prie lovos ar ant šaldytuvo, jūsų nuomone, idealios figūros moters ar vyro nuotrauką. Kad tik nubudę pirmiausia pamatytumėte šią „reklamą“ ir prisimintumėte, kokie norite būti. Skamba juokingai, tačiau jūsų pasąmonei ir organizmui tai bus galingas stimulas.

Taisyklingai ir profesionaliai sureguliuotas treniruočių ciklas. Jeigu koks nors „specialistas“ jums patars mažiau judėti ir daugiau valgyti, kad priaugtumėte svorio, iškart vykite jį šalin! Didinti kūno masę reikia pradėti nuo raumenų masės didinimo. Tik taip jausitės sveiki ir pasitikintys savimi. Be to, jūsų būsimai naujajai figūrai reikalingas patikimas ir dailus karkasas.

Suprantama, sportuoti reikėtų pradėti tik pasikonsultavus su specialistais, tarp jų – ir savo darbą išmanančiu treneriu. Auginant svorį būtina derinti jėgos pratimus su lengva aerobika (nebūtinai tikra – puikiausiai tiks pasivaikščiojimai gryname ore, plaukymas, šokiai ir bet kokia kita ne pernelyg intensyvi fizinė veikla, teikianti jums malonumą).

Mitybos režimas. Pradėkite rašyti maisto dienoraštį. Jis privers susimąstyti, ką valgote ir kodėl. Neskaičiuokite kalorijų – užrašykite tik maisto kiekį, valgymo laiką ir svarbiausia – priežastį, dėl kurios valgote. Paskui galėsite išanalizuoti užrašus ir lengvai pastebėsite, kokius mitybos įpročius galbūt derėtų keisti ar bent pakoreguoti.

Pats naudingiausias patarimas šiame etape būtų nepersistengti. Pradėti valgyti 5–7 kartus per dieną vietoj įprastų 2–3 iš pradžių būna sunku. Taigi būkite tam pasiruošę ir jokiu būdu nebandykite reto valgymo kompensuoti didelėmis maisto porcijomis. Prie naujo gyvenimo būdo pratinkitės pamažu, etapais. Pavyzdžiui, pirmąją savaitę valgykite triskart per dieną, antrąją jau pabandykite keturis. Tačiau jums gali būti patogiau pridėti vieną papildomą valgį ne kas savaitę, bet kas dvi ar tris. Svarbu, kad pereinamasis laikotarpis būtų kuo sklandesnis ir nesukeltų organizmui streso.
 
Baltymai ir angliavandeniai
 
Kaip ir kiekvienam su antsvoriu kovojančiam žmogui, taip ir norinčiajam priaugti svorio, labai svarbu žinoti, kiek baltymų, angliavandenių ir riebalų jis turėtų gauti su maistu, kad pasiektų norimą rezultatą.

Jeigu laikotės dietos tam, kad pastambėtumėte, jums būtinas maistingųjų medžiagų kiekis yra 12 proc. baltymų, 58 proc. angliavandenių ir 30 proc. riebalų.

Taip pat svarbu nepamiršti, kad, kaip ir metant svorį, esminis dalykas yra ne suvalgomo maisto kiekis, o jo kaloringumas. Skirtumas tik toks, kad, trokštant sulieknėti, kaloringumą reikia pamažu mažinti (kas savaitę – maždaug 200–300 kilokalorijų), o siekiant priaugti kilogramų – priešingai, jį didinti. Pirmuoju atveju tikslas yra „pramušti“ medžiagų apykaitą, kad ji pradėtų sparčiau darbuotis, antruoju – ją pristabdyti.

Tačiau itin svarbu viską daryti neskubant. Patiekalų kaloringumo nedidinkite kas savaitę – tiks ir kas mėnesį. Atminkite: bet kokie staigūs pokyčiai neišvengiamai sukelia tokią pat staigią atsakomąją organizmo reakciją, ir jis, žaibiškai prisitaikęs prie naujų sąlygų, pereina į vadinamąją plato stadiją – savotišką ramybės būseną. Tuomet plėšykitės nesiplėšę, jokių figūros pasikeitimų nesulauksite.

Turite būti pasiruošę tam, kad raumenų masės auginimas užtruks ne mėnesį ir net ne du, ir per tą laiką progresas sustos gana dažnai. Taigi neskubėkite pulti į neviltį kaskart, kai užlipę ant svarstyklių pamatysite, kad jūsų svoris toks pat, koks buvo prieš savaitę ar dvi – tai normalu.

Komentarai

Ar žinote, kad...

Lietuvoje iš tūkstančio gyventojų nuo gripo pasiskiepija vidutiniškai 30 asmenų, Latvijoje - 65, Estijoje – 52 asmenys. Tuo tarpu JAV tūkstančiui gyventojų tenka net 250 pasiskiepijusių, Europoje vidutiniškai – 177.

Kitas faktas