Temperamentas – dažnai vartojamas žodis, tačiau ką jis reiškia? Kokie gali būti jo tipai? Kas sugalvojo taip charakterizuoti žmogų?
Temperamento samprata pasiekė mus iš Hipokrato laikų. Žymusis senovės Graikijos gydytojas šiuo žodžiu apibūdino žmonių individualias psichologines ypatybes ir išskyrė 4 temperamento tipus: flegmatišką, sangvinišką, melancholišką ir cholerišką.
Sangvinikai – aktyvūs ir energingi žmonės. Jie puikiai geba prisitaikyti prie kintančios aplinkos, greitai įsisavina profesines žines, įgyja būtinų įgūdžių. Sangvinikų kalba greita ir aiški, veido mimikos išsiskiria ryškumu. Tokie žmonės greitai randa bendrą kalbą su kitais.
Cholerikai taip pat aktyvūs, tačiau neišlaiko vidinės pusiausvyros, nesugeba susivaldyti, yra ūmūs. Jie nepakenčia monotoniško darbo. Bendraudami viską sako tiesiai į akis, nepagražindami, todėl labai dažnai kritikuojami ir nemėgstami.
Flegmatikai – cholerikų priešingybė. Gana dažnai atrodo visiškai abejingi. Į įvykius tokie žmonės reaguoja lėtai ir ramiai. Jiems sunku pakeisti aplinką, prisitaikyti prie naujų sąlygų. Nelinkę bendrauti su kitais, sunkiai randa su jais bendrą kalbą.
Melancholikai į tai, kas vyksta aplinkui, išoriškai reaguoja silpnai, tačiau viską stipriai išgyvena viduje. Tokie žmonės bijo nemalonumų ir permainų. Jie jautrūs ir pažeidžiami, jiems sunku pritapti prie kitų, todėl gana dažnai juos galima pavadinti tikrais vienišiais.
Jei pastebėjote, kad priklausote kuriam nors iš keturių charakterio tipų, tačiau atitinka ne viskas – nesijaudinkite. Paprastai sudėtingas žmogaus charakteris apima skirtingų temperamento tipų ypatybes, tad patiems spraustis į griežtus rėmus nėra jokios prasmės.
Koks jūsų temperamento tipas?
» Rašyti komentarą