Dauguma neįsivaizduoja dienos be socialinių tinklų, realų bendravimą keičia trumposios SMS žinutės ir vaizdo skambučiai – taigi, kaip išmanieji renginiai pakeitė mūsų gyvenimus?
Ar išmanieji įrenginiai sunaikino naująją kartą?
„Igen“ knygoje rašoma, kad gimusieji po 1995 metų yra „ant psichinės sveikatos krizės slenksčio“ - tai siejama su per dideliu laiko praleidimu prie išmaniųjų įrenginių. Naujausieji tyrimai rodo, kad paaugliai, kurie praleidžia daugiau negu dvi valandas socialiniuose tinkluose per dieną jaučiasi per pusė mažiau laimingesni už tuos bendraamžius, kurie renkasi realų bendravimą. Taip pat dauguma psichologų teigia, kad telefonai ir kompiuteriai yra vienas iš būdų, kuriuo naudojasi paaugliai, siekdami pabėgti nuo kasdienių problemų.
Sukelia depresiją
Atliktas tyrimas parodė, kad socialiniai tinklai gali pakenkti mergaičių psichinei sveikatai, nes skatina patirti internetines patyčias, atima miego ir sporto laiką. Rezultatai rodo, kad socialinė žiniasklaida nėra kalta dėl psichinės sveikatos problemų – tačiau kuo daugiau laiko praleidžiama socialinėje medijoje, tuo mergaitės jaučia didesnį nepasitenkinimą savo fizine ir psichologine būkle. Būtent dėl to blogėja savijauta ir kyla psichinės sveikatos problemų.
Skirtumas tarp berniukų ir mergaičių
Paaugliai turėjo atsakyti į klausimus, susijusius su gyvenimo kokybę, laime ir nerimu. Tyrėjai nustatė, kad labai dažnas abiejų lyčių atstovų naudojimasis socialiniais tinklais buvo susijęs su didesne psichologine graužatimi. Poveikis buvo ypač stiprus jaunoms mergaitėms: kuo dažniau tikrindavo socialinius tinklus, tuo jaučiamas didesnis nepasitenkinimas gyvenimu. Tačiau beveik 60% įtakos mergaičių savijautai gali lemti žema miego kokybė ir susidūrimas su elektroninėmis patyčiomis. Tačiau berniukams šie veiksniai paaiškino tik 12% socialinės žiniasklaidos poveikio psichologiniam kančiamumui.
Kaip padėti?
Socialinė medija yra susijusi su psichinės sveikatos problemomis – intensyvus naudojimas yra atsakingas už paauglių depresijos. Šias problemas sukelia nebūtinai socialinė žiniasklaida - greičiau turinys, su kuriuo susiduria jauni žmonės ir kuris trukdo kokybiškai miegoti bei skirti laiko fizinei veiklai. Tam, kad išvengti padarinių, laikas, praleistas prie išmaniųjų įrenginių, turi būti ribojamas iki vienos valandos per parą. Taip pat tėvai turi prisiimti atsakomybę už informaciją, kuri pasiekia paauglius.
Komentarai