Kitaip negu visi vaisiai, avokadai yra visiškai nesaldūs. Gerai tai ar blogai – skonio reikalas, tačiau tenka pripažinti, kad privalumų ir panaudojimo būdų jis turi išties nemažai. Kokių?
Avokadų nauda
Avokadai kilo iš Pietų Amerikos, pirmieji iš europiečių jo paragavo ispanai. Jie ir davė šiam vaisiui keistą pavadinimą – avokadas, beveik neatpažįstamai iškraipę vietinį pavadinimą „ahuakatl“, kas reiškė „miško aliejus“.
Jei norite sulieknėti, šie vaisiai – kaip tik jums. Nors jie kaloringi (100 g turi 224 kcal), tai – puikus lieknėjimo stimuliatorius tiek valgant vienus, tiek salotų ar padažų sudėtyje! Avokaduose ne tik mažai cukraus, bet jie pasižymi ir kitomis dietinėmis savybėmis, net santykinai didelis (kaip vaisiui) riebalų kiekis nėra kliūtis įtraukti jį į kasdieninį mitybos racioną. Didžioji avokado riebalų dalis yra lengvai įsisavinami mononesotieji riebalai.
Avokadų minkštimas yra idealus maistas visiems, nevalgantiems gyvulinės kilmės riebalų. Jame yra 1,5-2,1 % gerai įsisavinamų baltymų, mineralinių medžiagų, ypač vario, būtino raudonųjų kraujo kūnelių gamybai, vitaminų C, E, D, K, B1, B2, B6, biotino, karotino, todėl rekomenduojama šiuos vaisius valgyti persirgus sunkiomis ligomis. Be to, avokaduose yra itin retų, vertingų ir svarbių medžiagų, tokių kaip liuteinas, antioksidantas glutationas, oleino rūgštis. Mineralinė sudėtis tikrai gausi: kalis, natris, kalcis, fosforas, manganas, magnis, geležis, chloras, siera. Avokade yra specialaus cukraus, manoheptulozės, kuri patekusi į organizmą mažina bendrą cukraus kiekį kraujyje, todėl avokadus rekomenduojama valgyti sergantiems diabetu.
Avokadus rekomenduojama valgyti ir pablogėjus virškinimui ar patyrus stresą. Tai taip pat puikus trumposios atminties funkcionavimo energijos šaltinis bei vaisius, kuriame daug augalinių baltymų, todėl dažnai rekomenduojamas krūtimi maitinančioms mamytėms.
Kaip vartoti maistui?
Kadangi vaisiai skinami dar neprinokę, įsigytus parduotuvėje vaisius tenka panokinti. Suvynioti į popierių jie laikomi kambario temperatūroje, kol suminkštėja. Vaisiai būna tinkami maistui, kai paspaudus pirštu atsiranda įdubimas, o papurčius vaisių girdėti viduje esančio kauliuko barškėjimas. Būtent tokį vaisių reikia tuojau pat suvalgyti, nes jis greit genda. Taip pat svarbu paminėti, kad avokadai, kaip ir kiti subtropiniai vaisiai, nelaikomi šaldytuve.
Vaisiaus minkštime esančias riebalų rūgštis nuo oksidacijos galima apsaugoti suvilgius jį citrinos sultimis. Neapdorotas citrinos rūgštimi minkštimas ruduoja ir praranda daug biologiškai veiklių medžiagų.
Vaisiai naudojami šaltiems užkandžiams, salotoms gaminti. Iš prinokusių avokadų išgaunami riebalai, naudojami kosmetikos priemonių gamyboje.
Avokadai kosmetologijoje
Kadangi avokadai pasižymi vitaminų, mikroelementų ir kitų naudingų sveikatai medžiagų gausa, jie tinka ne tik maistui, bet ir įvairioms namų gamybos kosmetinėms priemonėms.
Šis tas apie avokadų aliejų
Iš sunokusių avokadų vaisių gaminamas labai vertingas riebus aliejus, kurį galima naudoti kaip pagrindą įvairioms kaukėms arba santykiu 1:1 su kitais augaliniais aliejais (abrikosų, migdolų, vynuogių sėklų kauliukų ir kt.). Galima avokadų aliejų naudoti ir vieną, be jokių priedų, masažams, kompresams, kaukėms.
Avokadų aliejus pasižymi šiomis savybėmis:
Svarbu: bespalvis arba šviesiai gelsvas šiek tiek avokadų kvapą primenantis aliejus, kuris dažniausiai yra parduodamas kaip avokadų aliejus, nėra tinkamas terapiniam naudojimui.
Keli grožio receptai:
Jeigu skauda gerklę, smulkiai supjaustykite svogūną ir užpilkite cukrumi. Po kelių valandų perkoškite ir gerkite po šaukštelį. Citrinos sultys, pasaldintos medumi,- geriausias vaistas užkimus.
Kitas faktas
Komentarai