Oniomanija – tai nenumaldomas noras pirkti, nepriklausomai nuo to, kokios bus pasekmės, ar pirkinys iš tiesų reikalingas ir pan. Apsipirkinėjimas tampa laisvalaikio ledimo būdu, pramoga ir gyvenimo tikslu. Tokia priklausomybė sukelia daugybę problemų ir liaudiškai vadinama „šopoholizmu“.
Įdomu tai, kad JAV pirmauja pasaulyje pagal priklausomų nuo apsipirkinėjimo žmonių skaičių (ten jų yra net 15 milijonų. Dar 55 milijonai yra pavojingai priartėję prie „šopoholizmo“ ir bet kada gali tapti priklausomi).
Tuo tarpu galvoje...
Mokslininkams pavyko išmatuoti priklausomų nuo apsipirkinėjimų žmonių galvos smegenų žievės aktyvumą būtent toje dalyje, kuri yra atsakinga už sveiką protą ir racionalų mąstymą. Rezultatai parodė, kad apsipirkinėjant gebėjimas racionaliai mąstyti beveik visiškai išnyksta, o įtampa stityse, atsakingose už emocijas, smarkiai išauga.
„Šopoholizmo“ priežastys
Visų problemų šaknų paprastai tenka ieškoti vaikystėje. Oniomanija – ne išimtis:
Pasekmė – savęs nuvertinimas. Savivertę galima bent trumpam pakelti nusipirkus naują daiktą (batus, kosmetikos priemonę, aksesuarą ar papuošalą), tačiau neilgai trukus pradedama save graužti dėl veltui iššvaistytų pinigų. Apima depresija, iš kurios išsikapstyti padeda tik apsipirkinėjimas. Trumpai tariant, išeina uždaras ratas, iš kurio ištrūkti būna labai sunku.
Atlikite testą
Riba tarp pomėgio „tiesiog“ apsipirkinėti ir „šopoholizmo“ labai plona. Reikėtų atkreipti dėmesį į šiuos požymius:
Jeigu galite sau pritaikyti bent tris iš šių požymių, reikėtų pasikonsultuoti su specialistu.
Liežuvis turi apie 9000 skonio receptorių. Skonis geriausiai skiriamas esant 24 laipsniams Celsijaus
Kitas faktas
Komentarai