Įprotis, kuris neabejotinai sumažins nerimą ir net depresijos simptomus: išbandykite ir įsitikinkite patys

Įprotis, kuris neabejotinai sumažins nerimą ir net depresijos simptomus: išbandykite ir įsitikinkite patys

Jeigu nuolatos jaučiatės įsitempęs, neramus ir nepavyksta sukaupti dėmesio, jums vertėtų išmėginti seną, bet patikimą metodą – sąmoningumą (angl. mindfulness). Nors iš pradžių tai buvo būdinga budistinių praktikų atstovams, šiuolaikiniame pasaulyje, sąmoningumas skinasi naują kelią į žmonių širdis ir tam visai nereikalingos jokios su dvasingumo susijusios mintys.

 

Ką reiškia būti sąmoningu?

 

Sąmoningas žmogus dėmesį sutelkia į čia ir dabar. Skamba paprastai? Iš tiesų iš pradžių tai gali sukelti nemažai iššūkių, tačiau įgudus, dėmesį išlaikyti dabartyje tampa vis lengviau. Gal nepastebite, bet mūsų mintys nuolatos kur nors klaidžioje. Mąstome apie praeities įvykius, fantazuojame apie ateitį, planuojame ką veiksime, ką valgysime ir su kuo kalbėsimės. Tai visiškai normalus žmogaus būdo bruožas, tačiau pasak mokslininkų, vertėtų išmokti kiek įmanoma daugiau laiko praleisti ne fantazijose apie ateitį ar praeitį, bet dabartiniame momente. Graužimasis dėl praeities klaidų ar ateities katastrofizavimas žmogui kelia įtampą, stresą ir neleidžia pasimėgauti dabarties akimirkomis. Pagalvokite, juk praeities nebepakeisime, o ateities nenumatysime ir nuo jos neapsisaugosime, viskas ką iš tiesų turime tai dabartis.

 

Sąmoningumas keičia smegenis

 

Naudodami magnetinio rezonanso tomografiją mokslininkai stebėjo, kaip praktikuojant sąmoningumą keičiasi smegenys. Buvo pastebėta keletas įdomių pokyčių. Tyrimai rodo, kad reguliariai praktikuojant sąmoningumą, tam tikros smegenų sritys gali arba susitraukti, arba padidėti. Štai keletas pavyzdžių.

 

· Sąmoningumas ir stresas. Praktikuojant dėmesingą įsisąmoninimą, gali sumažėti pilkosios smegenų smilkininės liaukos - srities, žinomos dėl savo vaidmens streso metu - pilkosios medžiagos. Tyrimai taip pat parodė, kad panašūs pokyčiai vyksta ir medituojančių žmonių smegenyse.

 

· Sąmoningumas ir kūrybiškumas. Priešakinė smegenų žievė yra smegenų sritis, atsakinga už planavimą, problemų sprendimą ir emocijų valdymą. Praktikuojant sąmoningumą šios srities pilkoji medžiaga gali tapti storesnė, o tai rodo didesnį šių mąstymo sričių aktyvumą.

 

· Sąmoningumas ir atmintis. Smegenų sritis, vadinama hipokampu, padeda atminčiai ir mokymuisi. Praktikuojant sąmoningumą ši sritis taip pat gali tapti storesnė.

 

Kaip tapti sąmoningesniu?

 

Jeigu norite praktikuoti sąmoningumą, galite pradėti čia ir dabar. Pamėginkite 30 sekundžių klausytis kas vyksta aplink jus. Sutelkite dėmesį ir įsigilinkite, neleiskite mintims nuklysti šalin. Praėjus 30 sekundžių įvertinkite, ar tuo metu, kai buvote čia ir dabar su savimi ir garsais aplink, ar galvojote apie neužbaigtus darbus, spaudžiančius terminus ar laukiančias konferencijas? Tikrai ne, nes vienu metu žmogus pajėgia galvoti tik apie vieną dalyką. Akivaizdu, kad būdami čia ir dabar, įsigilindami į akimirką, mes nurimstame ir nebegalvojame kas buvo arba kas bus.

 

Kitas svarbus aspektas, kurio dėka sąmoningumas gali pasitarnauti gydant depresiją ar panikos sutrikimus, tai, kad įsigilindami į dabarties akimirką jaučiame daugiau malonumo ir pastebime kas su mumis vyksta šią akimirką, gyvenimas įgauna prasmės. Kūnas gali atsipalaiduoti ir pasimėgauti įvairiomis patirtimis: ėjimu, plaukimu, kvėpavimu, valgymu ar muzika.

 

Praktinė užduotis

 

Greičiausiai arbatą/kavą su saldainiu ar kitu užkandžiu per dieną valgote ne kartą. Padarykite eksperimentą. Pasidarykite kavos ar arbatos ir pasiimkite mėgstamą užkandį. Išjunkite televizorių, padėkite telefoną į šalį, patogiai atsisėskite ir atsikąskite išsirinkto patiekalo. Užsimerkite ir įsigilinkite į juntamą skonį. Ilgai kramtykite, tyrinėkite maisto tekstūrą, kvapą, skonį, minkštumą, kietumą. Užsigerkite arbata arba kava. Gerkite mažais gurkšneliais, neskubėkite. Pajuskite kokios temperatūros yra skystis, ar jis švelnus ar šiurkštus, ar jis saldus ar kartus, o galbūt rūgštus.

 

Baigę valgyti atkreipkite dėmesį į savijautą. Ar jaučiate nurimęs ir patenkintas? Ar pasimėgavote maistu labiau nei įprastai? Ar kartotumėte?

 

Sąmoningumas sugrąžina žmogų į dabarties akimirką ir leidžia visa širdimi pasinerti į patirtis, pasimėgauti ir įsisąmoninti tai kas vyksta. Sąmoningumo praktikavimas skatina laimės hormonų gamybą, gerina atmintį, didina kūrybiškumą ir atpalaiduoja. Jeigu mažiau laiko praleisite svarstydami apie ateitį ir praeitį, o pasinersite į čia ir dabar, pastebėsite, kad nerimas kamuoja mažiau, o depresyvi nuotaika atslūgsta.

Komentarai

Ar žinote, kad...

Jeigu ima smarkiai plakti širdis, pasigaminkite citrinos sulčių ir medaus koncentratą ir išgerkite vienu ypu.

Kitas faktas