Mažai žinomi faktai apie bananus

Kas pirmiausiai šautų į galvą, išgirdus „pakepinti keptuvėje ir pabarstyti pipirais“? Turbūt ne bananai... O be reikalo. Šį kartą kalbame būtent apie juos!

Ar žinojote, kad…

 

  • Be mums visiems puikiai pažįstamų pailgų ir išlenktų bananų egzistuoja dar bent 40 rūšių šių vaisių. Kai kurie iš jų į bananus panašūs nebent tik spalva. Jie gali būti visai maži ir tiesūs kaip lazdelės, ir net apvalūs kaip melionai. Senovės egiptiečiai augino visas mums žinomas bananų rūšis.
  • Egipte tikėta gydomąja bananų galia, o Azijoje jie laikyti šventais.
  • Bananus galima valgyti ne tik šviežius. Kuboje jus tikriausiai pavaišins skrudintais bananais, Venesueloje – bananiniais ryžiais su pipirais ir petražolėmis. Afrikiečiai šių vaisių deda kone į visus patiekalus – ir į omletus, ir į košes, ir į pomidorų sriubą.
  • Ugandoje iš bananų gaminamas alus, turintintis 28 % alkoholio.
  • Bananų būna ne tik geltonų, bet ir raudonų. Raudonų vaisių minkštimas švelnensis, transportuoti jų, deja, negalima. Seišelių salos – vienintelė vieta pasaulyje, kur auga geltoni, raudoni ir net juodi bananai. Vietiniai juos valgo kaip garnyrą prie jūros gėrybių.
  • Bananai auga ne ant medžių, o ant... žolės. Ir visai nesvarbu, kad ta žolė išauga iki 10 ar 18 m ilgio ir 40 cm skersmens, o jos lapais galima būtų užsikloti. Tai žolinis augalas, kuris veda vaisius tik vieną. Paprastai ant jo užauga apie 300 vaisių, kurių bendras svoris – maždaug 500 kg.
  • Bananai visada skinami neprinokę, ir visai ne todėl, kad taip juos patogiau transportuoti. Tiesiog skanūs ir naudingi jie tampa tik prinokę nenatūraliomis sąlygomis.
  • Bananus renka po du žmones: vienas numuša bananų kekę ilga kartimi, o antras jau laukia apačioje stovėdamas taip, kad bananai kristų jam ant nugaros. Tada vaisiai nešami į sandėlį.
  • Bananai beveik pusantro karto maistingesni už bulves, o džiovintuose kalorijų yra penkis kartus daugiau nei šviežiuose. Vienas bananas turi iki 300 mg kalio, padedančio kovoti su padidėjusiu kraujospūdžiu ir stiprinančio širdį. Kiekvienam iš mūsų per parą reikia 3–4 g šio mikroelemento.
  • Bananai naudojami kosmetikai. Vien „Yves Saint Laurent“ kasmet kaukių, kremų ir losjonų gamybai perka po kelis šimtus tonų šių vaisių.
  • Indijoje neprapuola net bananų žievelė. Laivai čia nuleidžiami į vandenį nuožulnią plokštumą ištepus perspaustais bananais. Vienam laivui nuleisti reikia maždaug 20 000 vaisių.
» Rašyti komentarą
» Komentarai
politikas
2013-03-26 19:34
geras straipsnis, aktualus, nes lietuva-bananu salis...
Linui
2013-03-25 11:50
Skaityt nemoki. Bendras svoris 500 kg, o ne vienos kekės. O gal įsivaizduoji, kad tik po vieną kekę auga?
linas
2013-03-25 07:25
oho D vaisiu svoris 500kg, o derliu nuimineja dviese, vienas su lazda kitas ant kupros ta 500 kg nesa DD stiprus tie zmogeliai D
www.123.ucoz.ro
2013-03-23 13:06
Bananai – bananuose yra medžiagos „Musa Sapientum bananadine“ kuri sukelia trumpą narkotinį apsvaigimą. Jam pasiekti reikia nusipirkti apie 5kg. bananų. Nuvalykite bananus ir juos suvalgykite. Palikite tik odelę. Aštriu peiliu nuvalykite viduje esančią medžiagą ir įdėkite į puodą su vandeniu. Virkite 2-3 valandas. Tai ką gavote džiovinkite krosnyje apie 20min. Turėtų gautis juodi milteliai. Efektas gaunamas surūkius 2-3 cigaretes.
matematika
2013-02-12 10:45
"aprastai ant jo užauga apie 300 vaisių, kurių bendras svoris – maždaug 500 kg."
Tai gaunasi, kad vienas bananas sveria 1,666... kg?